Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Παιδιά μια ερώτηση. Εχει περίπου 3 βδομάδες που εβαλα στο κασπο το χαμεπτυρο. Επειδή όμως δε τρελαίνομαι για το design θέλω να το βάλω σε μια πλαστική χαμηλή γλάστρα. Θα υπάρχει πρόβλημα για το φυτό; Δε θα ξανακοψω ριζα.

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Δεν άντεξα και το κουρεψα. Οτι γινει εγινε ☺️
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Dim Papadopoulos έγραψε:
04 Ιούλ 2019, 21:43
Καλά το έφτιαξες. Αγόρασε ένα ficus ginseng δεν χρειάζεσαι περισσότερα.
Αγόρασε καλύτερα μια ελιά.
Ελιά πήρα μια καλοπιστικη .
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλά το έφτιαξες. Αγόρασε ένα ficus ginseng δεν χρειάζεσαι περισσότερα.
Αγόρασε καλύτερα μια ελιά.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Livstaras »

Μια χαρά. Καλή συνέχεια!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Εκανα αυτο που μου προτείνατε. Έστρωσα ελαφρόπετρα στο πάτο και ανάμειξα το χωμα με ελαφρόπετρα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από myrtilos »

Εννοείται πως σας ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή. Απλα δεν ξέρω απο που να αρχίσω να ψάχνω και να διαβάζω. Το έχω ηδη βάλει στο μπαλκόνι με κατεβασμένη την τεντα γιατί το μεσημέρι βαράει πολύ ο ήλιος. Και το επόμενο βήμα ειναι να βάλω χαλίκι κάτω και να αναμειξω χαλικι με φυτοχωμα. Πως θα καταλαβαίνω ότι το δέντρο ειναι υγιές? Τα φυλλα του πρέπει να ειναι καταπράσινα?

Βάλε χαλικάκι στον πάτο της γλάστρας και άφησε το όπως είναι μην το πειράζεις άλλο.
Στην αρχική σελίδα του φόρουμ με μεγάλα γράμματα υπάρχει ο τίτλος "Η βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr" κάνεις κλικ εκεί,καλό διάβασμα.

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Εννοείται πως σας ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή. Απλα δεν ξέρω απο που να αρχίσω να ψάχνω και να διαβάζω. Το έχω ηδη βάλει στο μπαλκόνι με κατεβασμένη την τεντα γιατί το μεσημέρι βαράει πολύ ο ήλιος. Και το επόμενο βήμα ειναι να βάλω χαλίκι κάτω και να αναμειξω χαλικι με φυτοχωμα. Πως θα καταλαβαίνω ότι το δέντρο ειναι υγιές? Τα φυλλα του πρέπει να ειναι καταπράσινα?
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Livstaras »

Distrothe1 έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 09:23
Οχι. Λίγο όπως ξεχωρισα τις ριζες οσο έπεσε. Δεν το εβγαλα ολο . Έπρεπε? 
Καλά έκανες. Δεν είναι η εποχή, για να πειράζουμε ρίζες. Κατά την γνώμη μου, δεν θα το επιβαρύνεις πολύ περισσότερο τώρα, αν απλά προσθέσεις λίγη ελαφρόπετρα. Μετά, το αφήνεις για λίγο καιρό στη σκιά να ανακάμψει. 

Κατά τα λοιπά, θα συμφωνήσω με τον μυρτιλο. Θέλει πολύ διάβασμα, αλλά όπως σου έγραψα από την αρχή, δε θέλω να σε φορτώσω με πολλές πληροφορίες και πελαγώσεις.

Myrtilos, και εγώ πήρα την πρωτοβουλία να βοηθήσω, από τα λίγα που ξέρω, και εντελώς καλοπροαίρετα. Δεν πιστεύω ότι θα μας απαγορεύσει κάποιος από τα παιδιά, να πούμε την γνώμη μας.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

myrtilos έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 10:00
Καλώς ήρθες.
Επειδή διαπιστώνω μεγάλη αγωνία και βιασύνη για το δεντράκι σου θα ήθελα να σου πω μερικά βασικά που συνήθως γράφονται ως οδηγίες προς τα νέα μέλη.
Το δεντράκι σου είναι πολύ συμπαθητικό μεν αλλά πολύ νεαρό δε,για να γίνει bonsai απαιτούνται πολλά χρόνια,αυτή τη στιγμή καλό θα ήτανε να το αφήσεις στην ησυχία του σ' ένα εξωτερικό μέρος στο μπαλκόνι σου από τις ενέργειες που έκανες έχει στρεσαριστεί και θέλει το χρόνο του.
Τώρα το σημαντικότερα είναι τα εξής,αν θέλεις να ασχοληθείς με την τέχνη των bonsai θα πρέπει να ξεκινήσεις με το διάβασμα είτε της βιβλιοθήκης η οποία περιέχει συγκεντρωμένες πληροφορίες είτε από το διαδίκτυο είτε από βιβλία,η επισκέψεις στο φόρουμ είναι απαραίτητες.
Αν είσαι Αθήνα κανόνισε να πας σε κάποια συνάντηση των μελών του φόρουμ, αυτό είναι το ιδανικό θα σου δώσει να καταλάβεις άμεσα τα περί bonsai.
Κάνοντας κάποια από όλα αυτά η και όλα θα καταλάβεις αν το συγκεκριμένο δεντράκι έχει προοπτικές και τι ενέργειες απαιτούνται,έτσι κι αλλιώς δεν θα μείνεις σ' ένα δέντρο με τη βοήθεια του φόρουμ θα μπορείς να αγοράσεις πιο κατάλληλα δέντρα. 


Υ.Γ.
Προς τους διαχειριστές, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα για την πρωτοβουλία να απαντήσω στο νέο μέλος.
Ειμαι απο Θεσσαλονίκη οποτε δεν βολεύει για κάποιο meeting. Να μην το βαλω χαλίκι δηλαδή? Το έχω ηδη βγάλει στο μπαλκόνι. Εννοείται πως δε θα μείνω σε ενα δεντράκι. Το lidl θα βγάλει μεθαύριο ficus ginseng και σκέφτομαι να πάρω ενα δυο αφού διάβασα ότι κανει και για εσωτερικό χώρο.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθες.
Επειδή διαπιστώνω μεγάλη αγωνία και βιασύνη για το δεντράκι σου θα ήθελα να σου πω μερικά βασικά που συνήθως γράφονται ως οδηγίες προς τα νέα μέλη.
Το δεντράκι σου είναι πολύ συμπαθητικό μεν αλλά πολύ νεαρό δε,για να γίνει bonsai απαιτούνται πολλά χρόνια,αυτή τη στιγμή καλό θα ήτανε να το αφήσεις στην ησυχία του σ' ένα εξωτερικό μέρος στο μπαλκόνι σου από τις ενέργειες που έκανες έχει στρεσαριστεί και θέλει το χρόνο του.
Τώρα το σημαντικότερα είναι τα εξής,αν θέλεις να ασχοληθείς με την τέχνη των bonsai θα πρέπει να ξεκινήσεις με το διάβασμα είτε της βιβλιοθήκης η οποία περιέχει συγκεντρωμένες πληροφορίες είτε από το διαδίκτυο είτε από βιβλία,η επισκέψεις στο φόρουμ είναι απαραίτητες.
Αν είσαι Αθήνα κανόνισε να πας σε κάποια συνάντηση των μελών του φόρουμ, αυτό είναι το ιδανικό θα σου δώσει να καταλάβεις άμεσα τα περί bonsai.
Κάνοντας κάποια από όλα αυτά η και όλα θα καταλάβεις αν το συγκεκριμένο δεντράκι έχει προοπτικές και τι ενέργειες απαιτούνται,έτσι κι αλλιώς δεν θα μείνεις σ' ένα δέντρο με τη βοήθεια του φόρουμ θα μπορείς να αγοράσεις πιο κατάλληλα δέντρα. 


Υ.Γ.
Προς τους διαχειριστές, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα για την πρωτοβουλία να απαντήσω στο νέο μέλος.

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Livstaras έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 09:20
Έχεις βγάλει όλο το χώμα που είχε στις παλιές ρίζες και το αντικατέστησες με καινούριο;
Οχι. Λίγο όπως ξεχωρισα τις ριζες οσο έπεσε. Δεν το εβγαλα ολο . Έπρεπε?
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Livstaras »

Έχεις βγάλει όλο το χώμα που είχε στις παλιές ρίζες και το αντικατέστησες με καινούριο;
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Καλημέρα. Καταρχήν συγνώμη για τις 2 σχεδον ιδιες απαντήσεις.
Τωρα. Το χώμα ειναι καινούργιο. Έβγαλα το δεντράκι απο την πλαστικια του φυτωρίου,καθαρισα λιγο το χώμα που ειχε στις ρίζες έκοψα αρκετές μιας και το καημένο είχε αναπτύξει μεγάλο σύστημα ριζών και πολλες ήταν ξερές,τις άπλωσα και το έβαλα στο κασπω. Έχει περίπου μια εβδομάδα που το έκανα μεταφύτευση.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Livstaras »

Distrothe1 έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:35
Οποτε πρέπει να το βγαλο παλι να στρώσει χαλικι κάτω και να το ξαναβάλω μεσα. Έξω όμως αμα το έχω το χειμώνα δε θα παγώσει? Το συγκεκριμένο είδος επιβιώνει μονο έξω?
Ευχαριστώ.
Γενικά, στρώνουμε μια στρώση χαλίκι σκέτο στον πάτο της γλάστρας, και αναμιγνύουμε χαλίκι με χώμα για το υπόλοιπο.
Πότε το μεταφυτευσες, και πόσο χώμα συμπλήρωσες για να μπει στο κασπώ; Ειναι μισό παλιό, μισό καινούριο, ή έβαλες μια χούφτα μόνο, για να συμπληρώσεις να κενά; Στα ρωτάω όλα αυτά, γιατί μέσα στο καλοκαίρι, δεν πειράζουμε τις ρίζες, και δεν θέλω να στρεσαρεις επιπλέον το δεντράκι σου.
Μην ανησυχείς, δεν θα παγώσει τον χειμώνα, και ναι, μόνο αν είναι έξω, θα ζήσει.
Ξέρω ότι μέσα στο σπίτι επιβιώνουν οι φίκοι, αλλά δεν είμαι σχετικός για να σε βοηθήσω αν ψάχνεις φυτό για εσωτερικό χώρο.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Δηλαδη πρέπει να βγει στο μπαλκονι και να βάλω χαλίκι στο πάτο της γλαστρας;
Στο σπιτι μεσα δεν υπάρχει πιθανότητα να επιβιώσει με καμία περίπτωση;

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Οποτε πρέπει να το βγαλο παλι να στρώσει χαλικι κάτω και να το ξαναβάλω μεσα. Έξω όμως αμα το έχω το χειμώνα δε θα παγώσει? Το συγκεκριμένο είδος επιβιώνει μονο έξω?
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τα περισσότερα δέντρα χρειάζεται να είναι έξω για να επιβιώσουν. Αν συνεχίσεις να το έχεις μέσα στο σπίτι, είναι βέβαιο ότι θα σου πεθάνει. Επισης, μαζί με το χώμα, χρειάζεται και ελαφρόπετρα ή χαλικάκι για να στραγγίζει καλύτερα.
Δεν θέλω να σε φορτώσω με πολλές πληροφορίες τώρα, και πελαγώσεις. 
Για αρχή, πάρε λίγη ελαφρόπετρα να συμπληρώσεις στο φυτόχωμα χωρίς να πειράξεις επιπλέον τις ρίζες, και βγάλτο έξω.
Αφού έχεις εμπειρία με τα φυτά, δε θα δυσκολευτείς να μπεις στο κλίμα. Ξεκίνα σιγά σιγά να διαβάζεις σχετικά άρθρα, και αν χρειαστείς κάτι, εδώ ειμαστε.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Νεο μέλος. Βοήθεια για Chamaecyparis obtusa.

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Καλημέρα σας και καλό μήνα!
Είμαι ενα νέος και πολύ αρχάριος στο χώρο των φυτών και των bonsai.
Τα bonsai ηταν κατι που με εντυοωσιαζε γενικά από πάντα και ύστερα απο την ενασχόληση μου γενικά με τα φυτά είπα να ασχοληθώ και με τα bonsai. Επειδή δεν εχω έμπειρα δεν ήθελα να αγοράσω κάτι ακριβό και να το χαλάσω επειδή δεν έχω γνώσεις.
Έτσι πήγα σε ενα φυτώριο και ειδα ενα Chamaecyparis obtusa σε χαμηλη τιμή 7 ευρώ. Αυτο που έκανα ηταν τα έξεις. Έβγαλα το φυτό έκοψα λίγο τις ρίζες απο κάτω γιατι ηταν παρα πολλές για να χωρέσει σε ενα κασπω μικρό που πηρα και το έβαλα σε φυτοχωμα. Εκανα 2 τρυπες αποστράγγισεις στο κασπω. Και πολύ λιγο το κουρεψα. Δεν ήθελα να το καταστρέψω. Το εχω στο τζάκι μπροστά (δεν το ανάβω το χειμώνα εννοείται) και διπλα εχει παράθυρο. Αλλα δεν μπορώ να πω οτι το χτυπάει ο ήλιος πολύ. Κάθε συμβουλή πως να διαμορφώσω το δεντράκι μου και πώς να το κάνω να μοιάζει με bonsai και γενικά τι βήματα να κάνω μετά (αλλαγή θέσης, χώματος και οτι αλλο).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση