Βοήθεια με κωνοφόρο

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από iohokahey »

nikpil έγραψε:Μια διευκρίνιση μόνο... στη μεταφύτευση σε μικρότερη γλάστρα τις ρίζες τις κόβω καθόλου;

δεδομενου οτι η εποχη μεταφυτευσης ειναι λανθασμενη εαν πραγματοποιηθει τωρα,θα ηταν φρονιμο να μην πειραξεις πολυ ριζα!

αν θελεις μπορεις να ακολουθησεις το ''εργασιες του μηνα'' για να βοηθηθεις![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Μια διευκρίνιση μόνο... στη μεταφύτευση σε μικρότερη γλάστρα τις ρίζες τις κόβω καθόλου;

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από marios »

nikpil έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Απο αυριο θα ξεκινήσω με τη μεταφύτευση... Και τα υπολοιπα όπως είπατε...σιγα-σιγα!

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Απο αυριο θα ξεκινήσω με τη μεταφύτευση... Και τα υπολοιπα όπως είπατε...σιγα-σιγα!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από karesansui »

nikpil έγραψε:Δεν εχω βρει σχημα. Καμια ιδεα; Που θα μπορουσα να δω κανενα σχημα για να διαλεξω;

Το σχήμα που θέλω να του δώσω είναι το ανεμοδαρμένο (δεν ξερω αν λέγεται κάπως αλλιώς).

Πέρα από τις όντως πολύ βιαστικές παρεμβάσεις που υπέβαλλες το δεντράκι σου, να έχεις υπόψη σου το εξής: Η τέχνη του μπονσάι είναι πρώτιστα εικαστική και νατουραλιστική! Το ανεμοδαρμένο ύφος στα μπονσάι και κυρίως στα κωνοφόρα είναι πάρα πολύ δύσκολο να το πετύχεις, απαιτεί μεγάλη εμπειρία και δεξιότητες που ένας αρχάριος είναι ευνόητο πως δεν τις διαθέτει!
Αντιλαμβάνομαι τον φανατισμό του πρωτάρη, τον περάσαμε όλοι μας αλλά, έχε υπομονή και όλα θα τα έλθουν σιγά-σιγά.
Όπως σου έγραψαν και τα παιδιά, βγάλε τα σύρματα και αγόρασε μια πλατιά και σχετικά ρηχή γλάστρα και φύτεψε εκεί το δεντράκι σου.
Πάνω σε αυτό, θα μάθεις την μεταφύτευση, το κλάδεμα, την συντήρηση των κωνοφόρων κλπ. και άφησε την διαμόρφωση για ένα ύστερο χρόνο.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από iohokahey »

οπως σου εγραψε ο hfestion φιλε μου,καλο ειναι να διαλεξεις μια εργασια καθε φορα..για να μπορει να προσαρμοζεται το δεντρακι σου..

προτεινω πρωτα να εκπαιδευσεις την ριζα του,μεταφυτευοντας το σε ενα training pot και μετα που θα 'χεις καταληξει σε σχεδιο και θα το 'χεις πιο καλα στο μυαλο σου,εχοντας περασει και αρκετος καιρος,τοτε προχωρας στην διαμορφωση..

..για κοιταξε ενα δεντρακι που δεν νομιζω να 'ναι ιδιαιτερα δυσκολο σαν διαμορφωση..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από Hfestion »

nikpil έγραψε:Hfestion:
Οσο αφορα το training pot το καταλαβα. Απλα δεν μπορεσα να βρω καπου στη Θεσσαλονικη. Θα ψαξω λιγο καλυτερα.
Οσο αφορα τα συρματα, τι λαθη εκανα; Ηταν λαθος που προσπαθησα να δωσω τετοιο σχημα απο την αρχη;
Το Νοεμβρη '15 εννοείς να ασχοληθώ με το συγκεκριμενο δεντρο;

iohokahey:

Κοιταξα παρα πολλα σχεδια στο ιντερνετ. Δυστυχως το 99% είναι πολυ προχωρημενα και δυσκολα.
Σαν σχημα το εχω φανταστει. Απλα δεν ξερω αν πρεπει να το κλαδεψω ή οχι, εξαιτιας της μεταφυτευσης του σε training pot.
Μπορεις να μου πεις γιατι ειναι ανορθόδοξο αυτο που εκανα;
Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις, απλα προσπαθω να μαθω απο καποιους σαφως πιο εμπειρους απο μενα
Το μόνο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος είναι το να σκοτώσει το δέντρο του. Όλα τα κωνοφορα είναι πολύ ευαίσθητα και δε συχωρουν λαθοι. Το ποιο ασφαλές θα ήταν να το μεταφέρεις σε μια μεγαλύτερη γλάστρα και να το αφήσεις να προσαρμόστει. Το σημαντικότερο είναι να κατανοήσεις τις ανάγκες του και να το κρατήσεις ζωντανο για πολλά χρόνια. Σε δεύτερη φαση ξεκινάς με διαμόρφωση όπου θα πρέπει να είναι σταδιακή. Το συγκεκριμένο είναι πολύ νεαρό οσο εύκολα νομίζεις οτι λυγίζει τοσο εύκολα μπορεί να σπάσει.

Αν θες τη γνωμη μου Κράτησε το ζωντανό και παράλληλα ασχολήσου με κάποιο ανθεκτικό είδος πχ ελια, ροδια, βουκαμβιλια κ.α.

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Καλωσόρισες. Γλάστρες μπορείς να βρεις σχεδόν σε όλα τα καταστήματα. Χρησιμοποιώ κάποιες σαν τις παρακάτω

[img]http://c.scdn.gr/images/sku_main_images ... 1-orig.jpg[/img]
Σαν αυτή
[img]http://a.scdn.gr/images/sku_main_images ... 5-orig.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Hfestion:
Οσο αφορα το training pot το καταλαβα. Απλα δεν μπορεσα να βρω καπου στη Θεσσαλονικη. Θα ψαξω λιγο καλυτερα.
Οσο αφορα τα συρματα, τι λαθη εκανα; Ηταν λαθος που προσπαθησα να δωσω τετοιο σχημα απο την αρχη;
Το Νοεμβρη '15 εννοείς να ασχοληθώ με το συγκεκριμενο δεντρο;

iohokahey:

Κοιταξα παρα πολλα σχεδια στο ιντερνετ. Δυστυχως το 99% είναι πολυ προχωρημενα και δυσκολα.
Σαν σχημα το εχω φανταστει. Απλα δεν ξερω αν πρεπει να το κλαδεψω ή οχι, εξαιτιας της μεταφυτευσης του σε training pot.
Μπορεις να μου πεις γιατι ειναι ανορθόδοξο αυτο που εκανα;
Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις, απλα προσπαθω να μαθω απο καποιους σαφως πιο εμπειρους απο μενα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από iohokahey »

εγω θα συνιστουσα να ψαξεις στο ιντερνετ και να βρεις διαμορφωμενες πικεες για αρχη..στη συνεχεια να κατσεις να μελετησεις το δεντρο σου..και αφου δεις τι εχεις,να φανταστεις πώς θα μπορουσες να το κανεις..να διαβασεις στην βιβλιοθηκη μας σχετικα με εργασιες,διαμορφωσεις και οτι αλλο σε ενδιαφερει και τοτε θα καταλαβεις οτι ολο αυτο το προτζεκτ που εκανες ειναι καπως ανορθοδοξο!
θα ξε-συρματωσεις την πικεα σου και θα γυρισεις πισω με νεα ματιά..
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Οποιοδήποτε γλάστρα λίγο πιο βαθιά (σαν μπολ) ) μπορεί να θεωρηθεί ως training pot. Δηλαδή είναι μια γλάστρα εκπαίδευσης όπου βάζουμε ένα δέντρο για κάποια χρόνια και σιγα σιγα το εκπαίδευουμε με λιγότερο χώμα-χώρο. Παράλληλα κάνουμε συνεχώς εργασιες-διαμόρφωσεις

Τα κωνοφορα είναι δέντρα που δε συχωρουν πολλά λάθοι.
Εγώ θα έβαζα τα σύρματα προσεκτικά, θα το μετέφερα σε μεγαλύτερη γλάστρα και θα το άφηνα στην ησυχία του για να προσαρμόστει. Παράλληλα θα έψαχνα για κατι ανθεκτικό πχ ελιά, ροδια για το βάπτισμα του πυρός.

Απο Νοέμβρη'15 βλέπεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Δεν εχω βρει σχημα. Καμια ιδεα; Που θα μπορουσα να δω κανενα σχημα για να διαλεξω;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 27 Ιαν 2015, 17:21 --

Ρώτησα σε κανα δυο μαγαζιά και δε μπόρεσα να bρω training pot. Καμιά ιδέα για κατάστημα της Θεσσαλονίκης που μπορεί να έχει;
Σκέφτηκα να δοκιμάσω να το συρματώσω. Το σχήμα που θέλω να του δώσω είναι το ανεμοδαρμένο (δεν ξερω αν λέγεται κάπως αλλιώς). Συρμάτωσα 2 κλαδιά. Δεν κλάδεψα παρά μόνο 2 πολυ μικρά κλαδιά που έβγαιναν από το χώμα. Ανακάλυψα ότι η κορυφή είχε 2 κλαδιά. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας στην μέχρι τώρα πορεία. Ο κορμός μου φάνηκε πολύ σκληρός και φοβήθηκα μήπως σπάσει. Πως μπορώ να του δώσω περισσότερη καμπύλη; Ποια άλλα κλαδια πρέπει να μείνουν και ποια να κοπούν;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

nikpil έγραψε:Όσο αφορά το κλάδεμα; Να το κλαδέψω ή δεν κάνει τέτοια εποχή; Και τις βελόνες τι 8α τις κάνω;

Για αρχή. Έχεις βρει κάποιο σχήμα που θα ήθελες; Επίσης εάν κάνεις μεταφύτευση θα πρέπει να αρκεστείς σε αυτό για φέτος.
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Όσο αφορά το κλάδεμα; Να το κλαδέψω ή δεν κάνει τέτοια εποχή; Και τις βελόνες τι 8α τις κάνω;

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

nikpil έγραψε:Θα το κλαδέψω καθόλου; Εχει βελόνες σε όλον τον κορμό. Θα τις αφαιρέσω; Τι είναι το training pot; Που θα βρω;


Ενα απλό γλάστρακι στρογγυλό. Το αγοραζεις απο κάποιο φυτώριο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Θα το κλαδέψω καθόλου; Εχει βελόνες σε όλον τον κορμό. Θα τις αφαιρέσω; Τι είναι το training pot; Που θα βρω;
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από Paulos »

Βάλε το σε μεγαλύτερη γλάστρα πότισε το καλά και ασε το σε φωτεινό σημείο.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Τις είχα δει και εγω στο Ικεα πριν δέκα μερες. Είχε αρκετές στα ελαττώματικα με 3ευρω. Μπορεις να κανεις μεταφορά σε training pot και καθάρισμα. Μετα βγάλε νέες φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βοήθεια με κωνοφόρο

Δημοσίευση από nikpil »

Καλησπέρα. Σήμερα αγόρασα από το ΙΚΕΑ ένα γλαστράκι με κωνοφόρο. Η ετικέτα έγραφε [COLOR=#NaNNaNNaN]picea glauca conica[/COLOR]. Θέλω μια βοήθεια με το τι πρέπεινα το κάνω αυτήν την περίοδο (εκτός από το πότισμα). Και μια βοήθεια με τοσχήμα που πρέπει να δώσω. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Ο κορμός είναι 45 εκ. Σας δειχνω 2 φωτογραφίες από 2 διαφορετικές πλευρές
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση