Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από stathis »

Ficus retusa ωραίο δέντρο για το γραφείο σου.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από stelios »

Θες δέντρο να το έχεις μέσα στο γραφείο σου; ή γενικα να ασχοληθείς με την τέχνη του μπονσάι;

Topic author
alex2801
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Απρ 2018, 12:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από alex2801 »

τέλεια,
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα ελευθερώσω από τα δεσμά των συρμάτων που έχω βάλει στον κακομοίρη των φίκο μου και θα τσεκάρω το ίντερνετ για αυτά που μου προτείνετε για εσωτερικό χώρο. Βασικό κριτήριο της επιλογής θα είναι η ανθεκτικότητα του φυτού στα χέρια ενός άπειρου.

και πάλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

+1 καλώς τον.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στην παρέα.
Οπως σου επισήμανε και ο Χάρης αυτή η μορφή φίκου Ginseng με τις χοντρές εναέριες ρίζες (γιατί ρίζες είναι αυτές που φαίνονται πάνω απ΄το χώμα και όχι κορμός) δεν έχει και πολλές για να μην πω καθόλου  δυνατότητες να γίνει κάποτε ένα αξιοπρεπές  bonsai. Υπάρχει όμως και μια άλλη μορφή του ίδιου φυτού σαν της παρακάτω φωτογραφίας που έχει περισσότερες δυνατότητες για κάτι τέτοιο. 
41612-00-BAKI_20170721175542.jpg
Γενικά αν και οι φίκοι είναι όμορφα φυτά και πάρα πολύ ανθεκτικά στις συνθήκες μας υπάρχουν άλλα είδη που θα σου δώσουν πολύ μεγαλύτερες συγκινήσεις αν αποφασίσεις να ασχοληθείς περαιτέρω με τα bonsai.
Θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά με γνώμονα πάντα ότι τώρα ξεκινάς.
Εσωτερικού χώρου serrissa phoetida, carmona microphylla και zelcova parvifolia.
Εξωτερικού χώρου που για διάφορους λόγους θα τα συνιστούσα περισσότερο, ελιές και αγριελιές, γιουνίπεροι, ροδιές νάνες και αζαλέες. 
Αν ψάξεις σε μεγάλα φυτώρια ίσως σταθείς τυχερός και βρείς κάποια από τα εσ. χώρου και σχεδόν σίγουρα θα βρείς όλα τα εξ. χώρου. Θα έλεγα μάλιστα για τα δεύτερα να μην προσπαθήσεις καν να βρείς κάτι σαν έτοιμο bonsai αλλά κάποιο αρχικό υλικό και να το διαμορφώσεις με τον καιρό μόνος σου. Εκεί είναι και όλο το ενδιαφέρον αυτής της υπέροχης τέχνης.
Τώρα πώς θα το κάνεις αυτό και απαντώ και στην ερώτηση σου για πληροφορίες το φόρουμ διαθέτει μια πλούσια βιβλιοθήκη. Αν αποφασίσεις να διαβάσεις πολύ γρήγορα θα καταλάβεις με τι ακριβώς ασχολούμαστε, τι φυτωριακά υλικά πρέπει να ψάχνεις και όλα τα σχετικά για να ξεκινήσεις. Και επιπλέον όλοι είμαστε στη διάθεσή σου για όποιες ερωτήσεις και απορίες οπότε μη διστάζεις καθόλου.
Δεν μας πρήζεις...αντίθετα χαιρόμαστε ιδιαίτερα βλέποντας καινούργια άτομα να ξεκινάνε τη σχέση τους με τα bonsai.
Όσο για τον χαριτωμένο φίκο σου δείξτου όλη τη φροντίδα σου. Μπορείς να διαβάσεις για την περιποίησή του στην βιβλιοθήκη μας.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
alex2801
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Απρ 2018, 12:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από alex2801 »

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,
όντως μου είπαν να το ποτίζω μια φορά την εβδομάδα αλλά επειδή φοβάμαι μήπως τρέξουν νερά από κατω ( δεν έχω βρει ακόμα όμορφο πιατάκι ) ποτίζω λίγο όταν πιάνω το χώμα να είναι πολύ στεγνό. Θα το αλλάξω και θα ποτίζω μία φορά την εβδομάδα όπως προτείνεις.
Αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει καμιά ελπίδα να δώσω κάποιο σχήμα στην πατατούλα μου.... να το αφήσω ελεύθερο και να το κλαδεύω μόνο ώστε να γίνει μπαλίτσα? μεγαλώνει πολύ ή μένει κοντούλι?

παίζει κάποιο link να το ρίξω στο διάβασμα ώστε να μην σας πρήζω??

ευχαριστώ και πάλι!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Γενικά αυτο το δεντρο φικο δεν το λέμε μπονσαι αλλά "πατάτα". Δεν μοιαΖει με κανένα δέντρο στην φύση. Ουσιαστικά δεν έχει κορμό δέντρου για να γίνει ένα δέντρο στην φύση.
Έχεις πιατακι για το νερό; Το ποτίζεις πολύ συχνά για δέντρο που βρίσκεται σε έσωτερικο χώρο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
alex2801
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Απρ 2018, 12:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος στα χωράφια σας με ενα φίκο ginseng 10 ώρες μπροστά του!

Δημοσίευση από alex2801 »

Καλησπέρα σας,
μου φέρανε ένα φίκο δώρο για το νέο μου γραφείο. Τον έχω πάνω στο γραφείο μου το οποίο βλέπει την δύση, έχει πολύ φως όλη την μέρα και ήλιο απ ευθείας μέσα το απόγευμα. Δουλεύω τρελές ώρες και είναι η παρέα μου!! Το ποτίζω περίπου δύο με τρείς φορές την βδομάδα με λίγο νερό κάθε φορά. Έχει γρήγορη και τρελή ανάπτυξη και δείχνει υγιής. Το θέμα μου είναι οτι όσο και αν και έχω ψάξει δεν βρίσκω φωτογραφίες από προχωρημένους φίκους που να έχουν κάποια ιδιαίτερη εμφάνιση σαν bonsai. Γίνεται να πάρουν κάποιο σχήμα? Αν είχα μια φωτογραφία θα προσπαθούσα να το αντιγραψω ώστε μέσα από την διαδικασία να μάθω και κάτι ώστε να πάω σε κάποιο νέο δέντρο. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος αλλά μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ. 
υ.γ μην γελάσετε με τα συρματάκια μου. Είναι μια προσπάθεια να το ανοίξω λίγο να φύγει από την εικόνα του θάμνου. Δώστε τα φώτα σας να κάνουμε καμια προκοπή

Παρακαλώ τα σχόλια σας
IMG_1661[1].JPG
IMG_1660[1].JPG
IMG_1659[1].JPG
IMG_1662[1].JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση