bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: bonsai

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Φωτογραφίες!!!
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Άκου τι σου προτείνω να κάνεις Κωνσταντίνε. Είχα κι εγώ πιτσιρικάς κρασούλα, υπομονή κτλ, και είχα παρατηρήσει το εξής: Πρώτα απ'όλα. τα παχύφυτα χρειάζονται πολύ λίγο νερό, οπότε πρόσεχε με το πότισμα. Αφού είπες κιόλας ότι έλεγξες το φυτό και είδες ότι έχει λίγες ρίζες (που έτσι κι αλλιώς έχουν λίγες ρίζες, λιγότερες από τα δέντρα), μάλλον έπραξες λάθος να το βάλεις σε (δεν το λες, το εικάζω όμως) μεγαλύτερη γλάστρα, και άρα σε περισσότερο χώμα. Θα σου πρότεινα, πριν κάνεις τα υπόλοιπα που θα σου πω, να το "επιστρέψεις" στην προηγούμενη γλάστρα του, ή έστω ελάχιστα πιο μεγάλη, με λίγο φρέσκο χώμα, ώστε να παίρνουν αέρα οι λίγες ρίζες.
Τώρα, αυτά που είχα παρατηρήσει, ήταν ότι όταν το φυτό έπνεε τα λοίσθια, σάπιζε πρώτα σε μεγάλο βαθμό ο κορμός του. Πάρε λοιπόν ένα κοφτερό οδοντωτό μαχαιράκι και κόψε ένα τμήμα από έναν κορμό του, κόβεται πανεύκολα, σαν πεπόνι: αν δεις ότι είναι σάπιος, σκοτεινόχρωμος, κι όχι λαμπερός, τότε... ξεκίνα την εγχείρηση. Κόψε μέχρι (κι αν...) βρεις ανοιχτόχρωμο, λαμπερό κορμό, σε ολόκληρο το φυτό σου. Έτσι κι αλλιώς τα τμήματα που θα αφαιρέσεις θα είναι νεκρά, και με αυτό τον τρόπο θα αποφύγεις την εξάπλωση της σήψης, και στην ουσία θα "χρησιμοποιήσεις" την δυνατότητα των παχύφυτων και των κάκτων να αναγεννιούνται με καινούριες ρίζες από ένα υγιές κομμάτι φυτού. Και στο λέω να το κάνεις αυτό, ώστε να κρατήσεις όσο το δυνατόν περισσότερο από τον ήδη σχηματισμένο κορμό. Αφαίρεσε επίσης και τα πιο μαραζωμένα φύλλα, κι άσε κάποια υγιή. Αν δεν πετύχεις τίποτε με όλα αυτά, τη λύση την ξέρεις: κόβεις από κάπου ένα κομμάτι, και φτου κι από την αρχή...

Υ.Γ. Προσπάθησε να καταφέρεις να βάλεις οπωσδήποτε φωτογραφίες!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Topic author
Κωσταντίνος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Φεβ 2017, 16:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai

Δημοσίευση από Κωσταντίνος »

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ! 
Ένα θέμα το έχω με το πότισμα.
Μεταφύτευση εννοώ ότι το έβαλα σε άλλη γλάστρα.
Τα φύλλα ζάρωσαν μετά που το έβαλα στην γλάστρα.
Φωτογραφίες έβγαλα αλλά δεν μου τς βάζει.
Πως θα μπορούσα να το φέρω στα ίσια του θα μπορέσω σε 2 μήνες περίπου να το φτιάξω;

Topic author
Κωσταντίνος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Φεβ 2017, 16:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai

Δημοσίευση από Κωσταντίνος »

Έχω ένα θέμα με το πότισμα...τώρα όμως πως μπορώ να το ξανά φέρω στα ίσια του; θα μπορέσω μέσα σε 2 μήνες να το επαναφέρω;
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: bonsai

Δημοσίευση από stelios »

Μήπως έχεις θέμα με υπερβολικό πότισμα;
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: bonsai

Δημοσίευση από gate1908 »

Την δικιά μου την ειχα εξω με τα χιόνια (δεν έπεσαν χιόνια επάνω της) και ειναι μια χαρά! Αυτό που δεν θέλουν είναι υπόστρωμα με μεγάλη κατακράτηση υγρασίας. Είναι σχεδόν σαν τους κάκτους η σχέση τους με το νερό.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλησπέρα και καλώς ήλθες! Γράψε μας κατ'αρχάς για σένα δυο λόγια στον αντίστοιχο θεματικό τόπο. Έπειτα, πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις μία φωτογραφία του παχύφυτού σου να το δούμε. Πάντως να ξέρεις, ότι οι Υπομονές, όπως και οι Κρασούλες, είναι υπερβολικά ευαίσθητες στο κρύο (βλέπε: πεθαίνουν...). Μήπως το είχες το φυτό έξω στα πολλά κρύα και μαράζωσε; Αν είναι έτσι, τότε μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsaiforum.
Το δεντράκι σου είναι ένα τροπικό φυτό και νομίζω έκανες μεταφύτευση πολύ νωρίς. Τέτοιου είδους φυτά είναι καλύτερο να τα μεταφυτεύουμε όταν έχει αρκετή ζέστη περίπου στις αρχές του καλοκαιριού. Βέβαια αν εννοείς με την λέξη μεταφύτευση την τοποθέτησή του σε μια καινούργια γλάστρα χωρίς να πειράξεις ή να αφαιρέσεις ρίζες τότε ίσως να μην υπάρξει μεγάλο πρόβλημα.
Ανέβασε κάποιες φωτογρααφίες του και μια κοντινή στα φύλλα για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Τα φύλλα ζάρωσαν μετά την μεταφύτευση ?

Topic author
Κωσταντίνος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Φεβ 2017, 16:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

bonsai

Δημοσίευση από Κωσταντίνος »

Kαλησπέρα χρειάζομαι βοήθεια.Έχω αρκετά χρόνια ένα παχύ φυτό πορτουλακάρια.
Τα τελευταία δύο χρόνια προσπαθώ να του δώσω μορφή μικρού δέντρου ''bonsai'' του έκανα μεταφύτευση εδώ και ένα μήνα και είδα ότι είχε λιγοστές ρίζες και τα φύλλα του κάπως ζαρωμένα.Τι θα μπορούσα να κάνω για να δυναμώσει το φυτό;
Απάντηση