Φίλος Μικρόκαμπος πότε θα βγάλει καρπούς

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Φίλος Μικρόκαμπος πότε θα βγάλει καρπούς

Δημοσίευση από Harris »

Βγάλε μία φωτογραφία με το δέντρο σου γιατί πολλές φορές αλλά λένε στα φυτώρια και στα καρτελακια και άλλο είναι το δέντρο.
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Mitsos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Μάιος 2020, 18:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φίλος Μικρόκαμπος πότε θα βγάλει καρπούς

Δημοσίευση από Mitsos »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Φίλος Μικρόκαμπος πότε θα βγάλει καρπούς

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας,
Απο τις πολύ λίγες γνώσεις που έχω, ένα δέντρο για να βγάλει λουλούδια και στην συνέχεια αυτά να γίνουν καρπούς θα πρέπει να είναι όλα (για αυτό) ιδανικά ώστε να αναπαραχθεί. Από την δική μας πλευρά εμείς θέλουμε να έχουμε πάντα ωραία δέντρα - λουλούδια στην γλάστρα ή στη γη. Τα συνεχή κλαδέματα που ενδεχομένως να γίνονται καθυστερούν ή αναβάλουν ένα δέντρο να βγάλει καρπούς.
Αν μιλάμε για bonsai, εκτός από κάποιες εύκολες περιπτώσεις θέλουν χρόνια για να βγάλουν καρπούς.
Αν μιλάμε για δέντρα στη γη, τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Topic author
Mitsos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Μάιος 2020, 18:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φίκος Μικρόκαρπος πότε θα βγάλει καρπούς

Δημοσίευση από Mitsos »

Mitsos έγραψε:
06 Μάιος 2020, 20:21
Καλησπέρα, χθες πείρα το πρότο μου μπονσάι είναι ένας Φίκος μικρόκαρπος. Από την ώρα που τον πείρα διαβάζω συνέχεια πληροφορίες για την φροντίδα που χρειάζονται και το πώς συμπεριφέρονται αλλά που δεν έχω βρει την εποχή που βγαίνουν οι καρποί του. Είναι συγκεκριμένη η εποχή που βγαίνουν ή βγαίνουν όταν το περιβάλλον που βρίσκεται ο φίκος πληρεί κάποιες προϋποθέσεις;

 
 

Topic author
Mitsos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Μάιος 2020, 18:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλος Μικρόκαμπος πότε θα βγάλει καρπούς

Δημοσίευση από Mitsos »

Καλησπέρα, χθες πείρα το πρότο μου μπονσάι είναι ένας Φίκος μικρόκαρπος. Από την ώρα που τον πείρα διαβάζω συνέχεια πληροφορίες για την φροντίδα που χρειάζονται και το πώς συμπεριφέρονται αλλά που δεν έχω βρει την εποχή που βγαίνουν οι καρποί του. Είναι συγκεκριμένη η εποχή που βγαίνουν ή βγαίνουν όταν το περιβάλλον που βρίσκεται ο φίκος πληρεί κάποιες προϋποθέσεις;
Απάντηση