Βοήθεια με ελιτσα...

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από Harris »

Η γλάστρα που ανέβασες είναι πολύ καλή. Για χώμα τι θα βαλεις?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από Rango »

Σ' ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι θα κολλήσω όχι μόνο θ ασχοληθώ... Είναι κάτι που το σκέφτομαι χρόνια και πάντα μου άρεσε όοολο αυτό που υπάρχει γύρω από αυτή την τέχνη... Απλά φοβόμουν ότι θα χαλάσω τα φυτά και έλεγα άστο μωρέ κρίμα είναι... Τώρα όμως με το δωράκι αυτό είμαι αναγκασμένος να κολυμπήσω... :dance:
 Και μ' αρέσει πολύ αυτό ...! 
 

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από milly »

O

Προστέθηκε μετά από 27 λεπτά 14 δευτερόλεπτα:
Oμορφη η ελιτσα σου καλοριζικη. Πιστευω πρεπει να τις δωσεις χωρο και χρονο και θα σε ανταμειψει. Μια γλαστρα διπλη απο αυτην που ειναι τωρα ειναι οκ .Θα δεις αποτελεσμα σε 2 χρονια και σε παχος κορμου και σε φυλλομα.Χωμα καλο ειναι η τυρφη λιθουανιας αλλα βγαινει σε μεγαλα σακια τουλαχιστον ετσι την βρισκω εγω, ελλαφροπετρα σε αναλογια 2 εως4 mm η εναλλακτικα ιδια αναλογια χαλικη ποταμισιο. Ριζες θα σου ε λεγα να μην πειραξεις ακομα αν και πιστευω θα σε συμβουλεψουν πιο εμπειροι ποτε να κανεις μεταφυτευση.Το pot που διαλεξες μου αρεσει αν θελεις να αχοληθεις δεν θα παει χαμενο.Καλη επιτυχια.
These users thanked the author milly for the post:
Rango (01 Ιουν 2020, 09:59)
Rating: 7.14%

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από Rango »

Κατι τετοιο δηλαδη σκεφτομουν... Εχει 25εκ διαμετρο και 12εκ. βαθος. Κανει η να παω σε κανονικη γλαστρα; 
edfda1ca-7a43-477a-b4fa-11caf68e3059 (1).jpeg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από Rango »

Δεν έχω ... Θα πάω να αγοράσω ότι μου προτείνετε. Γλάστρα μεγαλύτερη κλασσική η σε στυλ ποτ μεγαλυτερο αλλά όχι βαθύ. Τώρα έχει ένα χώμα περίεργο μάλλον τύρφη είναι και έχει λίγο πρασινακι στην επιφάνεια ... Το κυπελλακι που είναι τώρα είναι όλο ρίζες.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Μεγαλύτερη γλάστρα θα ήταν καλύτερα για το δέντρο σου. Τι χώματα έχεις;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Βοήθεια με ελιτσα...

Δημοσίευση από Rango »

IMG_20200526_182021.jpg
 Καλησπερα, σήμερα μου έκαναν δώρο αυτή την ελίτσα και έχω τρελαθεί από τη χαρά μου γιατί έχει πάνω καρπό!  :-)
 Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε τόσο μικρό δεντράκι. Τι πρέπει να κάνω τώρα; Να τη βάλω σε μεγαλύτερη γλαστρα η να περιμένω για αργοτερα; Τι χώμα να επιλέξω; Στο μπαλκόνι αν δεν έχει πολύ ήλιο θα είναι εντάξει; Παρακαλώ για τις συμβουλές σας σχετικά με την φροντίδα που χρειάζεται . Ανεξάρτητα από το αν έχει προδιαγραφές για μπονζάι, που θέλω τη γνώμη σας, το μωράκι το έχω αγαπήσει από τη πρώτη στιγμή και δε θέλω να το χαλάσω από λάθος. Ευχαριστώ πολύ!
IMG_20200526_182005.jpg
IMG_20200526_182224.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση