Αζαλέες...

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς την πως φαντάζεσαι την διαμόρφωση του δέντρου σου;

Topic author
Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από Irida4 »

karesansui σε ευχαριστώ πραγματικά για τις πολύτιμες πληροφορίες σου, συνεχίζω το διάβασμα... και μαθαίνω ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να σε καλωσορίσω Ίριδα στο bonsaiforum και να σου ευχηθώ καλή διαδρομή τόσο στο φόρουμ όσο και στην τέχνη του μπονσάι.
Μερικές πληροφορίες για το πολύ όμορφο φυτό x 3 που ανήκει στην συλλογή σου.
Είναι αζαλέα ιαπωνική ή αλλιώς rhododendron japonicum/ ροδόδενδρο το ιαπωνικό. Σαν φυτό είναι πολύ όμορφο και έχουν δημιουργηθεί πάμπολλα υβρίδια αλλά δεν μπορεί να καλλιεργηθεί με την μέθοδο που καλλιεργούμε ένα μπονσάι.
Αυτό που γίνεται μπονσάι είναι η αζαλέα σατσούκι ή rhododendron indicum./ ροδόδενδρο το ινδικό.  
Πρόκειται για δύο διαφορετικά είδη του ίδιου γένους (ροδόδενδρο).
( Ενημερωτικά, στην χώρα μας, υπάρχει αυτοφυές το είδος  ροδόδενδρο το ποντικόν, rhododendron ponticum, στα δάση της Θράκης. Θα άξιζε να δοκιμαστεί αν καλλιεργείται με την μέθοδο του μπονσάι).
Παρόλα αυτά,  τίποτε δεν σε εμποδίζει να χαρείς και να ...πειραματιστείς όπως έγραψες στα φυτά σου.
Καλή διαδρομή.
 
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από Harris »

Εαν θελεις να την κανεις μπονσαι διαλεξε το πιο χονρο κορμο και κοψε ολες τις αλλες....
Θα ηθελες?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από Irida4 »

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις σας. Hfestion, θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την μεταχείριση της αζαλέας. Μα δεν βιάζομαι να φτιάξω μπονσάι, με ενδιαφέρει το ταξίδι πιο πολύ και οι διάφορες γνώσεις και οι πειραματισμοί και θα κάνω αυτό ακριβώς που λες 

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από user5432 »

Ομορφες οι αζαλέες. Μακάρι να ηταν και μυρωδάτες. Διαβάζω και γω αυτό το καιρό. Θελουν δροσιά, οχι πολύ στον ήλιο. Λίπασμα για οξύφυλλα μετά την ανφθοφορία.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αζαλέες...

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν θα σου έλεγα πως είναι το ιδανικό δέντρο που θα γίνει ένα υπέροχο bonsai δεν θα ήταν ψέμα, όμως θα χρειαστουν πάρα παρα πολλά χρόνια για να γίνει κάτι. Μην ανησυχείς, όλοι έχουμε κάνει λάθος επιλογές και εγώ πρώτος και καλύτερος αρκεί να δεις παλιά μου ποστ.
Θα σου πρότεινα να την χαρείς ως έχει, να εφαρμόσεις ότι γνωρίζεις από κηπουρική τα επόμενα χρόνια για να την βλέπεις ζωντανή και να ανθίζει και βλέπεις.

(η συμβουλή που έχω πάρει από τον κύριο Jean-Zac είναι να ψάχνω πάντα στο πίσω μέρος των φυτωριων, εκεί που κρύβουν τα σπασμένα και άσχημα δέντρα που δεν μπορούν να πουλήσουν. Αύτα είναι τα μαργαρίτα μας)

Topic author
Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αζαλέες...

Δημοσίευση από Irida4 »

Καλημέρα, θα ανεβάσω φωτογραφίες από τις αζαλέες που αγόρασα αλλά μάλλον πιο πολυ θα σας ταλαιπωρήσω παρά θα δείτε κάτι μιας και οι φωτογραφικές μου ικανότητες είναι ανύπαρκτες   :|. Αναφέρομαι σε αζαλέες γιατί πρόκειται για τρία δεντράκια στο ίδιο γλαστράκι στο φυτώριο μου είπαν ότι έτσι πωλούνται για να έχει "όγκο". Ένα έχει 5 κλαδάκια, το άλλο 2 και η τελευταία 3. Επίσης εκείνο που με πανικόβαλε βγάζοντας τις φωτογραφίες είναι ότι παρατήρησα ότι κάποια φύλλα κάτω-κάτω έχουν κάτι σαν άσπρη σκόνη πάνω και δεν έχω ιδέα αν είναι κάποια ασθένεια ή απλά κάποιος άσχετος εξωγενής παράγοντας οπότε θα εκτιμούσα κάθε άποψη. Δεν μπορώ ακόμη να ψάξω στην βιβλιοθήκη (έστειλα μήνυμα για κωδικούς ) ξέρω σίγουρα όμως ότι δεν μπορώ να τις πειράξω όσο είναι στην εποχή ανθοφορίας και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω και την γλάστρα γιατί όπως και να το κάνουμε δεν νομίζω να μην πειραχτούν τρείς διαφορετικές ρίζες. Σκέφτομαι να περιμένω το φθινόπωρο και τότε να τις διαχωρίσω και να τισ φυτέψω σε ξεχωριστές γλαστρούλες... μέχρι τότε οποιαδήποτε άποψη για την γενικότερη φροντίδα τους είναι καλοδεχούμενη και εγώ θα συνεχίσω την μελέτη. 

Ευχαριστώ 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση