Προβλημα με υπόστρωμα!

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από marios »

Γιατί δεν ανεβάζεις μια φωτογραφία του πρώτα;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από Sim62 »

Είπαμε πιο πάνω τι θα κάνεις. Βάλτην σε ένα μεγαλύτερο δοχείο με το χώμα που ήδη έχει και συμπλήρωσε γύρω γύρω με ελαφρρόπετρα και τύρφη. Πρόσεξε το ph της τύρφης να είναι γύρω στο 6,5. Κάνε και με κάποιο λεπτό ξύλο πχ καλαμάκι τρύπες στην σκληρή αργιλώδη μάζα να χαλαρώσει κάπως.
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από TreeLover »

Καποιος καμια συμβουλή;
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από TreeLover »

Επιβεβαιώθηκαν οι υποψιες μου περι υποστρώματος και είναι 100% φυτοχωμα (τυρφη κτλ.)
Δεν υπαρχει ίχνος απο καποιο ανοργανο υλικό.
Και αποτι ξερω οι ελιτσες δεν τα πανε καθολου καλα με την υπερβολικη υγρασια.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από karesansui »

Φυσικά και μπορείς!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από TreeLover »

Σε ευχαριστώ πολυ. Μια τελευταια ερωτηση θα μπορούσα να το βάλω σε μια μεγαλύτερη γλαστρα και να προσθέσω ελαφροπετρα με φυτοχωμα ;
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα! Προφανώς, το σημείο που αναφέρεις γύρω από την ελιά, είναι το μικρό σακουλάκι που αναπτύχθηκε απο τα φυτώρια και μετά μπήκε στο μεγαλύτερο που έχεις τώρα και πρόσθεσαν το χώμα. Το χώμα στο σακουλάκι ενδεχεται να είναι αργιλοπηλωδες για τον λογο αυτό είναι πιο σκληρό από το υπόλοιπο της γλάστρας! Επειδή όμως αυτό περιέχει τις πολυ λεπτές ακόμα ριζες της ελιας (σημειωτέον πώς όλες αυτές οι ελιτσες εισαγωγής προέρχονται απο εναέριες καταβολαδες ) καλό και ωφέλιμο θα ήταν να αφήσεις να αναπτυχθεί το ριζικό σύστημα σε ολο τον όγκο του δοχείου και 1-2 χρονια μετά κανεις την μεταφύτευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από TreeLover »

Το λεω γιατι το νερο δεν αποστραγγιζεται καθολου ενω εχεις αρκετες τρυπες αποστράγγισης.
Απο αυριο θα την βαλω σε μερος με απευθειας εκθεση στον ηλιο και θα σκαλισω οπως ειπώθηκε.
Οσο για το ποτισμα ποτιζω συνηθως μια φορα στις 2-3 μέρες.
Το υποστρωμα ειναι τοσο σκληρο στο σημειο γυρω απο την ελια που με το δαχτυλο δεν μπορω να δω στα 1-2 εκατοστα την υγρασια.
Σας ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από mariaoz »

Στην δική μου ελιά είναι γεμάτη ελαφρόπετρα και τύρφη. Έχει τόσο καλό χώμα που δεν το σκέφτομαι για αλλαγή.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από karesansui »

Γεια σου! Μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις.
Τα φυτώρια χρησιμοποιούν μίγματα υποστρώματος με πολύ καλή υδατοδιαπερατότητα αλλά και τα δοχεία που χρησιμοποιούν έχουν αρκετές οπές αποστραγγισης.
Αν δεί κάποιος τις εικόνες που επισυναπτεις στο άλλο σου ποστ, μπορεί να διακρίνει πολύ πρασινάδα στην επιφάνεια του δοχείου! Αρα, το πρόβλημά σου είναι πιθανά οχι η κακή αποστράγγιση αλλά το υπερβολικό πότισμα!
Σκάλισε λιγο την επιφάνεια να αεριστουν οι ρίζες- θα το γνωριζεις αυτό από την ...θητεία σου στον κήπο- και ελαττωσε την συχνότητα του ποτίσματος. Οι ελιές θελουν απευθείας εκθεση στον Ήλιο! Αν την εχεις υπό σκιαν άλλαξε της θεση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προβλημα με υπόστρωμα!

Δημοσίευση από TreeLover »

Το χωμα της ελιας μου ειναι τοσο σκληρο και αποτι μου φαινεται ειναι σκετο φυτοχωμα απο αυτα που πουλανε στα φυτώρια.
Οταν το ποτιζω το νερο μενει στην επιφάνεια χωρις να απορροφάται. Δεν μου αφηνει δηλαδη αλλη επιλογη απο το να μεταφυτευσω. Τι μου προτείνεται ;
Απάντηση