γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Livstaras »

Πραγματικά πολύ ωραίο δέντρο. Καλή συνέχεια και από μένα.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από alxalex »

τελικα στη ζωη οταν πραγματικα ξοδευεις χρονο για κατι το αποτελεσμα φαινεται....σας δινω το λογο μου οτι ξοδεψα πανω απο 3 ωρες προσπαθωντας να διαλεξω ποιον juniper να αγορασω...τους κοιτουσα απο δω τους κοιτουσα απο κει....ηρθαν 2 διαφορετικοι υπαλληλοι να με ρωτησουν τι κανω τοση ωρα και αν χρειαζομαι βοηθεια...αντε να τους εξηγησεις...πηγα στις 4 και επιασε να νυχτωνει οταν εφυγα απο το φυτωριο...το συγκεκριμενο δεντρακι μου κοστισε 11.50 ευρω...
...ελπιζω να εχει καλο μελλον...εδω θα ειμαστε να το δουμε..πρωτα ο θεος!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Sim62 »

Η συμμετοχή είναι επειδή το δεντράκι είναι πολύ αξιόλογο και πολλά υποσχόμενο επίσης. Αυτό δείχνει ότι έχεις πολύ καλό "μάτι" στις επιλογές που κάνεις. Επίσης γιατί είναι απ΄τα δέντρα που γίνονται πραγματικά bonsai κάποια στιγμή. Να ασχοληθούμε και με κάτι άλλο εκτός από τους εμπορικούς φίκους και τις καρμόνες του LIDL που ελάχιστα μπορείς να κάνεις μαζί τους.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από alxalex »

παιδια για την ωρα οπως μου ειπε αλλωστε και ο sim  δε προκειται να το ακουμπησω μεχρι την ανοιξη...το αφηνω να ξεχειμωνιασει και βλεπουμε τι εργασιες θα κανουμε τοτε (φυσικα θα ακολουθησω ο,τι μου πουν παλι οι αρχηγοι) ...πιστευω εχουμε πολυ χρονο μεχρι να αποφασισουμε το τελικο σχεδιο....θα βγαλω και αλλες φωτογραφιες για να δειξω και αλλες γωνιες του δεντρου...βλεπω συμμετοχη μεγαλη και χαιρομαι ιδιαιτερα...σας ευχαριστω ολους!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Harris »

Ωραίο δέντρο με καταπληκτικό κορμό. Αυτό είναι το σημείο που θα πρέπει να δείξεις. Αποφάσισε το σχεδιο. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Hfestion »

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή, έχει πολύ ωραία κίνηση το δέντρο σου. Όλες οι προτάσεις εξαιρετικές.
Μη βιαστείς
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Καλλιτεχνική απεικόνιση της πρότασης του Sim62
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από alxalex »

δε μπορω να αρθρωσω λεξη.....εχω μεινει αφωνος και απο τους 2 αρχηγους....ευχαριστω πολυ

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από myrtilos »

Τι άλλο να ζητήσει κάποιος,alxalex δεν νομίζω να έχεις παράπονο εξαιρετική η ανάλυση από τους έμπειρους του φόρουμ.
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ας δούμε λίγο μία πιθανή μελλοντική διαμόρφωση ..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
alxalex (02 Οκτ 2018, 12:51)
Rating: 7.14%

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από alxalex »

αρχηγε ευχαριστω παρα πολυ για τις οδηγιες....θα ακολουθησω πιστα αυτα που μου λες....δε το ακουμπαω το δεντρακι αλλο...απο την ανοιξη και βλεπουμε...
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλορίζικος ο γιουνίπερος. Φαίνεται δέντρο με πολύ καλές προοπτικές για το μέλλον και θέλει μελέτη για την περαιτέρω διαμόρφωση του. Με μια πρώτη ματιά προσφέρεται για διάφορα στυλ αλλά αν θέλεις βοήθεια πάνω σε αυτό χρειάζονται φωτογραφίες απ΄όλες τις μεριές με την βάση του δέντρο στο ύψος του ματιού. Θα πρέπει να καθοριστεί η κύρια εμπρόσθια όψη του, αυτή που θα έχει τα πιο ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά όσον αφορά την κίνηση του κορμού και την διευθέτηση του φυλλώματος.
Ούτε λόγος φυσικά για άλλες εργασίες φέτος. Η γνώμη μου είναι μεταφύτευση την άνοιξη (προσοχή να μην αφαιρεθεί το χώμα από το κέντρο της ριζόμπαλας). Όποιες άλλες εργασίες όπως περισσότερο κλάδεμα ή συρμάτωμα από του παραχρόνου αφού εδραιωθεί καλά μετά την μεταφύτευση.
Μια εκ πρώτης όψεως εκτίμηση για την σειρά εργασιών για τα επόμενα χρόνια. Εννοείται για γιουνίπερους η αφαίρεση των τμημάτων του φυλλώματος σε αρκετές καλλιεργητικές περιόδους.
juniper.jpg
juniper_1.jpg
juniper_2.jpg
juniper_4.jpg
juniper_5.jpg
και τελικά 
juniper_6.jpg
ή
juniper_7.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
alxalex (02 Οκτ 2018, 12:52)
Rating: 7.14%

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από alxalex »

γιαννη δεν ειναι τοσο δραστικο οσο ισως φαινεται στις φωτο....καθαρισα παρα πολλα ξερα....ολο το εσωτερικο και κατω μερος ηταν ξερο και το καθαρισα....ετσι ανοιξε παρα πολυ το δεντρακι...φυσικα και εκοψα μερικα κλαδακια οπως αλλωστε φαινονται και τα σημαδια στο κατω μερος του κορμου...
....δηλαδη εσυ πιστευεις οτι μεταφυτευση και συρματωμα να το αφησω για του χρονου???...λες να ειναι πολλα για το φυτο???

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Παρα πολυ ωραιο το δεντρακι σου αλλα νομιζω οτι το παρακανες λιγακι  και δεν ξερω αν ειναι και καλη εποχη για τοσο δραστικο κλαδεμα. Μεταφυτευση και συρματωμα του χρονου και οχι μαζι, νομιζω πως δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο φετος. Για καλυτερα ομως να μας πει και καποιος πιο εμπειρος 

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραίος κόρμος. Λες και είναι δύο δέντρα μοιάζει.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

γιουνιπερος andorra...Βοηθεια

Δημοσίευση από alxalex »

καλημερα στο φορουμ....λοιπον παιδια αγορασα πριν μερικες μερες εναν Andorra ,τουλαχιστον ετσι μου ειπαν στο φυτωριο, σας δειχνω πως ηταν οταν τον πηρα...ειναι οι δυο πρωτες φωτογραφιες...
...προσπαθησα να καθαρισω αρκετο κομματι απο αυτον...τον αφησα οπως φαινεται στις 3 τελευταιες φωτο....
...χρειαζομαι ομως τωρα τη  βοηθεια σας για να μου πειτε πως να συνεχισω στη διαμορφωση....θελω παντως να κοψω και αλλο πραμμα...απλα το ψιλοφοβαμαι λογω απειριας...αφου τελειωσω με κλαδεματα και συρματωμα θα κανω μεταφυτευση....πιστευω με παιρνει ο καιρος για μια καλη μεταφυτευση ετσι δεν ειναι???
....οποιαδηποτε σκεψη σας ειναι ευπροσδεκτη και θα ηθελα να την ακουσω...ευχαριστω
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση