Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Rango »

Jean-Zac έγραψε:
11 Ιουν 2020, 07:57
Το κατάστημα πρέπει να βγάλει κάποια χρήματα και αυτό είναι λογικό και αποδεκτό.
Το πότ  κοστίζει ή κόστιζε (νομίζω είναι sold out)  περίπου 30-35 euro, οπότε η ελιά 40-45 euro+ τά έξοδα αποστολής.
Για την ηλικία τά 30 έτη αναφέρονται στην συγκεκριμένη ελιά ή στο μητρικό φυτό-δένδρο απ’ όπου προήλθε ??
Αναφέρει ότι ήταν για 6 χρόνια στην φροντίδα του, άρα σε κάποια γλάστρα ή ποτ.
Πρίν από αυτά που ήταν ??  Στο χώμα ?? Έγινε καταβολάδα από κάποια γέρικη ελιά ?? (εξ ου και η ηλικία 30 ετών ??)
Η βάση του κορμού (τουλάχιστον) δεν δείχνει αυτά τά χρόνια.
Κοίταξε την φωτογραφία του κορμού που παραθέτω μίας ελιάς 30+ ετών για να καταλάβεις τι εννοώ.  
Έπειτα είναι και το θέμα των κλαδιών, της διακλάδωσης  και του φυλλώματος. Λίγα για 6 χρόνια φροντίδας και καλλιέργειας.

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά δεν πρέπει να είμαι η αιτία για μία πιθανή ακύρωση αγοράς ή πώλησης της ελιάς.

Απλά εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις. 


Άσχετο αλλά καλού-κακού στείλε μου τις συντεταγμένες από το χωράφι στην Λαμία.

Θα πάω νύχτα χωρίς φεγγάρι να το καθαρίσω από τά  ‘’ αγριόχορτα ‘’  !!!!!!!
 

 
Καλημέρα!

Σκοπός της αρχικής μου ερώτησης ήταν να ακούσω όλα αυτά που όλοι εσείς πολύ σωστά μου επισημαίνετε και να μάθω κάτι από τις απαντήσεις σας.
Αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνει κάποιος η αιτία για ακύρωση αγοράς.
Κύριε Jean Zac οι προσωπικές σας απόψεις είναι πολύ σημαντικές για μένα και σας ευχαριστώ που τις μοιράζεστε μαζί μας.
Η τελική απόφαση είναι δική μου - έχει παρθεί και δε θα προχωρήσω σε αγορά.

Τώρα σχετικά με τις συντεταγμένες ... χαχαχ ... αφού είστε από Λαμία, θα μπορούσαμε όταν θα είναι η ώρα να επικοινωνήσουμε. Τι καλύτερο από το να έχω την βοήθειά σας στη διαλογή και τον σωστό τρόπο της εργασίας ... Με το αζημίωτο φυσικά ... χαχαχαχ ...

 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Το κατάστημα πρέπει να βγάλει κάποια χρήματα και αυτό είναι λογικό και αποδεκτό.
Το πότ  κοστίζει ή κόστιζε (νομίζω είναι sold out)  περίπου 30-35 euro, οπότε η ελιά 40-45 euro+ τά έξοδα αποστολής.
Για την ηλικία τά 30 έτη αναφέρονται στην συγκεκριμένη ελιά ή στο μητρικό φυτό-δένδρο απ’ όπου προήλθε ??
Αναφέρει ότι ήταν για 6 χρόνια στην φροντίδα του, άρα σε κάποια γλάστρα ή ποτ.
Πρίν από αυτά που ήταν ??  Στο χώμα ?? Έγινε καταβολάδα από κάποια γέρικη ελιά ?? (εξ ου και η ηλικία 30 ετών ??)
Η βάση του κορμού (τουλάχιστον) δεν δείχνει αυτά τά χρόνια.
Κοίταξε την φωτογραφία του κορμού που παραθέτω μίας ελιάς 30+ ετών για να καταλάβεις τι εννοώ.  
Έπειτα είναι και το θέμα των κλαδιών, της διακλάδωσης  και του φυλλώματος. Λίγα για 6 χρόνια φροντίδας και καλλιέργειας.

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά δεν πρέπει να είμαι η αιτία για μία πιθανή ακύρωση αγοράς ή πώλησης της ελιάς.

Απλά εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις. 


Άσχετο αλλά καλού-κακού στείλε μου τις συντεταγμένες από το χωράφι στην Λαμία.

Θα πάω νύχτα χωρίς φεγγάρι να το καθαρίσω από τά  ‘’ αγριόχορτα ‘’  !!!!!!!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Rango »

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ... Θα σας ενημερώσω όταν θα είναι η ώρα με φωτογραφίες σίγουρα! :-)
  ;-)
 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από thanos75 »

Εγώ έχω βγάλει με επιτυχία 4 τέλος Φεβρουαρίου και Μάρτιο.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Harris »

Μια Καλή εποχή είναι Σεπτέμβριος προς Οκτωβριο πολύ καλή είναι βέβαια και Φεβρουάριος Μάρτιος...

Οι ελιές είναι δυνατά δέντρα εάν βγαλεις αρκετή ρίζα θα ζήσουν.

Κράτα ένα τέρας και για μένα! ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Giorgos G. »

 ... Ποτέ είναι η κατάλληλη εποχή για αυτή την δουλειά αλήθεια; 
 
όλο το χειμώνα με καταλληλοτερη εποχή τέλος χειμώνα - αρχές άνοιξης 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Rango (10 Ιουν 2020, 00:34)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Rango »

nadim έγραψε:
09 Ιουν 2020, 16:47
Rango έγραψε:
09 Ιουν 2020, 16:09
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ... Η αλήθεια είναι ότι και εμένα τα 75 δε μου φαίνονται λίγα ... Ίσως ένα 50αρικο να ήταν πιο value for money . Απλά επειδή είμαι τώρα πάνω στον ενθουσιασμό, (είδα και τον κορμό που λέει ο harris), λέω λές? Τέλος πάντων ... Θα πάω κάποια στιγμή σ ένα χωράφι φίλου στη Λαμία που είναι τίγκα στην αγριελιά, (τις ξεριζώνει και τις καίει), θα διαλέξω ένα, δύο, τρία κομμάτια και θα παίξω με την ψυχή μου!!!
 


 
Φέρε και σε εμάς τίποτα!!  :-) :-) :-)
 

 
Με μεγάλη μου χαρά ! Μακάρι να διαλέξω καλά δέντρα και γιατί όχι... Ο άλλος σου λέω τις καίει... Μου λέει έλα και πάρε όσες θες ... Ποτέ είναι η κατάλληλη εποχή για αυτή την δουλειά αλήθεια; 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Rango έγραψε:
09 Ιουν 2020, 16:09
... Θα πάω κάποια στιγμή σ ένα χωράφι φίλου στη Λαμία που είναι τίγκα στην αγριελιά, (τις ξεριζώνει και τις καίει), θα διαλέξω ένα, δύο, τρία κομμάτια και θα παίξω με την ψυχή μου!!!
 

 
έτσι..!!

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από nadim »

Rango έγραψε:
09 Ιουν 2020, 16:09
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ... Η αλήθεια είναι ότι και εμένα τα 75 δε μου φαίνονται λίγα ... Ίσως ένα 50αρικο να ήταν πιο value for money . Απλά επειδή είμαι τώρα πάνω στον ενθουσιασμό, (είδα και τον κορμό που λέει ο harris), λέω λές? Τέλος πάντων ... Θα πάω κάποια στιγμή σ ένα χωράφι φίλου στη Λαμία που είναι τίγκα στην αγριελιά, (τις ξεριζώνει και τις καίει), θα διαλέξω ένα, δύο, τρία κομμάτια και θα παίξω με την ψυχή μου!!!
 

 
Φέρε και σε εμάς τίποτα!!  :-) :-) :-)
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Rango »

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ... Η αλήθεια είναι ότι και εμένα τα 75 δε μου φαίνονται λίγα ... Ίσως ένα 50αρικο να ήταν πιο value for money . Απλά επειδή είμαι τώρα πάνω στον ενθουσιασμό, (είδα και τον κορμό που λέει ο harris), λέω λές? Τέλος πάντων ... Θα πάω κάποια στιγμή σ ένα χωράφι φίλου στη Λαμία που είναι τίγκα στην αγριελιά, (τις ξεριζώνει και τις καίει), θα διαλέξω ένα, δύο, τρία κομμάτια και θα παίξω με την ψυχή μου!!!
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Hfestion »

Σαν ποτ είναι πάρα πολύ ωραίο,. Σαν δέντρο ενώ έχει ωραίο ξεκίνημα και κίνηση, χάνει την κωνικοτητα και θεωρώ ότι θέλει γενεές επεμβάσεις.
Τα 75 ευρώ δεν τα σχολιάζω. Για εμένα είναι πολλά για εσένα μπορεί να είναι λίγα.

Αν το αγόραζα σίγουρα θα το έβαζα σε μεγαλύτερο ποτ για κάποια χρόνια και ίσως το έκοβα εκεί που σου δείχνω με την γραμμή. Η επιλογή είναι μόνο δική σου
 

Προστέθηκε μετά από 31 δευτερόλεπτα:


Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
ή

Αυτο

Το κλαδί πάνω δεξιά έχει λυγίσει αφύσικα, θέλει κόψιμο.
Ο κορμός που ανεβαίνει δεν έχει κωνικοτητα.

Θέλει σκέψη αν αξίζει να επενδύσεις χρόνο και χρημα
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rango (09 Ιουν 2020, 17:27)
Rating: 7.14%

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Antonios »

Γειά σου, ωραίο δέντρο αλλά εντελώς ακατέργαστο που δεν δικαιολογεί το κόστος του,τωρα να μου πεις έχει και ενα πότ. Εαν το θέλεις τώρα τόσο πολύ και θέλεις ένα δέντρο τώρα το παίρνεις αλλά παζαρεψε το τουλάχιστον 50-60 ευρώ κερδισμένος κατά πολύ θα είναι και ο πωλητής
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Δεν θα την αγόραζα σαν δέντρο. Φυσικα τα 75ευρω είναι υπερβολή για την Έλλαδα και χωρις καμια ιδιαιτερη διαμόρφωση (μην μασας με τον λιγο σκαλισμένο και αγαρμπα χωρις καποια τεχνική στον κορμο) 

Άλλος ενας φόβος μου είναι πότε μπήκε σε χαμηλό ποτ δηλαδή πόσο καιρό βρίσκεται εκεί μέσα;... Το χώμα κτλ.


Εαν όμως σου αρεσει πολύ να την αγοράσεις.
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Αγριελιά - Αξίζει να την αγοράσω ?

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα ομαδάρα,

Βρήκα αυτή την αγριελιά στα 75€ και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ. Περιμένω λοιπόν την άποψη σας για το αν αξίζει τα χρήματα αυτά.
Το ύψος της είναι 20εκ. χωρίς τη γλάστρα και η διάμετρος κορμού στα 8εκ. Ηλικία λέει ... 30 ετών.

Τι να προσέξω ή τι να ρωτήσω τον πωλητή για να μη την πατήσω καθώς είμαι εντελώς νιούφης εδω. χεχε

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων !
elia.jpg
elia1.JPG
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση