Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα αποφάσισα και κλαδεψα και συρματωσα το πυξάρι μου. Το χοντρό κλαδί το αφαίρεσα τελείως και προσπάθησα να φάω εκείνη την μπάλα που υπήρχε. Ελπίζω το κλαδί που έχω αφήσει και ήταν πάνω της να μην ξεραθεί. Παρακαλώ πείτε μου αν έχω κάνει κάτι λάθος. Μήπως το παραεκανα; Γιατί με έπιασε λίγο η ψυχή μου...
IMG_20201107_172002.jpg
 Σας το δείχνω γιατί θέλω τη γνώμη σας και φυσικά την κριτική σας οποία και αν είναι αυτή. Ευχαριστώ πολύ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
20 Οκτ 2020, 14:49
Rango έγραψε:
20 Οκτ 2020, 11:45
Hfestion έγραψε:
20 Οκτ 2020, 11:07
Εχω να σου κάνω μια ερώτηση.

Μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 1χρονο μετά? Δηλαδή ακριβώς σε 365 ημέρες από σήμερα.
Και αν η απάντησή σου είναι 'Ναι', μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 2χρονιά μετά?
Δηλαδή ακριβώς σε 730ημερες από σήμερα.




 
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω τον λόγο της ερώτησης σου.

Δεν ξέρω αν μπορώ ή αν αυτό που φαντάζομαι εγώ, θα γίνει όντως έτσι αλλά σίγουρα κάτι έχω στο μυαλό μου. Αυτό είναι ένα πυξάρι άλλου μέλους του φόρουμ, (του Ηρακλή), που μου άρεσε πάρα πολύ. Σίγουρα θα θέλει πολύ περισσότερα χρόνια αλλά αυτό είναι.

Παρακάτω μια φωτογραφία του.Untitled-1 copy.jpg
 
 


 
Η ερώτηση μου είναι μόνο καλοπροαιρετη,,,,, 
Όσοι με έχουν γνωρίσει από κοντά ξέρουν ότι είμαι μόνο καλοπροαιρετος

Αν φτιάξεις την φόρμα του δέντρου σου στο μυαλό σου, σιγά σιγά θα πας προς την λύση του. 

Αρχικά προσπάθησε να τοποθετήσεις τον κεντρικό κορμό μαζί με τα χοντρά παρακλάδια εκεί που οπτικα θα είναι καλύτερα για την δική σου φόρμα που θα έχεις στο μυαλό σου.
Ενδεχομένως να χρειαστεί να φύγουν αρκετά φύλλα, ίσως και το 30-40-50%. Μην τρομάξεις, έτσι κι αλλιώς για να έχεις ένα ωραίο οπτικό αποτέλεσμα θα χρειαστεί να αλλάξει το δέντρο σου 2 και 3 φορές όλο το Φύλλωμα του. Συνήθως το Φύλλωμα από τα πυξαρια όταν το αγοράζουμε είναι ταλαιπωριμενο. 
​​​Μόλις φτάσεις σε αυτό το σημείο ενδεχομένως να σου φαίνεται άσχημο, μην δώσεις σημασία,,, άστο να αναπτυχθεί. Ιουνίο του κάνεις άλλη μια διαμόρφωση στα νέα κλαδιά και Οκτωβρη άλλη μια και σιγά σιγά θα πάρει τον δρόμο του. 

 

 
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Σε ρώτησα γιατί εγώ δεν σε γνωρίζω προσωπικά και μου φάνηκε κάπως περίεργη η ερωτηση που μου εκανες. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγητε. Δεν αμφιβάλω λοιπόν ότι την έκανες καλοπροαίρετα και θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω σε κάποια από τις επόμενες συναντήσεις. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζομαι αρκετή βοήθεια και έχω πολλά να μάθω από όλους εσάς που ασχολείστε χρόνια με το αντικείμενο.
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από nadim »

Εγώ το μόνο που θα σου έλεγα σχετικά με το συγκεκριμένο κλάδο που έδειξες είναι ότι αν ακολουθήσεις τον κανόνα που λέει ότι στη βάση του κορμού θες την μεγαλύτερη περίμετρο και πάχος ξύλου, και όσο ανεβαίνεις να μικραίνει τότε ναι θα πρέπει να το κόψεις προκειμένου η ενέργεια που σου τρώει να μοιραστεί στα υπόλοιπα.
Ίσως με αυτή την κίνηση να εκναξ και πιο εύκολο το σχήμα ότι θα δώσεις και το τι θα αφαιρέσεις .
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Hfestion »

Rango έγραψε:
20 Οκτ 2020, 11:45
Hfestion έγραψε:
20 Οκτ 2020, 11:07
Εχω να σου κάνω μια ερώτηση.

Μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 1χρονο μετά? Δηλαδή ακριβώς σε 365 ημέρες από σήμερα.
Και αν η απάντησή σου είναι 'Ναι', μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 2χρονιά μετά?
Δηλαδή ακριβώς σε 730ημερες από σήμερα.



 
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω τον λόγο της ερώτησης σου.

Δεν ξέρω αν μπορώ ή αν αυτό που φαντάζομαι εγώ, θα γίνει όντως έτσι αλλά σίγουρα κάτι έχω στο μυαλό μου. Αυτό είναι ένα πυξάρι άλλου μέλους του φόρουμ, (του Ηρακλή), που μου άρεσε πάρα πολύ. Σίγουρα θα θέλει πολύ περισσότερα χρόνια αλλά αυτό είναι.

Παρακάτω μια φωτογραφία του.Untitled-1 copy.jpg
 
 

 
Η ερώτηση μου είναι μόνο καλοπροαιρετη,,,,, 
Όσοι με έχουν γνωρίσει από κοντά ξέρουν ότι είμαι μόνο καλοπροαιρετος

Αν φτιάξεις την φόρμα του δέντρου σου στο μυαλό σου, σιγά σιγά θα πας προς την λύση του. 

Αρχικά προσπάθησε να τοποθετήσεις τον κεντρικό κορμό μαζί με τα χοντρά παρακλάδια εκεί που οπτικα θα είναι καλύτερα για την δική σου φόρμα που θα έχεις στο μυαλό σου.
Ενδεχομένως να χρειαστεί να φύγουν αρκετά φύλλα, ίσως και το 30-40-50%. Μην τρομάξεις, έτσι κι αλλιώς για να έχεις ένα ωραίο οπτικό αποτέλεσμα θα χρειαστεί να αλλάξει το δέντρο σου 2 και 3 φορές όλο το Φύλλωμα του. Συνήθως το Φύλλωμα από τα πυξαρια όταν το αγοράζουμε είναι ταλαιπωριμενο. 
​​​Μόλις φτάσεις σε αυτό το σημείο ενδεχομένως να σου φαίνεται άσχημο, μην δώσεις σημασία,,, άστο να αναπτυχθεί. Ιουνίο του κάνεις άλλη μια διαμόρφωση στα νέα κλαδιά και Οκτωβρη άλλη μια και σιγά σιγά θα πάρει τον δρόμο του. 

 

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
20 Οκτ 2020, 11:07
Εχω να σου κάνω μια ερώτηση.

Μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 1χρονο μετά? Δηλαδή ακριβώς σε 365 ημέρες από σήμερα.
Και αν η απάντησή σου είναι 'Ναι', μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 2χρονιά μετά?
Δηλαδή ακριβώς σε 730ημερες από σήμερα.


 
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω τον λόγο της ερώτησης σου.

Δεν ξέρω αν μπορώ ή αν αυτό που φαντάζομαι εγώ, θα γίνει όντως έτσι αλλά σίγουρα κάτι έχω στο μυαλό μου. Αυτό είναι ένα πυξάρι άλλου μέλους του φόρουμ, (του Ηρακλή), που μου άρεσε πάρα πολύ. Σίγουρα θα θέλει πολύ περισσότερα χρόνια αλλά αυτό είναι.

Παρακάτω μια φωτογραφία του.
Untitled-1 copy.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Hfestion »

Εχω να σου κάνω μια ερώτηση.

Μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 1χρονο μετά? Δηλαδή ακριβώς σε 365 ημέρες από σήμερα.
Και αν η απάντησή σου είναι 'Ναι', μπορείς να φανταστείς την εικόνα του δέντρου σου 2χρονιά μετά?
Δηλαδή ακριβώς σε 730ημερες από σήμερα.

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Rango »

Harris έγραψε:
19 Οκτ 2020, 12:46
Καλησπέρα πρέπει με λιγο κλάδεμα και ενα μικρο συρματωμα να του δωσεις ενα σχημα. Είναι ωραίο δεντράκι και σιγουρα με μια μικρη διαμόρφωση θα δείξει. Ομως με τοσα φυλλα που εχει δεν μπορω να καταλαβω... Θελει λιγο αραίωμα



 
Σ' ευχαριστώ Χάρη για την απάντηση! Θα προχωρήσω στις ενέργειες αυτές αλλά έλεγα να το κάνω τον άλλο μήνα. Στην αριστερή πλευρά που δείχνω έχει ένα κλαδι, ίσως το μεγαλύτερο του φυτού που μου φαίνεται χοντρό και δυσανάλογο με το υπόλοιπο. Στην βάση του έχει κάνει κάτι σαν μπάλα. Δε ξέρω μάλλον το είχαν συρματωσει και το είχαν παρασφιξει; Θεωρώ ότι πρέπει να το αφαιρέσω αλλά φοβάμαι μη κάνω και καμία βλακεία. Ποια είναι η γνώμη σου σε παρακαλώ; 
Screenshot_2020-10-19-16-55-26.png
 
IMG_20201019_164754.jpg
 
IMG_20201019_165022.jpg
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα πρέπει με λιγο κλάδεμα και ενα μικρο συρματωμα να του δωσεις ενα σχημα. Είναι ωραίο δεντράκι και σιγουρα με μια μικρη διαμόρφωση θα δείξει. Ομως με τοσα φυλλα που εχει δεν μπορω να καταλαβω... Θελει λιγο αραίωμα
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Το καινούριο μου πυξάρι! Πώς σας φαίνεται; Κάποια συμβουλή;

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα σε όλους... Αυτό είναι το καινούριο μου απόκτημα. Το ειδα, μου άρεσε, ήταν και στα 15€ μαζί με το πήλινο και για άλλη μια φορά δεν μπόρεσα να αντισταθώ ... Προσπάθησα όμως ...  :P

 Πώς σας φαίνεται;
IMG_20201010_134515.jpg
 
IMG_20201010_134535.jpg
 
IMG_20201010_134920.jpg
 Αυτός μου είπε ότι μπήκε εκεί τον Απρίλιο και να μη το πειράξω για 1-2 χρόνια. Βέβαια δε ξέρω το υπόστρωμα του αν είναι καλο. Τι λέτε να κάνω; Να το αφήσω η να το βάλω σε υπόστρωμα που θα ξέρω; 

Ευχαριστώ πολύ για τις οποίες συμβουλές σας !!! 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση