Υπερβολικό πότισμα

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Υπερβολικό πότισμα

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Το καλοκαίρι έχω ήλιο όπως και την άνοιξη όμως τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο όπως και όλο το χειμώνα στερούμε το ηλιακό . Δεν ξέρω γτ ...
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Υπερβολικό πότισμα

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλησπέρα,

νομίζω ότι προτείνω το αυτονόητο, δηλαδή πολύ αφράτο χώμα (αρκετό ανόργανο μέσα, όπως περλίτη...) και μπόλικο χαλίκι στο κάτω μέρος της γλάστρας έτσι ώστε να αποστραγγίζει σωστά το φυτό το επιπλέον νερό. Εάν δεν έχεις δυνατότητα αλλαγής θέσης των φυτών (για να τα βλέπει ο ήλιος...) δεν ξέρω εάν από μόνη της η προσαρμογή της συχνότητας ποτίσματος είναι αρκετό μέτρο. Με την έννοια ότι, μπορείς (και θά 'πρεπε ήδη) να ελέγχεις το χώμα σε βάθος 2-3 εκατοστά κάθε φορά πριν ποτίσεις [κι αν δεν το κάνεις μέχρι τώρα, ξεκίνα], αλλά έτσι κι αλλιώς τα φυτά σου χρειάζονται ήλιο για να φωτοσυνθέσουν, να αναπτυχθούν και να αποδώσουν...
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Nikoskolo (30 Νοέμ 2020, 17:24)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Υπερβολικό πότισμα

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα 
οπως και την προηγούμενη χρόνια έτσι και φέτος το φθινόπωρο με έκανε να χάσω 2-3 φυτά .  Μετά από ένα διάστημα στο μικροκλίμα του μπαλκονιού μου χάνω τελείως τον ήλιο όποτε σε κάποια  φυτά αρχίζουν και σαπίζουν τις ρίζες τους λόγο υπερβολικής υγρασίας . Δυστυχώς τα σημάδια του προβλήματος είναι ορατά όταν υπάρχει είδη πρόβλημα .
έκανα  τις απαραίτητες ενέργειες ( μεταφύτευση ) και έριξα μυκητοκτονο και τώρα περιμένω να δω σημάδια ανάκαμψης . 
κανενα tips  για από εδώ και μπρος ;;;
Απάντηση