Γαρδένια Μπονσάι

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

Καλη συνέχεια!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από sathanaki »

εδω ειναι.. μπα.. ειμαι αρχαρια ακομα για τετοια εγχειρηματα :) και δε θελω να τη χασω ! θα το εχω υποψην μου ομως για μελλοντικη δοκιμη! σας ευχαριστω!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από RiaDr »

Μπορείς να προσπαθήσεις να την κάνεις μπονσάι. Για αρχή ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε πώς είναι το δέντρο τώρα!

υγ για να ανοίξεις νέο θέμα μπορείς από την Αρχική Σελίδα να διαλέγεις σε ποια κατηγορία και εν συνεχεία σε ποια υποκατηγορία ταιριάζει το θέμα σου και αφού μπεις εκεί, να πατάς πάνω αριστερά "Νέο Θέμα"...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Καλημέρα ....Για να καταλάβουμε θες να την κανείς bonsai??? [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από marios »

sathanaki έγραψε:οχι παρεξήγησης :) γι αυτο ειπα οτι καποιος πρεπει να με βοηθησει με τα θεματα, κανονικη γαρδενια εχω, μπονσαι γαρδενια θα ηταν υπεροχο νε βλεπαμε! συγνωμη για την απογοητευση !!
Εδώ είναι φόρουμ για τα μπονσάι. Είχα κάποτε σε μπονσαι γαρδένια. Ακολούθησε τις συμβουλές του Πέτρου.

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από sathanaki »

οχι παρεξήγησης :) γι αυτο ειπα οτι καποιος πρεπει να με βοηθησει με τα θεματα, κανονικη γαρδενια εχω, μπονσαι γαρδενια θα ηταν υπεροχο νε βλεπαμε! συγνωμη για την απογοητευση !!
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από Petros »

sathanaki έγραψε:καλησπέρα, αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πως μπορώ να κάνω ένα καινούριο θέμα για να μη γινομαι ενοχλητική και εκτός θέματος θα με βοηθούσε πολύ!! Θα κάνω την ερώτηση εδώ λοιπόν και συγνώμη! Έχω μια γαρδένια η οποία πάει πολύ καλά, χωρίς καν λίπασμα, έχει αρχίσει να δίνει πολά μπουμπουκια ωστόσο δεν την κλάδεψα νωρίς την άνοιξη.. να έκανα το εγχείρημα τώρα ή θα ήταν βλαβερό για το φυτό; Επίσης πόσα εκατοστά περίπου κόβουμε τα κλαδάκια της;
Έχεις γαρδένια μπονσάι; Μπράβο από τα πολύ δύσκολα φυτά! Εάν βγάζει ανθάκια καλό είναι να μην την πειράξεις. Όταν τα ρίξει τα λουλούδια τότε μόνο να λιπάνεις και να βάλεις και σίδηρο. Κλαδεύεις από φθινόπωρο.

Ανέβασε μια φωτογραφία της να την δούμε θα είχε ενδιαφέρον!

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γαρδένια Μπονσάι

Δημοσίευση από sathanaki »

καλησπέρα, αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πως μπορώ να κάνω ένα καινούριο θέμα για να μη γινομαι ενοχλητική και εκτός θέματος θα με βοηθούσε πολύ!! Θα κάνω την ερώτηση εδώ λοιπόν και συγνώμη! Έχω μια γαρδένια η οποία πάει πολύ καλά, χωρίς καν λίπασμα, έχει αρχίσει να δίνει πολά μπουμπουκια ωστόσο δεν την κλάδεψα νωρίς την άνοιξη.. να έκανα το εγχείρημα τώρα ή θα ήταν βλαβερό για το φυτό; Επίσης πόσα εκατοστά περίπου κόβουμε τα κλαδάκια της;
Απάντηση