Σκουλήκια σε χωμα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nickdr »

nadim έγραψε:
04 Δεκ 2020, 16:45
nickdr έγραψε:
04 Δεκ 2020, 16:42
thanos75 έγραψε:
04 Δεκ 2020, 13:43
όχι μεταφύτευση τώρα. είναι φυλλοβόλο. Θα πέσουν τα φύλλα το χειμώνα και την άνοιξη, όταν θα αρχίσει να φουσκώνει για να βγουν τα πρώτα φυλλαράκια, τότε κάνεις μεταφύτευση. Απλώς θα προσέχεις πολύ το πότισμα, να το ποτίζεις όταν στεγνώνει.





 
οκ επομένως για τώρα το αφήνω ως έχει, το βάζω σε φωτεινό μέρος και παραμονεύω μην βγει κανένα άλλο σκουλήκι  :whistle:   
θα του κανει ζημια τωρα δηλαδη η μεταφυτευση ε ? 
 


 
με μια τσιμπιδα, θα μπορουσες να αφαιρέσεις όσα σκουλίκια βλέπεις. η μεταφύτευση αυτη τη περίοδο θα βάλει σε ρίσκο την επιβίωση του δένδρου σου.
 

 
Οκ έγινε παιδιά, δεν θα το ρισκάρω για μεταφύτευση. Θα το κρατήσω ως έχει κ από άνοιξη βλέπουμε. Σας ευχαριστώ 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nadim »

nickdr έγραψε:
04 Δεκ 2020, 16:42
thanos75 έγραψε:
04 Δεκ 2020, 13:43
όχι μεταφύτευση τώρα. είναι φυλλοβόλο. Θα πέσουν τα φύλλα το χειμώνα και την άνοιξη, όταν θα αρχίσει να φουσκώνει για να βγουν τα πρώτα φυλλαράκια, τότε κάνεις μεταφύτευση. Απλώς θα προσέχεις πολύ το πότισμα, να το ποτίζεις όταν στεγνώνει.




 
οκ επομένως για τώρα το αφήνω ως έχει, το βάζω σε φωτεινό μέρος και παραμονεύω μην βγει κανένα άλλο σκουλήκι  :whistle:   
θα του κανει ζημια τωρα δηλαδη η μεταφυτευση ε ? 
 

 
με μια τσιμπιδα, θα μπορουσες να αφαιρέσεις όσα σκουλίκια βλέπεις. η μεταφύτευση αυτη τη περίοδο θα βάλει σε ρίσκο την επιβίωση του δένδρου σου.
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nickdr »

thanos75 έγραψε:
04 Δεκ 2020, 13:43
όχι μεταφύτευση τώρα. είναι φυλλοβόλο. Θα πέσουν τα φύλλα το χειμώνα και την άνοιξη, όταν θα αρχίσει να φουσκώνει για να βγουν τα πρώτα φυλλαράκια, τότε κάνεις μεταφύτευση. Απλώς θα προσέχεις πολύ το πότισμα, να το ποτίζεις όταν στεγνώνει.



 
οκ επομένως για τώρα το αφήνω ως έχει, το βάζω σε φωτεινό μέρος και παραμονεύω μην βγει κανένα άλλο σκουλήκι  :whistle:   
θα του κανει ζημια τωρα δηλαδη η μεταφυτευση ε ? 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από thanos75 »

όχι μεταφύτευση τώρα. είναι φυλλοβόλο. Θα πέσουν τα φύλλα το χειμώνα και την άνοιξη, όταν θα αρχίσει να φουσκώνει για να βγουν τα πρώτα φυλλαράκια, τότε κάνεις μεταφύτευση. Απλώς θα προσέχεις πολύ το πότισμα, να το ποτίζεις όταν στεγνώνει.

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nickdr »

 
nadim έγραψε:
04 Δεκ 2020, 12:48
Τώρα πριν μπει για τα καλά ο χειμώνας δεν είναι καλή περίοδος ? θα το έχω δίπλα σε παράθυρο 
 
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nadim »

nickdr έγραψε:
04 Δεκ 2020, 12:23
Hfestion έγραψε:
04 Δεκ 2020, 11:19
Είναι μια διαδικασία που κάνω και εγώ στα δέντρα μου εδώ και δύο περίπου χρόνια και έχω δει εξαιρετικά αποτέλεσματα. 

Αν ψάξεις λίγο στο YouTube για το κομπόστ θα καταλάβεις τι εννοώ. 


 
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! :) 
καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο χώμα μπορεί να το οφελεί παραπάνω αλλά το θέμα είναι να μπορεί να μπει και σε ένα τραπεζάκι πάνω να μην φαίνεται βρώμικο (τον χειμώνα θα το έχω μέσα - εντός γραφείου αλλά κοντά σε παράθυρο). 
Όπως επίσης εάν είχε και καμιά ελαφρόπετρα πάνω/ψιλό χαλικάκι θα ήταν σούπερ ... γιαυτό σκεφτόμουν την μεταφύτευση.
Στα φυτώρια ξέρουν να τα μεταφυτεύουν εάν πάω αύριο ή θα μου το καταστρέψουν ? 

 
Ειδικά στην περιοχή που μένεις δεν έχω βρει κανένα φυτώριο που να ασχολείται με μπονσάι, και οι περισσότεροι με φυτώρια αγοράζουν τα δένδρα και τις γλάστρες που έχουν. δεν ασχολούνται οι ίδιοι. Θα σου πρότεινα να πάρεις απο οποιοδήποτε φυτώριο οργανικό χώμα καλής ποιότητας και μια σακούλα ελαφρόπετρα, να βάλεια τουάχιστον αναλογίες 50-50 ( ή και παραπάνω ελαφρόπετρα αφού την ξεπλύνεις) και να κάνεις ο ίδιος την μεταφύτευση σου. Έτσι θα το χαρείς διπλά. Απλά ίσως να είναι καλύτερο να περιμένεις λίγο για την κατάλληλη εποχη.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nickdr »

Hfestion έγραψε:
04 Δεκ 2020, 11:19
Είναι μια διαδικασία που κάνω και εγώ στα δέντρα μου εδώ και δύο περίπου χρόνια και έχω δει εξαιρετικά αποτέλεσματα. 

Αν ψάξεις λίγο στο YouTube για το κομπόστ θα καταλάβεις τι εννοώ. 

 
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! :) 
καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο χώμα μπορεί να το οφελεί παραπάνω αλλά το θέμα είναι να μπορεί να μπει και σε ένα τραπεζάκι πάνω να μην φαίνεται βρώμικο (τον χειμώνα θα το έχω μέσα - εντός γραφείου αλλά κοντά σε παράθυρο). 
Όπως επίσης εάν είχε και καμιά ελαφρόπετρα πάνω/ψιλό χαλικάκι θα ήταν σούπερ ... γιαυτό σκεφτόμουν την μεταφύτευση.
Στα φυτώρια ξέρουν να τα μεταφυτεύουν εάν πάω αύριο ή θα μου το καταστρέψουν ? 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από Hfestion »

nickdr έγραψε:
04 Δεκ 2020, 10:07
Hfestion έγραψε:
04 Δεκ 2020, 00:20
Τι χρώμα είναι τα σκουλήκια?


 
σκουρόχρωμα προς μαύρα είναι ... 

σας στέλνω μερικές φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας.

Μένω Αθήνα (Παλλήνη), να το πάω σε κάποιο φυτώριο για μεταφύτευση ? 

Ευχαριστώ,
Νίκος 


 

 
Σε οτιδήποτε ζωντανό βλέπεις γύρο σου οφείλεται εν μέρη στα σκουλήκια. Αυτά μετατρουν ότι έχει πεθάνει σε ζωή. Αυτή ακριβώς είναι και η λειτουργία της φύσης,του κομπόστ (πολύ χοντρικά).

Ενδεχομένως ο παραγωγός που καλλιεργησε το δέντρο που έχεις στα χέρια σου να φτιάχνει εξ ολοκλήρου το χώμα που χρησιμοποιει. Δηλαδή να χρησιμοποιει παλιό χώμα, κλαδέματα, λαχανικά νωπά ή κ.α. Και με την βοήθεια σκουληκιών να δημιουργεί κομπόστ και αυτό να το βάζει στα δέντρα του.
Αυτό είναι μια υπόθεση μου, αν είναι έτσι κατά την γνώμη μου το χώμα θα είναι εξαιρετικής ποιότητας. Αν όλο αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται στην καλλιέργεια Bonsai είναι άλλη συζήτηση. 
Είναι μια διαδικασία που κάνω και εγώ στα δέντρα μου εδώ και δύο περίπου χρόνια και έχω δει εξαιρετικά αποτέλεσματα. 

Αν ψάξεις λίγο στο YouTube για το κομπόστ θα καταλάβεις τι εννοώ. 

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nickdr »

Hfestion έγραψε:
04 Δεκ 2020, 00:20
Τι χρώμα είναι τα σκουλήκια?

 
σκουρόχρωμα προς μαύρα είναι ... 

σας στέλνω μερικές φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας.

Μένω Αθήνα (Παλλήνη), να το πάω σε κάποιο φυτώριο για μεταφύτευση ? 

Ευχαριστώ,
Νίκος 


 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι χρώμα είναι τα σκουλήκια?

Topic author
nickdr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Δεκ 2020, 22:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σκουλήκια σε χωμα

Δημοσίευση από nickdr »

Καλησπέρα !!

Σημερα μου ήρθε έως μπονζάι elm κινεζικό 11 ετών από Γερμανία από μαγαζί (https://www.bonsai-shop.com/en/indoor/elm). Όλα καλά με το δεντράκι το μόνο μείον παιδιά είναι ότι διαπίστωσα ότι έχει σκουλήκια στο χώμα.. το είχαν τυλίξει με διαφάνεια το χώμα του κ μόλις ξετύλιξα βρήκα 3-4 ... παίζει να έχει κι αλλά μέσα... το δέντρο είναι σε καλή κατάσταση όμως... το χώμα του πολύ σκουροχρωμο σα βρωμικο ρε παιδί μου ... Είναι φυσιολογικό αυτό ;; Μήπως να το πάω να μου το κάνουν μια μεταφύτευση ;; 

ευχαριστω 
Νικος 
Απάντηση