Γιουνίπερος

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Livstaras »

Hfestion έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:42
Εγώ σου είπα την γνώμη μου και στο workshop, το κλαδί θα το σηκωνα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι ωραίο και έτσι.
Μπράβο!!!
Ευχαριστώ πολύ Δωρη. Πάντα λαμβάνω υπ' όψιν μου τις διαφορετικές απόψεις, (αυτό είναι και το νόημα των workshops) αλλά θέλω να πειραματίζομαι και να μαθαίνω νέες τεχνικές, και στο συγκεκριμένο δεντρό ήθελα να δοκιμάσω να λυγίσω κλαδί σε αντίθετη φορά από την κανονική του. Τα έκανα τα λαθάκια μου, αλλά μαθαίνω σιγά σιγά.  
Giorgos G. έγραψε:
25 Σεπ 2019, 16:31
Livstaras έγραψε:
17 Φεβ 2019, 17:01
Γεια σας,

΄...Μετά την μεταφύτευση, έπαψε να βγάζει το φύλο που βγάζει όταν είναι στρεσαρισμένο, και έβγαλε το κανονικό του...
το φύλλο του στρεσαρισμένου φυτού είναι κάπως αγκαθωτό? Αν όχι, πως είναι? Πρέπει να το αφαιρέσουμε και πότε?

Κατά τα άλλα, είδα το φυτό στο workshop, πριν και μετά την διαμόρφωση και όπως σου είπα, "απέκτησε χαρακτήρα" για την περαιτέρω πορεία του

καλή συνέχεια και ευχαριστώ    
Γιώργο, σε ευχαριστώ και εσένα, για τα καλά σου λογία. Το στρεσαρισμένο φύλλο, είναι το αγκαθωτό, αλλά αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι όταν βγάζει τέτοιο, δεν κάνουμε καμία εργασία στο δεντράκι. Ολόκληρο τον πρώτο χρόνο που τον είχα στα χέρια μου, δεν του έκανα το παραμικρό, εκτός από ελάχιστο λίπασμα. Όταν άρχισε να βγάζει το κανονικό φύλλο, έκανα μεταφύτευση. Δεν νομίζω ότι πρέπει να το αφαιρέσεις, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Ίσως πιο σχετικοί από μένα, μπορούν να σου απαντήσουν.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Livstaras έγραψε:
17 Φεβ 2019, 17:01
Γεια σας,

 ΄...Μετά την μεταφύτευση, έπαψε να βγάζει το φύλο που βγάζει όταν είναι στρεσαρισμένο, και έβγαλε το κανονικό του...

 
το φύλλο του στρεσαρισμένου φυτού είναι κάπως αγκαθωτό? Αν όχι, πως είναι? Πρέπει να το αφαιρέσουμε και πότε?

Κατά τα άλλα, είδα το φυτό στο workshop, πριν και μετά την διαμόρφωση και όπως σου είπα, "απέκτησε χαρακτήρα" για την περαιτέρω πορεία του

καλή συνέχεια και ευχαριστώ 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Εγώ σου είπα την γνώμη μου και στο workshop, το κλαδί θα το σηκωνα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι ωραίο και έτσι.
Μπράβο!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Livstaras »

Ένα μικρο update από το δεντράκι, πριν και μετά το workshop. Ευχαριστώ άπαντες για την βοήθεια τους.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Kostas »

Αχ. μας έφτιαξες τωρα.  Θέλει πολύ σύρμα το βαριέμαι σαν το λιβάνι. 
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Livstaras »

Φιλε Jean-Zack,

Σε ευχαριστω πολύ για το virtual, αλλά και για την αρχική έμπνευση που, άθελα σου, μου έδωσες. Σε κάποιο άλλο ποστ είχες ανεβάσει αυτήν την φωτογραφία, και πήρα την γενική ιδέα της μορφής που θα ακολουθούσα. Αρχικά ήθελα να λυγίσω περισσότερο το κλαδί, αλλά σταμάτησα γιατί άρχισε να μου αρέσει και έτσι όπως είναι τώρα, αλλά να μετακινηθεί η κορυφή προς τον κορμό. Την τελική απόφαση, θα την πάρω σε κάνα δύο χρόνια που θα μεταφυτέψω. Θα προσπαθήσω να κρατήσω και τις δυο επιλογές ανοιχτές, γιατί και το όρθιο έχει αρχισει να μου αρέσει πολύ.

Ευχαριστώ και πάλι,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από marios »

wow! Τι τέλειο που μπορεί να γίνει.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Livstaras »

Γεια σας,

Αυτός είναι ο δεύτερος γιουνιπερος που επιβίωσε από τα σκουπίδια.
Πέρυσι την άνοιξη, του έκανα μεταφύτευση σε πλατιά γλάστρα, χωρίς να πειράξω σχεδόν καθόλου ρίζα. Μετά την μεταφύτευση, έπαψε να βγάζει το φύλο που βγάζει όταν είναι στρεσαρισμένο, και έβγαλε το κανονικό του.
Το πλάνο μου είναι να κρατήσω μόνο το κλαδί που έχω συρματώσει. Τα υπόλοιπα, μπορώ να τα κλαδέψω την άνοιξη, ή να τα αφήσω για ακόμα μια χρονιά, να πάρει τα πάνω του για τα καλά το δεντράκι;
Ανεβάζω και φωτογραφίες, για να παρακολουθώ την πορεία του και από δω.

Ευχαριστώ θερμά εκ τον προτέρων,
Γιώργος
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση