Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Προσοχή στο πότισμα δεν είναι δεντρα που αγαπούν το πολύ πότισμα.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
elenadi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 14:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από elenadi »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!! Πάντως μόνο με το πότισμα- εχουν ξεκινήσει ήδη στα άκρα στα κλαριά τους να «πρασινίζουν» ! Εγω τα ποτίζω κάθε μέρα και τα έχω σε νότιο μπαλκόνι! Τους έχω βάλει κ υγρό λίπασμα! Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο! μεταφύτευση ποια εποχή με συμβουλεύετε να κάνω;; Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από Hfestion »

Συνήθως τα δεντρά που βρίσκουμε σε γωνίες δεν έχουν ποτίσει για κάποιο διάστημα ή τα έχουν πάρα ποτίσει ή τα έχουν για 2,3 χρόνια και επειδή δεν έχουν το κατάλληλο χώμα και τον κατάλληλο αερισμό παθαίνουν ασφυξία. Έχει γράψει ενα υπέροχο άρθρο ο Sim για αυτό. (Για μένα το πιο σημαντικό άρθρο που έχει η βιβλιοθήκη ως τώρα)

Τώρα όπως σου είπε και ο Χάρης προσοχή στο πότισμα και παρατήρηση. Σίγουρα θα χρειαστεί μεταφύτευση την κατάλληλη εποχή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ότι χρειαστείς, ρώτα μας
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς την. Όλα τα δέντρα που ανέβασες εαν δεν κανω λαθος ειναι Ficus Retusa. 
Καλο ειναι να προσεχεις λιγο το πότισμα αυτη την εποχη και απο τελος Σεπτεμβριου να κανεις ενα καλο κλάδεμα. Να τα έχεις εκτος σπιτιου σε σκιερο μέρος μακρια απο βοριάδες.  (εαν εισαι στην Αθηνα)

Θα κανουμε workshop τον Σεπτεμβριο εαν θες μπορεις να τα φερεις να τα "σενιάρουμε" 

 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
elenadi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 14:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από elenadi »

Giorgos G. έγραψε:
27 Αύγ 2019, 14:40
καλησπέρα,

πολύ ωραία δεντράκια, μάλλον είναι φίκος (Ficus microcarpa), φυτό που δεν αντέχει το κρύο του χειμώνα. Αν μπορεις ανέβασε καμια κοντινη φωτο των φυλλων, σίγουρα θα βοηθήσει στην αναγνωριση του είδους από τους πιο έμπειρους

Προς το παρόν θα έλεγα να τα βάλεις σε εξωτερικό χώρο χωρίς να εκτίθενται απ'ευθείας στον ήλιο και τον αέρα. Πότιζε τακτικά αλλά μην το παρακάνεις και σαπίσουν οι ρίζες

όταν σε λίγο καιρό τα δεις να πετάνε καινούρια φυλλαράκια σημαίνει ότι συνήλθαν και πήρανε τα πάνω τους. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα σε δυσκολέψουν καθόλου

καλή επιτυχία
 
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!☺️

Προστέθηκε μετά από 21 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Ορίστε και κοντινά από τα φύλλα. Ευχαριστώ πολύ☺️
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα,

πολύ ωραία δεντράκια, μάλλον είναι φίκος (Ficus microcarpa), φυτό που δεν αντέχει το κρύο του χειμώνα. Αν μπορεις ανέβασε καμια κοντινη φωτο των φυλλων, σίγουρα θα βοηθήσει στην αναγνωριση του είδους από τους πιο έμπειρους

Προς το παρόν θα έλεγα να τα βάλεις σε εξωτερικό χώρο χωρίς να εκτίθενται απ'ευθείας στον ήλιο και τον αέρα. Πότιζε τακτικά αλλά μην το παρακάνεις και σαπίσουν οι ρίζες

όταν σε λίγο καιρό τα δεις να πετάνε καινούρια φυλλαράκια σημαίνει ότι συνήλθαν και πήρανε τα πάνω τους. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα σε δυσκολέψουν καθόλου

καλή επιτυχία
 

Topic author
elenadi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 14:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πεταμένος θησαυρός στα σκουπίδια

Δημοσίευση από elenadi »

Καλησπέρα σας!!
Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας! Βρήκα χθες πεταμένα αυτά τα τέσσερα δεντράκια! Δεν ξέρω πώς και γιατί κάποιος έκανε κάτι τέτοιο! Ίσως λόγω καλοκαιρινών διακοπών- τα ξεφορτώθηκαν! Πιστεύω ότι σώζονται-ήδη έχουν πολύ πρόσφατα φυλλαράκια! Είμαι άσχετη από φροντίδα αλλά θα βάλω τα δυνατά μου! Διάβασα ότι καλύτερα να είναι έξω στο μπαλκόνι και όχι σε άμεση επαφή με ήλιο! Πότισμα κάθε μέρα! Και αυτά είναι μόνο η αρχή-είναι ολόκληρη τέχνη απ ότι κατάλαβα! Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ ως προς τι είδος είναι; Επίσης ο χοντρός κορμός(όχι τα κλωναράκια από πάνω που μπορεί να φτάσουν σε ακόμα μεγαλύτερο ύψος) είναι στα 3 από αυτά ανάμεσα 30κάτι με 40κάτι cm ύψος και στο πιο μεγάλο (δεύτερη φωτογραφία μαζί με τη γάτα🤗) φτάνει 60cm ύψος! Επίσης όλα τα δεντράκια εκτός από το πιο μεγάλο είναι σε πολύ ψηλές γλάστρες και ένα από αυτά έχει μια τερααααάστια ρίζα. Στην τελευταία φωτό (τη ζουμαρισμένη) είναι πάλι το πιο μεγάλο δέντρο, μέσα στη γλάστρα του οποίου έχει φυτρώσει ένα ξεχωριστό κλαράκι με φύλλα! Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω με αυτό. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση