Τι είναι αν αυτό ...;

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

NAI βρε Γιάννη, αυτό πρέπει να είναι... είδος κηροπλάστη! Υπάρχουν πολλά απ' όσο διάβασα στο διαδίκτυο. Εάν προλάβω θα πάω σε φίλο γεωπόνο. Βέβαια αυτά που έχω στην κατοχή μου είναι πολύ μικρά (1-3χιλ.), αρκετά δυσδιάκριτα ακόμα και με μεγενθυτικό φακό. (χώρια η πρεσβυωπία.. ;-)) Μοιάζει και μ' αυτό που έγραψε ο Nadim, αλλά στην αναζήτηση δεν υπάρχει κανένα αποτέλεσμα με τον ελληνικό όρο "Διασπιδίδες", ούτε έγγραφο, ούτε εικόνα, ούτε τίποτα. Εάν την ίδια ελληνική λέξη την γράψει κανείς με αγγλικούς χαρακτήρες  "Diaspididae", 491.000 αποτελέσματα, πολλά απ' αυτά στα ελληνικά!!! Απ' τα περίεργα του διαδικτύου...

 Οψόμεθα...

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
nad έγραψε:
Όταν τα έβγαζα ένα-ένα από όλα τα σημεία, τ...
...Η καλύτερη λύση; Η πασχαλίτσα!!...



 
 Η Πασχαλίτσα..??!!! 
Οκ...
Πού μπορώ να στείλω μία πρόσκληση για δωρεάν τσιμπούσι? Έχουν σωματείο, σύλλογο, ένα email τουλάχιστον?


Αστειεύομαι, αλλά δεν είναι αστείο το θέμα. Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσει κανείς πληθυσμούς αυτού του εντόμου?
 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Hfestion »

Μοιάζει? 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αυτές είναι μερικές νέες φωτό από δυο τρία εναπομείναντα στον κορμό «πετραδάκια»... κατάφερα να τα εντοπίσω να βγάλω δυο φωτογραφίες...

Όντως σαν να έχει ασπίδα... λες και είναι πεταλίδα... μόνο αν το πιέσω ανάμεσα σε δυο σκληρές επιφάνειες, μοιάζει να βγάζει κάποια πρασινάδα από μέσα του...

Δεν φαίνονται πόδια, φτερά, κάτι που να σου θυμίζει έντομο... κι εννοείται δεν κινείται!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από nadim »

Όταν τα έβγαζα ένα-ένα από όλα τα σημεία, τότε κατάλαβα ότι κάποιου είδους παράσιτο πρέπει να είναι, γιατί αφενός έμοιαζε να σπάει όταν το πίεζα με πολύ δύναμη σε κάτι σκληρό (όπως η πήλινη γλάστρα) αφετέρου, από την εσωτερική πλευρά όπου ήταν κολλημένο στο φυτό ήταν πράσινο και έμοιαζε υγρό. Δεν ήταν κολλώδες όταν έσπαγε. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποιο σε σακουλάκι, για δείγμα... Συνεχίζω να ελέγχω καθημερινά το φυτό για νέα φυλλαράκια. Εάν εντοπίσω ή νέα φύλλα ή νέα "πετραδάκια" θα σας ενημερώσω. Και βέβαια θα το πάω σε γεωπόνο.
Αγαπητέ Νικόλα, όσο διαβάζω το άρθρο σου, τόσο περισσότερο τείνω να πιστεύω οτι η προσβολή που έχεις είναι απο κάποιο κοκκοειδές, και με μεγαλαλύτερη πιθανότητα κάποιο του γένους 
Diaspididae. Αυτό που θα χρειαστεί να παρατηρήσεις με μεγάλη προσοχή είναι αν υπάρχει παραγωγή μελιτώματος ( παχύρευστη ουσία η οποία εκρίνεται είτε απο πάνω απο τα λευκά πετραδάκια είτε απο κάτω τους στην επαφή με το δένδρο). 
Αν είμαι σωστός, πρόκειται για έντομο, αρκετά δύσκολο στην αντιμετώπιση καθώς διαβιώνει κάτω απο μια πραγματική ασπίδα, αδυνατόντας να το εξοντόσεις σε αυτή τη κατάσταση. Η αντιμετώπιση αυτών γίνεται την περίοδο οπου τα νεαρά έντομα αφήνουν το ασπίδιο προκειμένου να μεταφερθούν σε νέο σημείο. Και ναι, απομυζούν τους χυμούς του δένδρου. Η καλύτερη λύση; Η πασχαλίτσα!! Απο τα πιο αποδοτικά έντομα κυνηγούς!!! Αλλιώς θα πρέπει να ρωτήσεις τον γεωπόνο της περιοχής σου ποια περίοδο κάνεις χρήση του εκάστοτε φαρμάκου που θα σου προμηθεύσει.
 
These users thanked the author nadim for the post:
Νικολας72 (08 Οκτ 2020, 10:47)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

nadim έγραψε:
06 Οκτ 2020, 22:49
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εμφανές τι είναι αυτό που έχεις από τις φωτογραφίες. Το σχόλιο του Δωρη με τα 4 βήματα που έδωσε ήταν η καλύτερη λύση που μπορούσες να κάνεις για να ξεκινήσεις αντιμετώπιση.
Προσπάθησε να μας δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες αν θες, τόσο για να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε , όσο και αν υπάρξει και άλλος με ίδιο πρόβλημα να μπορέσει να βρει λύση.

Αρχικά λες λευκό υλικό σαν πετραδάκι. Είναι δηλαδή σκληρό και δεν μπορείς να το πιέσεις; Η μήπως είναι κολλώδες και μαλακό;

Εμφανίζεται σε οφθαλμούς νέων, παλαιών η γενικά σε όλο το δένδρο;

Η εφαρμογή με σαπουνονερο είχε και οινόπνευμα μέσα; Αν ναι είδες να υπάρχει έστω και μικρή μείωση της προσβολής;

Έχεις παρατηρήσει σημάδια σε φύλλα ή κορμό;

Γενικά εμένα αν όντως είναι σκληρό σαν πετράδια όπως λες, θα έκλεινα προς κάποια κοκκοειδης ασθένεια. Σίγουρα ο γεωπόνος της περιοχής σου είναι η πιο σίγουρη λύση.
Αν δεν σου είναι πολύς κόπος βέβαια, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερα.
 

 
Πολύ μεγάλη περιέργεια μου είχε προκαλέσει το γεγονός ότι δεν έβλεπα ολόκληρη την προηγούμενη περίοδο ανάπτυξης νέα πράσινα φυλλαράκια στο δέντρο. Παρατηρώντας τα σημεία που έχω μάθει να περιμένω τα νέα φύλλα, στους οφθαλμούς των μίσχων των φύλλων, τότε άρχισα να ψυλλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά. Μάλιστα, στην πολύ αρχή νόμισα ότι από κάποιο άλλο φυτό που έχω πιο ψηλά, έπεσε λίγο χώμα και στάθηκαν στους μίσχους πετραδάκια περλίτη..! Μετά θεώρησα ότι ίσως είναι ένα είδος βαμβακάδας... Ψέκασα λοιπόν σαπουνόνερο με οινόπνευμα, κι έπλυνα το φυτό με πίεση. Λίγες μέρες αργότερα, είδα ότι είχαν παραμείνει στην θέση τους τα "πετραδάκια". Τα έβρισκα στις διακλαδώσεις (μασχάλες) δύο κλαδιών, στην βάση του μίσχου των φύλλων, και σε παλιές τομές ανάμεσα στον φλοιό και το ξυλώδες τμήμα του κορμού. Πήρα οδοντόβουρτσα κι άρχισα να πλένω τον κορμό... κάποια έφευγαν και κάποια όχι. Τότε τα πρωτοέπιασα στα χέρια μου και είδα ότι δεν ήταν μαλακά όπως η βαμβακάδα, αλλά σκληρά σαν κομματάκια από τον περλίτη που έχω βάλει στο χώμα.

Όταν τα έβγαζα ένα-ένα από όλα τα σημεία, τότε κατάλαβα ότι κάποιου είδους παράσιτο πρέπει να είναι, γιατί αφενός έμοιαζε να σπάει όταν το πίεζα με πολύ δύναμη σε κάτι σκληρό (όπως η πήλινη γλάστρα) αφετέρου, από την εσωτερική πλευρά όπου ήταν κολλημένο στο φυτό ήταν πράσινο και έμοιαζε υγρό. Δεν ήταν κολλώδες όταν έσπαγε. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποιο σε σακουλάκι, για δείγμα... Συνεχίζω να ελέγχω καθημερινά το φυτό για νέα φυλλαράκια. Εάν εντοπίσω ή νέα φύλλα ή νέα "πετραδάκια" θα σας ενημερώσω. Και βέβαια θα το πάω σε γεωπόνο.
IMG_1334.jpg
 
IMG_1331.jpg
 Δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να φαίνονται στις φωτογραφίες, άλλωστε δεν ήταν εστιασμένος ο φακός σ' αυτά τα πετραδάκια. Όμως, δείχνει και τα σημεία που τα έβρισκα, εκτός από τους μίσχους των φύλλων.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 47 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:
06 Οκτ 2020, 17:59
αν θυμάμαι καλά του Hfestion ήταν φυματίωση ή καρκίνωση της ελιάς (το ίδιο και η δική μου). Σε σένα δεν έχει την ίδια εικόνα. ίσως είναι καλό να δείξεις τις φωτογραφίες σε κάποιον γεωπόνο, μιας και καθάρισες ήδη το δέντρο (κάτι το οποίο είναι πολύ βασικό αλλά συνήθως χρειάζεται και κάποια επιπλέον αντιμετώπιση με ψεκασμό). έχει χαρακτηριστική μορφή, νομίζω ότι θα καταλάβει αμέσως τι είναι. Καλό είναι να μην το αφήσεις να εξελιχθεί αλλά να ρωτήσεις.

 
Το καρκίνωμα της ελιάς έχει άλλη μορφή και παρουσιάζεται σε τομές και σε άλλα σημεία κλαδιών και κορμού. Υπάρχει υπερδιόγκωση στο συγκεκριμένο σημείο κλπ. Όχι δεν είναι αυτό. Θα το κοιτάξω πιο προσεκτικά εάν ξαναπαρουσιαστεί... (Ελπίζω όχι)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από nadim »

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εμφανές τι είναι αυτό που έχεις από τις φωτογραφίες. Το σχόλιο του Δωρη με τα 4 βήματα που έδωσε ήταν η καλύτερη λύση που μπορούσες να κάνεις για να ξεκινήσεις αντιμετώπιση.
Προσπάθησε να μας δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες αν θες, τόσο για να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε , όσο και αν υπάρξει και άλλος με ίδιο πρόβλημα να μπορέσει να βρει λύση.

Αρχικά λες λευκό υλικό σαν πετραδάκι. Είναι δηλαδή σκληρό και δεν μπορείς να το πιέσεις; Η μήπως είναι κολλώδες και μαλακό;

Εμφανίζεται σε οφθαλμούς νέων, παλαιών η γενικά σε όλο το δένδρο;

Η εφαρμογή με σαπουνονερο είχε και οινόπνευμα μέσα; Αν ναι είδες να υπάρχει έστω και μικρή μείωση της προσβολής;

Έχεις παρατηρήσει σημάδια σε φύλλα ή κορμό;

Γενικά εμένα αν όντως είναι σκληρό σαν πετράδια όπως λες, θα έκλεινα προς κάποια κοκκοειδης ασθένεια. Σίγουρα ο γεωπόνος της περιοχής σου είναι η πιο σίγουρη λύση.
Αν δεν σου είναι πολύς κόπος βέβαια, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερα.
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από thanos75 »

αν θυμάμαι καλά του Hfestion ήταν φυματίωση ή καρκίνωση της ελιάς (το ίδιο και η δική μου). Σε σένα δεν έχει την ίδια εικόνα. ίσως είναι καλό να δείξεις τις φωτογραφίες σε κάποιον γεωπόνο, μιας και καθάρισες ήδη το δέντρο (κάτι το οποίο είναι πολύ βασικό αλλά συνήθως χρειάζεται και κάποια επιπλέον αντιμετώπιση με ψεκασμό). έχει χαρακτηριστική μορφή, νομίζω ότι θα καταλάβει αμέσως τι είναι. Καλό είναι να μην το αφήσεις να εξελιχθεί αλλά να ρωτήσεις.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν είναι αυτό που νομίζω δεν φτάνει μόνο η αποφυλλωση, θέλει οπωσδήποτε και εντομοκτόνο. Αυτό που ενδεχομένως να κατάφερες ως τώρα είναι να μειώσεις το ειδικό φορτίο όμως η ελιά σου σίγουρα θα έχει ακόμα μικρά βλαβερά έντομα. Που σιγά σιγά θα ξανά γίνουν πολλά.

Νέα φύλλα δεν θα βγάλει σίγουρα γιατί ότι θα βγαίνει θα ξεραινεται. Τα υπάρχων φύλλα σιγά σιγά θα μεγαλώνουν για να ανταπεξέλθει η ελιά στις ανάγκες της. Και το χειρότερο ακολουθεί μετά,, θα προσβληθούν και τα υγιείς μεγάλα φύλλα. Εκεί θα ξεκινήσει η καταστροφή.
(ήθελα να παρουσιάσω μια ελιά μου που είχα χρόνιο πρόβλημα και τελικά την έσωσα αλλά δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή λόγο υποχρεώσεων)

Δεν ξέρω αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα, οι φωτογραφίες δεν βοηθούν πάντα, και ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΓΕΩΠΟΝΟΣ. Όλα αυτά είναι δική μου προσωπική εμπειρία.
Το να καλλιεργεί κάποιος δέντρα και να θέλει να τα βλέπει για πολλά χρόνια είναι μονόδρομος η χημική αντιμετώπιση σε τέτοιες καταστάσεις. Εγώ προσωπικά ψεκαζω μια φορά τον μήνα με υπενθύμιση στο κινητό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

 
Jean-Zac έγραψε:
27 Σεπ 2020, 12:02
 
Οκ, με τρομάξατε αρκετά για να φάω ένα ολόκληρο πρωινό ... Κι επειδή συνηθίζω να τα κάνω όλα ανάποδα, πρώτα αφαίρεσα με λαβίδες τα παράσιτα από τους μίσχους κάθε φύλλου (ότι μπορούσα να διακρίνω δια γυμνού οφθαλμού), και μετά κλάδεψα... Μιλάμε για πραγματική άσκηση υπομονής...! Ακόμα και για μένα που η υπομονή μου σκάει γάιδαρο! Το απομάκρυνα λίγο από τα άλλα φυτά μου και το παρακολουθώ. Εάν ξαναπαρατηρήσω οτιδήποτε, πρώτα θα πάω σε γεωπόνο και μετά θα ενεργήσω το παραμικρό. Νομίζω ότι το δυσκολότερο είναι το σημείο που πηγαίναν και "κολλούσαν" τα παράσιτα για να ρουφάνε χυμούς. Ακριβώς στο σημείο που ενώνεται το φύλλο με το κλαδί. Ακριβώς εκεί που θα περίμενε κανείς να δει νέα φύλλα μετά από κλάδεμα. Νομίζω ότι αυτό με ανησυχεί περισσότερο τώρα: θα μπορέσει να ανακάμψει το φυτό παράγοντας νέα φύλλα από τα ως άνω σημεία ή του έχει γίνει τέτοια ζημιά που θα αρχίσει να πετά νέα φύλλα από άλλα σημεία? Γιατί στην πρώτη περίπτωση, απλώς πήγε λίγο πίσω το φυτό σε χρόνους διαμόρφωσης, ενώ στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για νέα διαμόρφωση σχεδόν από την αρχή...

Θα δούμε προσεχώς. Αλήθεια, κατά την γνώμη σας σε πόσο καιρό θα πρέπει να δω νέο φύλλωμα? Η αίσθηση που έχω (γιατί δεν το μέτρησα ποτέ...) από τις άλλες ελιές, τις υγιείς, είναι ότι σε μία εβδομάδα μετά το κλάδεμα παρατηρώ νέα φυλλαράκια. Εδώ τι χρόνους να περιμένω..?

Ευχαριστώ πάντως και τους δύο (Jean-Zac & Hfestion) για τις επισημάνσεις.
 
 
Παρεπιπτόντως ήταν στην ελιά Νο 3, που έκανες το virtual Γιάννη...
 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Hfestion »

1. Το βάζεις καραντίνα τώρα!!! Μακριά από αλλά σου δέντρα

2. Αφήνεις τους ρομαντισμός με τα σαπουνόπερα και τα ματζουνια και πας σε γεωπόνο.
Αν σου πει για εντομοκτόνο, ρίξε!!!

3. Αυστηρό κλάδεμα με προσοχή τα κλαδιά που θα κόβονται να μην πέφτουν μέσα στο ποτ.

4. Καθάρισμα το κλαδευτήρι με οινόπνευμα μετά. 

Αν δεν είχα τον Nadim- Θάνο θα έχανα ένα πολύ δουλεμένο μου δέντρο.

Εγώ εδώ και 2,3 χρόνια κάνω πάντα προληπτικούς ψεκασμους και παρόλα αυτά είχα θέμα
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Giorgos G. »

δεν ξέρω τι είναι, αλλά με αυτά που λέει ο JZ, καλύτερα πάρε ένα φυλλαράκι και πήγαινε δείξε το σε ένα γεωπονικό κατάστημα να σου πουν τι φάρμακο χρειάζεται. Είναι κρίμα να πάθουν ζημιά οι ελιές σου
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Δεν βλέπω και καλά αλλά εάν είναι αυτό που νομίζω τότε πρόσεχε. Τά πέρασα πρίν από εσένα σε κάποια ελιά. Διάβολος. Ρουφάνε τους χυμούς και συνήθως μαζεύονται στην βάση των φύλλων με το κλαδί ή σε άλλα σημεία πού μπορούν να ρουφάνε χυμό. Δεν θυμάμαι  αλλά νομίζω ότι τότε χρησιμοποίησα Confidor. 
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Τι είναι αν αυτό ...;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Στην ελιά νούμερο πέντε, παρατήρησα ότι στους οφθαλμούς, εκεί που βγαίνουν τα φύλλα δηλαδή, σε πολλά σημεία υπάρχει μαζεμένο υλικό σαν να είναι πετραδάκι άσπρου χρώματος. Δοκίμασα να αφαιρέσω κάποια από αυτά με λεπτή λαβίδα, με σαπουνόνερο και οδοντόβουρτσα, αλλά μετά από λίγο διαπιστώνω ότι συνεχίζουν να υπάρχουν. Τα βρίσκω και σε παλιές τομές. Μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό το πράγμα και πως να το αντιμετωπίσω; Παρεπιπτόντως δεν παρατηρώ νέα φύλλα να βγαίνουν...
26A484CB-ED93-4684-9C49-FACDF749F74D.jpeg
 
D0DF4350-5C96-4417-BF24-3B97B8DD0424.jpeg
 
04523688-A706-4B59-861A-F9FD27351844.jpeg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση