Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από RiaDr »

Στην Ελλάδα με τόσο φυσικό φως, μήπως θα ήταν υπερβολή η λάμπα;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραία γλάστρα. Αλλά πόσο θα κοστίσει να σου έρθει στην Ελλάδα με τα μεταφορικά;
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
Filippos87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2016, 00:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από Filippos87 »

Ναι πλεον το ποτιζω μονο απο πανω γιατι μαλλον υπήρχε πρόβλημα με την εμβαπτηση..Το εχω σε εσωτερικο χωρο μονιμα γιατι δεν εχω βεραντα εδω.Τωρα ψαχνω χωμα και μια ομορφη γλαστρα γιατι το χωμα που εχει δεν πρεπει να ναι καλο γιατι συγκρατεί πολυ νερο και τ ποτιζω 1 φορα τη βδομαδα το πολυ..επί της ευκαιρίας κανει αυτη η γλαστρα?
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από stelios »

Filippos87 έγραψε:Μετα απο 2,5 μηνες σας παραθετω 2 φωτογραφιες για να σας δειξω ποσο καλο εκανε η λαμπα βλαστησης στο bonsai μου και να ενημερωσω οποιον σκεφτει να αγορασει μια οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη, αν και δε το περιμενα.

Έκανες ότι σου είπαν οι φίλοι μας πιο πάνω;

Topic author
Filippos87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2016, 00:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από Filippos87 »

Μετα απο 2,5 μηνες σας παραθετω 2 φωτογραφιες για να σας δειξω ποσο καλο εκανε η λαμπα βλαστησης στο bonsai μου και να ενημερωσω οποιον σκεφτει να αγορασει μια οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη, αν και δε το περιμενα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από RiaDr »

Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να το βάλεις στο καλοριφέρ, αλλά μην ξεχνάμε πως τα ginseng είναι ημιτροπικά, δεν τα πειράζει και λίγη ζέστη - εκτός πια κι αν το καλοριφέρ καίει στο φουλ μέρα νύχτα... Αν το επιχειρήσεις, φρόντισε για την υγρασία του δέντρου-δισκάκι με βότσαλα και λίγο νερό ίσως.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Filippos87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2016, 00:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από Filippos87 »

Υπαρχει ανατολικό παράθυρο αλλα δυστυχώς εχει ακριβώς απο κατω καλοριφερ όπως και ολα τα παράθυρα του σπιτιού και πιστευω εκει θα ξεραθει.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από RiaDr »

Σου απάντησαν ήδη οι προηγούμενοι. Γενικά ως προς τις οδηγίες που κυκλοφορούν για το πότισμα των μπονσάι να είσαι κάπως επιφυλακτικός, ειδικά η εμβάπτιση της γλάστρας συνήθως οδηγεί σ' αυτό που έπαθες εσύ, την αποφεύγουμε. Ρίξε μια ματιά στη Βιβλιοθήκη για άλλες τεχνικές καλύτερα.

Λύσε μου και μια απορία: μπορεί να μην υπάρχει μεγάλη ηλιοφάνεια εκεί όπου μένεις, αλλά ένα παράθυρο με φυσικό φως δεν υπάρχει; Μήπως τελικά δεν είναι απαραίτητη η χρήση λάμπας δηλαδή..
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από fan coil »

Το είχα πάθει και εγώ στο τζιτζενκ μου αλλά τώρα είναι περσικό
Δεν είναι τόσο εσωτερικού χωρου όσο θέλουν να λένε. Καλύτερα να το έχεις έξω με προστασία παρά μέσα στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από iohokahey »

Καταρχην καλωσορισες και απο μενα στην ομορφη παρεα μας..
Για την λαμπα δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια,ομως 8-10 ωρες πιστευω ειναι αρκετες..περιμενε να γραψουν και αλλοι πιο σιγουρα..
Οσον αφορα το ψεκασμα στα φυλλα 3-4 φορες ειναι υπερβολη..καλυτερα να διακοψεις για μερικες ημερες να δεις πώς θα παει..και συνεχιζεις με 1 φορα την μερα εφ'οσον το χεις το φυτο σε εσωτερικο χωρο αν καταλαβα καλα..
Τελος,καλυτερα ειναι να ποτιζεις πρωι..

Υγ.κανε μια περιηγηση στα ανοιχτα αρθρα της βιβλιοθηκης μας..ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αρκετη βοηθεια..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Filippos87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2016, 00:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από Filippos87 »

20160211_134046[1].jpg
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Οντως μαλλον τοσο καιρο δε το βλεπε το φως και δεν εκανε καλη απορροφηση νερου.
Ευελπιστω να αλλαξουν τα πραγματα με τη λαμπα και θα ψαξω για μια αλλη γλαστρα.
Διαβασα οτι η λαμπα πρεπει να το φωτιζει 16-18 ωρες ισχυει?Μου φαινεται λιγο υπερβολικο.
Επισης ψεκαζω τα φυλλα του 3-4 φορες τη μερα για υγρασια μηπως δε κανει?
Υπαρχει συγκεκριμενος χρονος για να το ποτιζω (μερα ή νυχτα?) η δεν παιζει ρολο?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από stelios »

Πολύ νερό! Το δέντρο σου πνίγεται.
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από tsantos »

Καλημερα και καλη αρχη!!!
Ωραιο το δεντρο σου και φουντωτο!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
Ηλιο αμεσα δεν χρειαζεται αυτο το ειδος,το φως απο ενα φωτεινο παραθυρο του ειναι αρκετο (το καλοκαιρι μπορεις να το βγαλεις εξω αλλα οχι στον ηλιο),η λαμπα που πηρες καλο θα του κανει παντως,απ οτι ειδα απ την αποχρωση ειναι για αναπτυξη!
Το προβλημα το εστιαζω στο νερο,μαλλον στην γλαστρα,ετσι λογικα το αγορασες!αυτες οι γλαστρες εχουν ενσωματομενο το πιατακι απο κατω με συνεπεια να κραταει νερο και να μην αφηνει τη ριζα να αναπνεει,γιαυτο και δεν στεγνωνει.Θα παρεις μια γλαστρα περιπου στο ιδιο μεγεθος ισως ενα κλικ ποιο μεγαλη και θα το βαλεις χωρις να πειραξεις καθολου την ριζα με πολυ προσοχη ,θα συμπληρωσεις λιγη τυρφη στα κενα της νεας γλαστρας ωστε να μην κουναει το δεντρο αλλα χωρις να πιεσεις τη ριζομπαλα (δεν θα ποτισεις εκεινη την ωρα) και θα ποτιζεις μονο οταν στεγνωνει το χωμα στα πρωτα 1-1μιση cm και το ποτισμα θα ειναι κανονικα απο πανω.
Μια χαρα θα τα παει μην ανησυχεις ειναι στην αρχη του το προβλημα,θα ριξει λιγα φυλλα ακομα αλλα θα ανακαμψει συντομα.

Topic author
Filippos87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2016, 00:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαυρα φυλλα σε Ficus Ginseng

Δημοσίευση από Filippos87 »

Καλησπερα σε ολους.Πριν περιπου ενα μηνα αγορασα ενα δεντρο bonsai ficus ginseng απο τα ikea εδω στη Γερμανια.
Το εχω ποτισει μεχρι τωρα 4 φορες με τι διαδικασια να βουταω το γλαστρακι του μεσα στο πιατο κ μετα απο καποια ωρα το βγαζω και το αφηνω να στραγγιξει.Λογικα το κανω σωστα.
Τις πρωτες μερες παρατηρησα καποια πτωση φυλλων που οπως λεγεται ειναι λογικο.Εδω και μια εβδομαδα ομως πεφτουν κ αλλα φυλλα και καποια μαυριζουν κ αλλα εχουν τρυπες οπως φαινεται και στις εικονες παρακατω.
Επειδη ηλιος εδω δεν βγαινει ποτε αγορασα χθες μια led λαμπα φυτων μηπως και σωσω την κατασταση γιατι τοσο καιρο δεν το εβλεπε σχεδον καθολου φως.
Το εχω ποτισει εδω και 5 μερες και το χωμα ειναι ακομα υγρο ειναι φυσιολογικο αυτο?
Τι δε παει καλα μηπως εχει καποια ασθενεια?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση