σπόροι πεύκου

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλή επιτυχία.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Hfestion έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:18
Καλό θα ήταν να ψαχτείς και να πειραματιστεις 
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω... έχω ξεκινήσει σε πολλές κατευνθύνσεις, με σπόρους (και όχι μόνο από πεύκο ;) ), με μοσχεύματα, αλλά και με διάφορα μικρά φυτά... 
Όσο για την ιδέα σου για το δασάκι, μου αρέσει πολύ! Ξέρεις αν το έχει πετύχει κανείς;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Hfestion »

anilem54 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:18
Καλησπέρα Hfestion!
Μπορεί να - ή μάλλον σίγουρα- έχεις δίκιο όταν λες ότι θα χρειαστούν χρόνια για να γίνει η πρώτη διαμόρφωση... και θα συμπλήρωνα : αν γίνουν δέντρα αυτά τα πευκάκια.
Για εμένα όμως θεωρώ σημαντικό να δω και ο ίδιος και αυτήν την αρχική φάση... Τουλάχιστον θα είναι κάτι που θα έχω φροντίσει από την αρχή. Η ευκολία θα ήταν σίγουρα να πάω σε ένα φυτόριο, να αγοράσω κάποιο δέντρο έτοιμο, αλλά στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει μόνο η διαμόρφωση ή η συντήρηση ενός δέντρου.
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η φροντίδα των bonsai απαιτεί νομίζω μεγάλη υπομονή, και αν δεν μπορώ να περιμένω κάποια χρόνια για να μεγαλώσουν τα δικά μου φυτά, μάλλον πρέπει να αλλάξω hobby.
Αυτά βέβαια είναι η ταπεινή μου γνώμη, και καταλαβαίνω ότι μπορεί κανείς να έχει άλλη αποψή.

Angelos, ευχαριστώ για την απάντηση! ;)
Δεν τίθεται θέμα για το ποιος έχει περισσότερο δίκιο ή γνώσεις. Για μένα μετράει μόνο η ουσία.
Οι σπόροι από πεύκα κουκουνάρια φυτρώνουν πολύ εύκολα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και θέλουν αρκετά χρόνια για να γίνουν δέντρο για διαμόρφωση. Μια άλλη ιδέα, φτιάξε 3,4 γλάστρες με σωστό μείγμα χώματος και βάλε στη κάθε μία 3,5,7,9 σπόρους. Σωστό μείγμα ώστε αν πετύχει το project να καθυστερήσεις να κάνεις μεταφύτευση και μόνο αριθμό ώστε αν κάνεις δασάκι να είσαι έτοιμος(σε πάρα πολλά χρόνια). Κάτι Θα επιβιώσει δεν μπορει. Το χειμώνα μπορείς να βάλεις και ένα κομμένο μπουκάλι διάφανο σαν θερμοκήπιο.
,,,,,μετα απο χρόνια βλέπεις, 10 με 15,,,,
Μέχρι τότε μπορείς να βρεις κάποιο ή κάποια δεντράκια και να ασχοληθείς για να μην σβήσει η φλόγα γιατί θα χρειαστούν πάρα πολλά χρόνια.

Καλό θα ήταν να ψαχτείς και να πειραματιστεις

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Καλησπέρα Hfestion!
Μπορεί να - ή μάλλον σίγουρα- έχεις δίκιο όταν λες ότι θα χρειαστούν χρόνια για να γίνει η πρώτη διαμόρφωση... και θα συμπλήρωνα : αν γίνουν δέντρα αυτά τα πευκάκια.
Για εμένα όμως θεωρώ σημαντικό να δω και ο ίδιος και αυτήν την αρχική φάση... Τουλάχιστον θα είναι κάτι που θα έχω φροντίσει από την αρχή. Η ευκολία θα ήταν σίγουρα να πάω σε ένα φυτόριο, να αγοράσω κάποιο δέντρο έτοιμο, αλλά στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει μόνο η διαμόρφωση ή η συντήρηση ενός δέντρου.
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η φροντίδα των bonsai απαιτεί νομίζω μεγάλη υπομονή, και αν δεν μπορώ να περιμένω κάποια χρόνια για να μεγαλώσουν τα δικά μου φυτά, μάλλον πρέπει να αλλάξω hobby.
Αυτά βέβαια είναι η ταπεινή μου γνώμη, και καταλαβαίνω ότι μπορεί κανείς να έχει άλλη αποψή.

Angelos, ευχαριστώ για την απάντηση! ;)
These users thanked the author anilem54 for the post:
Angelos (19 Νοέμ 2019, 23:04)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Hfestion »

Οι σπόροι από κουκουνάρια φυτρώνουν πολύ εύκολα χωρίς να έχουν ιδιαιτερες απαιτήσεις, όμως,,,

πόσα χρόνια θέλουν για να γίνουν δέντρο?

Και αφού γίνουν δέντρο πόσα χρόνια θέλουν για την πρώτη διαμόρφωση?

Δε σας κρύβω ότι όταν βρίσκω σπόρους στην αυλή μου τους πετάω σε γλάστρες μου όμως αυτή είναι μια πολύ αργή διαδικασία.
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Angelos »

anilem54 έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 22:40
Μάλλον εσύ έκανες το σωστό και περίμενες την άνοιξη να τα φυτέψεις... εδώ που μένω, δεν υπάρχει χειμώνα, και πέταξαν αμέσως! Και είμαι τυχερός που δεν έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλιώς θα είχαν σίγουρα προβλήματα.
Εσύ, πως τα είχες φυτέψει; Σε τι χώμα, και γλάστρα;
Σε μαυρη τυρφη με ισως λιγο περλιτη, σε ενα πλαστικο δοχειο τα ειχα βαλει.
θα δοκιμασω με ποιο πολυ ανοργανο την επομενη φορα.

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Μάλλον εσύ έκανες το σωστό και περίμενες την άνοιξη να τα φυτέψεις... εδώ που μένω, δεν υπάρχει χειμώνα, και πέταξαν αμέσως! Και είμαι τυχερός που δεν έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλιώς θα είχαν σίγουρα προβλήματα.
Εσύ, πως τα είχες φυτέψει; Σε τι χώμα, και γλάστρα;
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Angelos »

anilem54 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 18:26
Angelos έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 15:10
Σε τι χωμα τα εβαλες;
Καλησπέρα Angelos, αυτά που φαίνονται στην φωτογραφία είναι σε άμμο, δεν νόμιζα ότι θα έβγαιναν τόσο γρήγορα.

Κάποια άλλα τα φύτεψα σε χώμα που πήρα από γεωπόνο (χώμα για σπόρια)... εκεί όμως έκανα λάθος στο πότισμα, υπερβολικά, και όταν το κατάλαβα ήταν αργά, έσωσα μόνο ένα :icon-sad:

Και τα υπόλειπα, τα έβαλα σε χώμα του κήπου μου (απλό χώμα και κομπόστ)... Αυτά ακόμα δεν φανήκανε ;)

Δοκιμές κάνω, και ήθελα να δοκιμάζω διαφορετικές μεθόδους... Και αφού είναι ακόμα η εποχή καλή στη Ρόδο, σίγουρα θα ξαναπάω να μαζέψω σπόρους, για να έχω περισσότερες ελπίδες. 

Dim Papadopoulos, ευχαριστώ ! 
Ευχαριστω για την απαντηση, εγω οταν ειχα μαζεψει μερικους σπορους περσι τους εβαλα στην καταψυξη επειδη αρχισαν τα κρυα και την ανοιξη τους εβαλα σε χωμα, πεταξαν σαν τα δικα σου αλλα μαλλον απο υπερβολικο  ποτισμα μου μαραθηκαν.
μου εδωσες ελπιδες και θελω να ξανα δοκιμασω.
 

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Angelos έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 15:10
Σε τι χωμα τα εβαλες;
Καλησπέρα Angelos, αυτά που φαίνονται στην φωτογραφία είναι σε άμμο, δεν νόμιζα ότι θα έβγαιναν τόσο γρήγορα.

Κάποια άλλα τα φύτεψα σε χώμα που πήρα από γεωπόνο (χώμα για σπόρια)... εκεί όμως έκανα λάθος στο πότισμα, υπερβολικά, και όταν το κατάλαβα ήταν αργά, έσωσα μόνο ένα :(

Και τα υπόλειπα, τα έβαλα σε χώμα του κήπου μου (απλό χώμα και κομπόστ)... Αυτά ακόμα δεν φανήκανε ;)

Δοκιμές κάνω, και ήθελα να δοκιμάζω διαφορετικές μεθόδους... Και αφού είναι ακόμα η εποχή καλή στη Ρόδο, σίγουρα θα ξαναπάω να μαζέψω σπόρους, για να έχω περισσότερες ελπίδες. 

Dim Papadopoulos, ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Ωραίος!
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Angelos »

Σε τι χωμα τα εβαλες;

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Harris έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 11:49
Είσαι πολύ τυχερός. Τους σπόρους από που τους μάζεψες;
:) μάλλον η τύχη του προτάρη :)
και όντως, Harris, νιώθω πολύ τυχερός, τα βλέπω και τα ξαναβλέπω συνέχεια!

Τους σπόρους, τους μάζεψα σε δυο στάδια : την πρώτη μέρα μάζεψα 2/3 κουκουνάρια στην τύχη... λάθος επιλογή, ήταν τελειώς ανοιχτά χωρίς σπόρο, ή ακόμα στην πρώτη χρόνια τους... Φαίνεται να έχουν κύκλο ζωής 2 χρονών, αν κατάλαβα καλά.
Έψαξα στο διαδίκτυο, και πήγα την άλλη μέρα ξανά στο δάσος, και διάλεξα πιο προσεκτικά, βρήκα αυτό που έψαχνα : δυο κουκουνάρια μισό ανοιχτά, στο πάνω μέρος άδειο (είχαν ήδη πετάξει οι σπόροι), έβλεπα όμως κάτω κάτι σποράκια, με το φτερό τους.
Στο σπίτι, άνοιξα προσεκτικά τα κουκουνάρια, (με κορόιδευε η γυναίκα μου, και την καταλαβαίνω, μου πήρε τουλάχιστον μίση ώρα ;) )... και μάζεψα περίπου 20 καλούς σπόρους...

Τελικά να το αποτέλεσμα... και έχω άλλο σποράκι μόνο του που βγαίνει αλλού... και άλλους που έχω φυτέψει διαφορετικά και τους περιμένω...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

Είσαι πολύ τυχερός. Τους σπόρους από που τους μάζεψες;

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Έτσι όπως είναι τώρα με μια σπάτουλα κόψε 1-2 Πευκάκια μαζί.με την μπαλιτσα που είναι και μετέφερε το κάθε ένα από αυτά τα 2 σε μια γλάστρα σαν αυτό που έχεις τώρα όλα μαζί.
Με προσοχή... Cut-paste ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Έχεις δίκιο Harris, με μια φωτογραφία θα είναι πιο εύκολο...
Τελικά σήμερα εμφανίστηκε και έβδομο πευκάκι :)
Όμορφα δεν είναι; Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα να βγουν όλοι οι σπόροι από την πρώτη μου δοκιμή...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

Καλως τον. Ανεβασε μια φωτο να τα δουμε. Τα φυτακια ειναι σε πολυ μικρο δοχειο ολα μαζι;
Ανεβασε να τα δουμε..
Δεν θα πειραξεις ριζα οσο πιο  απλα θα τα μεταφεεις σε αλλο γλαστρακι... (οχι φετος)

 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

σπόροι πεύκου

Δημοσίευση από anilem54 »

Καλημέρα σε όλους! 

Αφού αρχίζω και ενδιαφέρομαι για τα bonsai, είπα να κάνω δοκιμές με δέντρα που υπάρχουν στην φύση του τόπου μου. Σκοπός είναι να δημιουργήσω τα δικά μου δέντρα, από την αρχή, ας μου πάρει αρκετά χρόνια για να φτάσω σε κάτι που θα μπρορέσω να ανομάσω bonsai...

Μάζεψα κάποιους σπόρους απο πεύκο (Pinus brutia) και έβαλα μερικούς πριν ένα μήνα περίπου σε ένα πολύ μικρό δοχείο, σε άμμο. Σκοπός μου ήταν να περιμένουν όμορφα μεχρί την άνοιξη. ;) 

Εεε... Ρόδος είμαι, και χειμώνας δεν υπάρχει... 20 μέρες μετά, άρχισαν να εμφανιστούν τα μικράκια, και σήμερα έχω 6 φυτά, πολύ μικρά βέβαια ακόμα (15 μέρες, οι 2 έχουν ακόμα την 'καψούλα' πάνω από τις πευκοβελόνες).

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να τα ξεχωρίσω από τώρα ή να περιμένω να περάσει ο 'χειμώνας'; Και όταν θα τα ξεχωρίσω, να κόψω την κεντρική ρίζα, όπως είδα στο διαδίκτυο για να αναγκάσω το δεντράκι να κάνει διακλάδωση στο ριζικό του σύστημα;
Απάντηση