αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Topic author
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση από xarissp »

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, το bonsai θα μείνει έξω λοιπόν. Αναμένω για το επόμενο workshop ποτίζοντας μόνο και συνεχιζοντας το διάβασμα γιατι πραγματικά θέλω να παει καλά
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες. Το δεντράκι σου δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, αν και το χώμα του είναι λίγο και σε άθλια κατάσταση. Θα χρειαστεί μεταφύτευση με την πρώτη ευκαιρία - χώμα προσθέτουμε μόνο σε περίπτωση που έχει ήδη καλό χώμα το δέντρο και έχει μεταφυτευτεί πρόσφατα, οπότε δεν θέλουμε να το ταλαιπωρήσουμε άλλο.

Α, και λίπασμα ειδικά για μπονσάι δεν υφίσταται, δέντρα είναι κι αυτά όπως όλα, οι αναλογίες αλλάζουν, όχι το υλικό.
Ρίξε μια ματιά και στα ανοιχτά άρθρα της Βιβλιοθήκης μας ώστε να σου λυθούν τυχον απορίες.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες και από μένα στο bonsaiforum.gr. Εύχομαι καλά διαβάσματα.
Ο Χάρης σου τόνισε μερικά σημεία που πρέπει να προσέξεις.
Βγάλε το δεντράκι έξω σε βεράντα, αυλή δεν ξέρω τι έχεις, μόνο τον χειμώνα να είναι προφυλαγμένο από παγωμένους βορειάδες.  Αν σου είπαν εκεί που το αγόρασες ότι είναι εσωτερικού χώρου απλά δεν ξέρουν τι λένε για να μην χρησιμοποιήσω ποιο βαριές εκφράσεις (πράγμα που δεν συνηθίζουμε εδώ). Το δέντρο σου είναι πράγματι κινέζικη φτελιά και οι φτελιές όπως και όλα τα άλλα δέντρα ούτε φυτρώνουν, ούτε ευδοκιμούν σε σαλόνια.
Αυτά τα στίγματα που παρατηρείς σε ορισμένα φύλλα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, είναι συνδυασμός της εποχής, κακού ποτίσματος και κακού υποστρώματος, θα το κάνουμε να συνέλθει.
Το υπόστρωμα είναι άθλιο και μια μεταφύτευση είναι απαραίτητη ίσως σε μεγαλύτερο δοχείο και με καλύτερη ποιότητα υποστρώματος. Με την λίπανση να ασχοληθείς μετά από αυτό.
Αυτό που θα πρότεινα αν μένεις Αθήνα, είναι να πάς με το δεντράκι σου στο επόμενο workshop που θα γίνει σε ένα περίπου μήνα να το δούν τα παιδιά από κοντά και να σε καθοδηγήσουν σε όποιες εργασίες κρίνουν σκόπιμες. Μεχρι τότε φρόντισε να μην μένει το χώμα στεγνό αλλά ούτε να το παρακάνεις στο πότισμα. Από αυτό που βλέπω ίσως κάθε τρείς μέρες πότισμα αν το έχεις σε σκιά είναι εντάξει.

Topic author
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση από xarissp »

Να μερικές φωτογραφίες , τα συγκεκριμένα το φυτόριο τα είχε σε ενός είδους υπόστεγο αρκετά μεγάλο που επικοινωνούσε με τον εξωτερικό χώρο, ναι το γλαστράκι έχει 2 τρύπες και επισης σε κάποια φύλλα μου φαίνεται λιγο περίεργο χρώμα.
IMG_0089.JPG
IMG_0090.JPG
IMG_0091.JPG
IMG_0093.JPG
IMG_0092.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον! Συνονόματε οι απορίες σου είναι σωστές, όμως τα δέντρα δεν είναι για εσωτερικό χώρο. Να προσέξεις να μην είναι κοντά σε καλοριφέρ. (θα τα πουμε εν καιρώ.)

Το λίπασμα έχει άμεση σχέση με το υπόστρωμα. Το πότισμα έχει άμεση σχέση με το υπόστρωμα αλλά και με το εαν το γλαστρακι (ποτ) σου έχει τρύπα διαφυγής.
Το δεντράκι το πήρες απο φυτώριο... Το είχε μέσα ή έξω;

Δεν μας κουράζεις αυτή είναι η τρέλα μας. :)
Βγάλε φωτογραφία του δέντρου σου στο υψος των ματιών σου, το χώμα, το λίπασμα κτλ.

:welcome
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση από xarissp »

Καλησπερα, αρχικά δεν περιμενα να βρώ τοσο οργανωμένο και κατατοπιστικό Ελληνικό forum για τα bonsai, μένω έκπληκτος, δυστυχώς το εψαξα αφου αγόρασα σημερα το πρωί το δεντράκι. Το είδος που αγόρασα πρέπει  να είναι φτελιά( θα στείλω φωτογραφίες ) σκοπεύω να το έχω σε εσωτερικό χώρο μπροστά απο παραθυρο με αρκετό φώς με κάποιες ωρες της ημερας ήλιο (οχι πολυ έντονο) και γενικά διαβασα μερικά πραγματάκια για την φροντίδα που χρειαζεται αλλα ακόμα έχω αρκετές απορίες.
Αρχικά πήρα μαζί και ενα λίπασμα που λέει οτι το χρησιμοποιώ διαλυμμένο (5ml σε 1 λίτρο νερό) 1 φορά την βδομάδα, δηλαδή θα ποτιζω 1 φορα τη βδομαδα με αυτό (φαντάζομαι μικρή ποσότητα) και τις υπολοιπες με νερό? και αν χρειαστεί να ποτιζω 1-2 φορές την βδομάδα ακομα και τότε θα εξακολουθω να ριχνω το νερο με το λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα? Ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένω.
Επίσης το χώμα σε σχέση με το "pot" ειναι λίγο και στο φυτόριο που ρώτησα μου είπαν άστο προς το παρον και δεν πήρα χωμα αλλα αισθάνομαι οτι χρειάζεται. Aν όντως κρίνετε οτι χρειάζεται πως θα το προσθέσω ? Απλά θα το ρίξω απο πάνω?,στο πλάι?, απο κάτω?
Τέλος, (σόρυ που κουράζω) καθε αλλο παρα 2-3 φύλλα εχει σε καθε κλαρί και κάποια πετάνε δεξιά- αριστερά μηπως θελουν κόψημο και είναι η κατάλληλη εποχή?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας αν θα μπορούσατε να απαντήστε καποια άπ τα ερωτηματα θα ημουν υπόχρεος
 .
Απάντηση