Πότε να βάλω μια λεμονιά σε γλάστρα;

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πότε να βάλω μια λεμονιά σε γλάστρα;

Δημοσίευση από Harris »

Άνοιξη θα κανεις την μεταφύτευση και θα την βάλεις σε καφάσι.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Πότε να βάλω μια λεμονιά σε γλάστρα;

Δημοσίευση από Livstaras »

Ευχαριστώ πολύ Χάρη.

Και εγώ που ετοίμαζα, γκασμάδες και φτυάρια για να πάω στον κήπο μου για yamadori. :happy-jumpyellow:
Σίγουρα θα την έβαζα σε μεγάλη γλάστρα, γιατί τον Μάιο που έσκαψα για να φυτέψω τις βουκαμβίλιες και την γλυτσίνα που φαίνονται δεξιά, βρήκα ρίζες τις λεμονιάς, και σκεφτόμουνα ότι πρέπει να αφαιρέσω μεγάλο μέρος τους, όταν την βγάλω. Επίσης, λογικά έχει ακόμα λίγο ύψος μέχρι το νεμπάρι, γιατί κατά καιρούς ο μικρός αδειάζει τα φορτηγά του στη βάση της.
Όταν θα βγει, θα έχω και εγώ μια πλήρη εικόνα.Ένα κλάδεμα θα της κάνω, και θα αφήσω τις υπόλοιπες δουλείες για την άνοιξη.
Σ’ ευχαριστώ και πάλι,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πότε να βάλω μια λεμονιά σε γλάστρα;

Δημοσίευση από Harris »

Καλό θα ήταν την άνοιξη. Να την βάλεις σε μεγάλη γλάστρα ομως. Εχεις καμια φωτογραφια να καταλάβουμε για τι μέγεθος δέντρου μιλάμε;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Πότε να βάλω μια λεμονιά σε γλάστρα;

Δημοσίευση από Livstaras »

Φίλοι μου, γεια σας,

Είχα βάλει στον κήπο μου μια ταλαίπωρη λεμονιά με την προοπτική να γίνει δεντρό. Στα 7 χρόνια που την έχω, μόνο μια φορά κατάφερε να βγάλει λεμόνια. Κάθε χρονιά, κάτι πάθαινε. Παγωνιές, ανθράκωση, βαμβακάδα, φυλλοκνίστη, όλα τα έχει πάθει. Την άνοιξη αποφάσισα να βάλω κάτι άλλο στην θέση της, αλλά δεν την ξερίζωσα, μήπως και μπορέσω να την αξιοποιήσω σαν μπονσαι. Την έκοψα περίπου 20-25 πόντους από το έδαφος, χωρίς να αφήσω καθόλου φύλλα, πέταξε αρκετά κλαδιά, και τώρα απομένει να την μεταφέρω σε γλάστρα.

Η ερώτηση που έχω είναι πότε πρέπει να την βγάλω από το έδαφος, και να την βάλω σε γλάστρα; Θεωρείται μεταφύτευση, και γίνεται άνοιξη ή είναι κάτι σαν jamadori που πρέπει να γίνει Νοέμβριο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας,
Γιώργος

ΥΓ. Στο πλαίσιο των ανακατανομών στον κήπο μου, έχω και μια σειρά από 7 buxus, που πρέπει να μείνουν 4, επειδή είναι πολύ πυκνά φυτεμένα μεταξύ τους. Τα 3 θα φύγουν εντελώς, αλλά κάποια θα χρειαστεί να μετακινηθούν λίγο για να είναι συμμετρικά. Υποθέτω ότι την ίδια περίοδο που θα βγάλω την λεμονιά, θα κάνω και αυτή την δουλειά. Αν το σκεφτομαι λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση