Νέος στον κόσμο των bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Νέος στον κόσμο των bonsai

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα και καλώς ήλθες στην παρέα.
Θα έλεγα ότι τα δυο αυτά φυτά είναι καλές επιλογές για αρχή μια και είναι κατάλληλα για εξάσκηση. Ο γιουνίπερος καλό θα ήταν να μείνει στην ησυχία του για αρκετό διάστημα μέχρι να πάρει τα πάνω του μετά το κλάδεμα και το συρμάτωμα.
Όσον αφορά τη διαμόρφωση, θα βλέπεις σιγά σιγά προς τα που πάει το φυτό και θα συνεχίζεις ανάλογα, κάνοντας σταδιακές βελτιώσεις στο σχήμα του, αλλά αυτό θέλει χρόνο. Αυτό που προσωπικά έχω καταλάβει (με τίμημα καποια δεντρακια που έχασα) είναι ότι δεν χρειάζεται βιασύνη (αν και είναι δυσκολο να κρατηθείς μερικές φορές).
Καλή συνέχεια

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέος στον κόσμο των bonsai

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Και γώ πολύ νέος είμαι αλλά νομίζω ότι όντως με τον γιουνιπερο το παράκανες ... Εκτός από το ότι η διαμόρφωση που έχεις κάνει δεν ακολουθεί κάποιο σχέδιο που να παραπέμπει σε κάποια φόρμα μπονζαι, από ότι έχω διαβάσει δεν είναι και η κατάλληλη εποχή για τέτοιου είδους κλαδέματα. Με το πυξάρι νομίζω ότι με δουλεία και χρόνο μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ καλό! Σε κάθε περίπτωση το μήνυμα μου έχει σκοπό να σε καλοσωρίσει στην παρέα μας αφού όπως σου είπα, και γώ σαν τυφλοπόντικας νιώθω στον κόσμο των μπονσαί και τον λόγο έχουν οι εμπειρότεροι που θα σου πούν με σιγουριά τι έχεις κάνει λάθος και τι πρέπει να κάνεις από δω και στο εξής. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, πειραματισμός και ξανά διάβασμα, υπομονή, επιμονή και πολύ αγάπη για το χόμπι και τα φυτά μας!

Topic author
stefanos.nanos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 17:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος στον κόσμο των bonsai

Δημοσίευση από stefanos.nanos »

Καλησπέρα σε ολους! 

Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το φόρουμ και καθώς είμαι πολύ νέος στον κόσμο των bonsai και θα χρειαστώ κάθε δυνατή βοήθεια.

Έχω διαβάσει αρκετά, έχω δει βίντεο... Από θεωρία καλά πάμε αν και ομολογώ πως είμαι αρκετά μπερδεμένος ακόμα.

Το τελευταίο διάστημα αποφάσισα να προχωρήσω ένα βήμα και να κάνω πρακτική! Η πρώτη μου προσπάθεια έγινε με ένα γουνιπερο το οποίο μαδισα κανονικότατα :( 
​​​​​​Με βοήθεια από πιο έμπειρους κατάφερα να το φέρω σε μια πιο εμφανίσιμη κατάσταση). Ελπίζω να ανακάμψει γιατί το παρακανα μαζί του (κλάδεμα, μεταφίτευση, καλωδίωση μέσα στη ίδια βδομάδα... ). Δυστυχώς δεν έχω να παραθέσω φωτογραφία από το πώς ήταν πριν την επέμβαση μου. 

Έπειτα βρήκα ένα boxwood στο οποίο δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Το πήρα, το κλάδεψα και το έχω αφήσει να ξεκουραστεί.

Θα ήθελα πολύ την άποψη σας και για τα δύο, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω μαζί τους αλλά και πώς θα μπορούσα να συνεχίσω γενικά να ασχολούμαι καν να βελτιώνομαι.
IMG_20200527_203701.jpg
 
IMG_20200530_154231.jpg
 
IMG_20200529_185424.jpg
Καλώς σας βρήκα, 
Στέφανος div widget
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση