Νέο μέλος

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

"...το πρόβλημα μου είναι ότι δυσκολεύομαι λίγο με τα υλικά και τις ονομασίες όπως το κοκκινωπό ποταμίσιο χαλικάκι που αναφέρατε λόγο του ότι ζω στην Γερμανία..."

Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και εκεί μάντρες με οικοδομικά υλικά που θα πωλούν κάτι παρόμοιο σαν τις παρακάτω εικόνες με κοκκομετρία 4-6 mm.
ρυζακι-ποταμισιο (1).jpg
ρυζακι-ποταμισιο.jpg
DSC03762.JPG
Προσοχή όμως όχι θαλασσινής προέλευσης. Νομίζω ότι έχουν και στα Praktiker

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
johnnydalkid (01 Μαρ 2019, 23:41)
Rating: 7.14%

Topic author
Zaff99
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 01:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Zaff99 »

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας...θα αλλάξω λοιπόν την διογκωμένη άργιλο θέση και θα την βάλω ως υπόστρωμα...το πρόβλημα μου είναι ότι δυσκολεύομαι λίγο με τα υλικά και τις ονομασίες όπως το κοκκινωπό ποταμίσιο χαλικάκι που αναφέρατε λόγο του ότι ζω στην Γερμανία...θα ακολουθήσω της συμβουλές σας επίσης περί ποτίσματος λιπάσματος και ηλίου και επιζώ να σωθεί...όσο για την βιβλιοθήκη έχει όντως πολύ χρήσιμες πληροφορίες που έχω αρχίσει εδώ και μέρες να διαβάζω...ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο και τις πληροφορίες...οποιαδήποτε άλλη συμβουλή-γνώμη άλλου μέλους σαφώς ευπρόσδεκτη...!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

1. Φαντάζομαι ότι άλλο είναι το υπόστρωμα που αγόρασες και βρίσκεται κάτω από την διογκωμένη άργιλο ? που βλέπω στην επιφάνεια του δοχείου. Και αν είναι έτσι να πω ότι υπάρχουν καλύτερα υλικά για να τοποθετούνται πάνω πάνω στο pot για ομορφιά όπως το κοκκινωπό ποταμίσιο χαλικάκι. Η διογκωμένη άργιλος είναι ένα πολύ χρήσιμο συστατικό υποστρώματος από τα καλύτερα κατά την άποψή μου άλλα εκεί που το έβαλες είναι τελείως άχρηστο. Πρέπει να βρίσκεται στην περιοχή των ριζών.
2. Το ότι κάποια πολυκαταστήματα ή ανθοπωλεία ονομάζουν για εμπορικούς και διαφημιστικούς λόγους η απλά από ασχετοσύνη bonsai, φυτά σαν αυτό, δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι. Το φυτό σου είναι απλά ένα Ficus Ginseng και ουδεμία σχέση έχει με bonsai. Το χειρότερο είναι πως τα περισσότερα από αυτά όταν φτάνουν στη χώρα μας ή και σε άλλες χώρες, ταξιδεύοντας στοιβαγμένα σε κοντέινερς ίσως για εβδομάδες,  φυσικά απότιστα, ήδη παρουσιάζουν εκ των πραγμάτων σοβαρά προβλήματα επιβίωσης. Το μόνο καλό στην περίπτωση είναι πως η αντοχή τους είναι παροιμιώδης.
3. Το να προσπαθήσεις να το σώσεις θα είναι μια πολύ ευγενική χειρονομία εκ μέρους σου και σου εύχομαι κάθε επιτυχία. Αν από ότι κατάλαβα το μεταφύτευσες γιατί  νόμισες ότι αυτό χρειαζόταν επειδή έχανε φύλλα θα πρέπει να ξέρεις ότι ήταν μια διαδικασία που του προκάλεσε ακόμη μεγαλύτερο σοκ γιατί έγινε σε τελείως ακατάλληλη εποχή και για αυτό συνεχίζει να χάνει τα φύλλα του. Τοποθέτησε το σε ένα σχετικά φωτεινό σημείο χωρίς άμεσο ηλιακό φως και πότιζε το μόνο όταν στεγνώσουν τα πρώτα 2- 3 εκ. από την επιφάνεια του χώματος. Φυσικά ξεχνάς οτιδήποτε έχει σχέση με λίπανση μέχρις ότου και αν, το φυτό ξαναρχίσει να παίρνει ξανά δύναμη και ανακτήσει το φύλλωμα του.
4. Αν δεν είσαι από τους αρκετά συνήθεις επισκέπτες του φόρουμ που βρέθηκαν ξαφνικά με κάποιο άρρωστο φίκο και προσπαθούν να τον σώσουν και τελικά ανεξαρτήτως αποτελέσματος δεν ξανακούμε κάτι από αυτούς και πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τα bonsai (κατά δήλωση σου) ξεκίνα να διαβάζεις το φόρουμ και την βιβλιοθήκη μας  για να δεις αν έχεις την διάθεση και την δυνατότητα της δέσμευσης που απαιτεί η ενασχόληση με τα bonsai και τότε ξεκίνα να μας ρωτάς οτιδήποτε χρειάζεσαι για να συνεχίσεις.
Αν όχι εμείς πάλι θα χαιρόμαστε να ακούμε την καλημέρα σου όποτε νοιώθεις την ανάγκη. 

Topic author
Zaff99
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 01:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Zaff99 »

Το χώμα ήταν ελαφρύ αλλά είχε πετρωσει αρκετά όσο πήγαινε προς τον κορμό...οι ρίζες του ήταν σε πολύ καλή κατάσταση όταν το άλλαξα χώμα...όποτε προς το παρών πρέπει να το βάλω σε σκιερό μέρος για λίγο...έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο;;;είμαι άπειρος τελείως κάθε συμβουλή είναι χρήσιμη για μένα...με λίπασμα να κάνω κάτι;;;στο κέντρο του τα κλαδιά μου φαίνονται νεκρά...αργούν να ανθήσουν εκεί ή πρέπει να κάνω κάτι;;;

Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Σε τί κατάσταση ήταν οι ρίζες, όταν το έβγαλες από την αρχηκή του γλάστρα; Τί χώμα είχε αρχικά ( ελαφρύ, σκληρό, τύρφη κ.τλ.); Ήταν οι ρίζες του σάπιες, δηλαδή ήταν μαύρες καί κόβονταν εύκολα, αν τις τραβούσες ελαφρά με τα δάχτυλα;

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Zaff99 έγραψε:
27 Φεβ 2019, 15:41
Διάβασα ότι μετά την μεταφύτευση πρέπει το δέντρο να είναι σε μέρος που δεν χτυπάει ο ήλιος για 2 εβδομάδες περίπου...ισχύει κάτι τέτοιο;
Ισχύει, και από τον άνεμο πρέπει να προστατεύεται. Οι φικοι αντέχουν καλά το σκιερό μέρος, επειδή στη φύση μεγαλώνουν στα κατώτερα επίπεδα των τροπικών δασών, που πάντα έχει σκιά.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
Πρέπει να σημειωθεί, ότι ο παχύς "κορμός" αυτού του φίκου, που λέγεται φίκος ο μικρόκαρπος, δεν είναι κορμός, αλλά η ρίζα.

Topic author
Zaff99
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 01:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Zaff99 »

Διάβασα ότι μετά την μεταφύτευση πρέπει το δέντρο να είναι σε μέρος που δεν χτυπάει ο ήλιος για 2 εβδομάδες περίπου...ισχύει κάτι τέτοιο;;;εγώ το έχω στο παράθυρο μπροστά και λιάζεται.. όσο για το χώμα και το πότισμα παρατήρησα ότι εφόσον ποτίσω το χώμα παραμένει νωπό για 4-5 μέρες...είναι λογικό αυτό;;;
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Kostas »

Δοκίμασε το και μας λες,
Εικόνα

Topic author
Zaff99
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 01:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Zaff99 »

Καλως σας βρήκα...☺️☺️
Δεν ξέρω αν είναι καλό το χώμα...καινούριο χώμα έγραψα ότι αγόρασα, από το Amazon το αγόρασα είχε πολύ θετικά σχόλια...!
AAF96082-0FAF-4910-860E-08D8DE0A5094.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον. Το καλο χώμα πιο είναι; Τι αγόρασες;

Topic author
Zaff99
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 01:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο μέλος

Δημοσίευση από Zaff99 »

Καλησπέρα στην ομάδα...μου έφεραν δώρο ένα bonsai ficus απ ότι μου είπαν...είμαι τελείως άσχετος αλλά θέλω να ασχοληθώ...έχω κάνει αρκετή έρευνα και έμαθα κάποια πράγματα...όταν μου έφεραν το bonsai ήταν γεμάτο φύλλα...σε διάστημα 2 εβδομάδων έχασε όλα τα φύλλα του...αγόρασα καινούριο χώμα και άλλαξα αυτό που είχε...άρχισε να βγάζει πάλι φύλλα αλλά τον τελευταίο σχεδόν μήνα νομίζω πως έχει κολλήσει...επίσης στο κέντρο του μου φαίνεται τελείως νεκρό...χρειάζομαι σωστές πληροφορίες αρχικά με το πότισμα και το λίπασμα γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και μετά ότι νομίζετε εσείς ότι πρέπει να γνωρίζω...ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο...!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση