Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Η ροδιά είναι ποιο εύκολο φυτό και επιδέχεται σε λάθη ...βάλε λίγο ορμόνη ριζοβολιας και πότισε τακτικά ώστε να μείνει το χωμα υγρό τισ πρώτες μερες
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Εντάξει σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως τώρα προχώρησα σε μια ροδιά που θα προσπαθήσω αυτή την φορά να το πετύχω το μόσχευμα.
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Έγινε σε ευχαριστώ δεν έχει πετύχει και ούτε πιστεύω πως μπορεί να πετύχει και γι'αυτό προχώρησα σε μια ροδιά.
( Την οποία θα προσπαθήσω να πετύχω το μόσχευμα.)
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από nikolaosparast »

thanos75 έγραψε:
11 Αύγ 2020, 19:07
πικροδάφνη είναι και δεν είναι κατάλληλο. έχει πιάσει το μόσχευμα ή τώρα το έκοψες και το φύτεψες;


Τώρα το έκοψα και το φύτεψα αλλά από'τι κατάλαβα δυστυχώς δεν μπορώ να προχωρήσω 
 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από thanos75 »

πικροδάφνη είναι και δεν είναι κατάλληλο. έχει πιάσει το μόσχευμα ή τώρα το έκοψες και το φύτεψες;
These users thanked the author thanos75 for the post:
nikolaosparast (11 Αύγ 2020, 20:22)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από Giorgos G. »

το φυτό είναι πικροδάφνη
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από G1908 »

Καλώς τον. Το δέντρο που ανέβασες δεν μπορεί να γίνει bonsai. Έχει μεγάλα φύλλα και δεν έχει κορμό.
Καλύτερα να πας σε μια ελιά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Σχετικά με το φυτό που φαίνονται στις φωτογραφίεςκαι πως μπορεί να γίνει μπονσαι

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Καλησπέρα σας! Ειμαι καινούριος στο φορουμ. Σήμερα μου  ήρθε τελικά η ιδέα σαν δεύτερο μπονσάι να δημιουργήσω ένα από μόσχευμα (δεν γνωρίζω τι φυτό είναι άμα γνωρίζει κάποιος ας μου πει) πιστεύετε πως έχει προοπτικές; Α και επίσης μπορείτε να μου πείτε το πλήρες πρόγραμμα για να ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω για την σωστή φροντίδα; Το έχω φυτέψει πρόχειρα σε ένα πλαστικό μπολ. Όπως είπα και πιο πρίν φτιάχνω για πρώτη φορά με μόσχευμα, οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας. Δέχομαι κάθε άποψη, κάθε βοήθεια. Λογικά θα έχω κάνει λάθη, δεν είμαι ακόμα στο στάδιο να γνωρίζω γιατί όπως σας είπα είναι ιδιοκτήτης μόνο ενός μπονσάι και αυτό ξεκίνησε από σπόρο.

Επαναλαμβάνω μπορείτε να είστε όσο αυστηροί θέλετε γιατί είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω με μόσχευμα. Σας ευχαριστώ.

Εδώ είναι και μερικές φωτογραφίες και από το φυτό και το  μόσχευμα. (Δεν ξέρω άμα γράφεται έτσι αλλά κάπως έτσι λέγεται)
 
IMG_20200811_170439_0.jpg
IMG_20200811_170448_2.jpg
IMG_20200811_170500_8.jpg
IMG_20200811_170544_0.jpg
IMG_20200811_170544_0.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση