Απώλεια φύλλων σε gingseng

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από vaskospro »

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας! Θα το προσπαθησω, από τη μια μεριά δείχνει να αναπτύσεται κανονικά...
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από Hfestion »

Κατά την γνώμη μου το 80-90% των περιπτώσεων που χάνει κάποιος ένα δέντρο είναι από λάθος μίγμα χώματος. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να πάμε στο άλλο άκρο και να πάμε στις ποιο ακριβές λύσεις που θα βρούμε μπροστά μας. Πολλές φορές κάτι απλό κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με κάτι που θα το πληρώναμε πολύ ακριβα.

Θεωρώ ότι ο λόγος έπεσαν τα φύλλα στον φικο σου είναι ένας συνδυασμός κακού ποτ και κακού μίγματος χώματος. Στην συγκεκριμένη φάση από που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι στο αν ο φίκος σου θα συνεχίσει να αναπτύσσεται. Λογικά τα κενα κλαδιά τα έχεις χάσει, μην το βάζεις κάτω, συνέχισε...

Από τα μέσα του Σεπτεμβρίου μπορείς να κάνεις μεταφύτευση με την προϋπόθεση ότι έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία.
(διάβασε, ψάξε, πειραματίσου, ρώτα)

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα αφού μου χάθηκαν αρκετά φυλλα έκανα την ανοιξη μεταφύτευση και με πολύ λίπασμα μετά από 3 μήνες όλα καλά πλέων .
These users thanked the author Nikoskolo for the post:
vaskospro (26 Αύγ 2020, 15:13)
Rating: 7.14%

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από vaskospro »

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας, το έβγαλα έξω χωρίς το κασπώ... Η μια μεριά έμεινε τελείως χωρίς φυλλα, ελπίζω να επανέλθει!

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από deus x machina »

θα συμφωνησω κ εγω με τους προηγουμενους φιλους. Πιστευω οτι φταιει η γλαστρουλα σου η οποια μπορει να βγαζει καποια νερα ως την στιγμη που το βλεπεις να γινεται - οχι οτι δεν συνεχιζει να βγαζει κ μετα ομως οταν τοποθετηθει παλι στο διακοσμητικο κας -πο. Εκει ολο το νερο που βγαινει ταλαιπωρει τις ριζες του κ δεν τις αφηνει να στεγνωσουν κ να αεριστουν.
Μην το βαλεις μεσα αλλα αστο καπου εξω με εμμεσο φωτισμο . Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από thanos75 »

το πιο πιθανόν είναι να φταίει το νερό σε συνδυασμό με το κακό υπόστρωμα. Χρειάζεται σίγουρα μεταφύτευση κάποια στιγμή. Νομίζω ο μόνος τρόπος να συνέλθει είναι να το βγάλεις εκτός σπιτιού σε σημείο που δεν το χτυπάει απευθείας ο ήλιος και να το ποτίζεις όταν στεγνώνει.
 
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
vaskospro (21 Αύγ 2020, 18:52)
Rating: 7.14%

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από vaskospro »

Σωστά, είναι σε μαύρη γλάστρα φυτωρείου και όλο μαζί μέσα στο pot. Επειδή κάπως έτσι έχω και τα άλλα 2 gingseng, προσέχω να στραγγίζουν καλά μετά το πότισμα, πριν τα ξαναβάλω στα γλαστράκια!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από Hfestion »

!!! Προσοχή !!!
Το ποτ αυτό είναι πολύ κακό! Κρατάει νερό στο πάτο. Την έχω πατήσει.

Βλέπω μια πλαστική γλάστρα φυτώριου? Αν ναι βγάλ το από την άσπρη γλάστρα άστο με την γλάστρα φυτώριου.

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από vaskospro »

Με συγχωρείτε, ακόμα προσπαθώ να συνηθίσω το forum... Το πρόβλημα είναι στον gingseng που είναι στις φωτο, συγκεκριμένα η μια του πλευρά που έχασε πάρα πολλά φύλλα.
20200821-112924.jpg
 
20200821-112913.jpg
 
20200820-185432.jpg
 
20200820-185423.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Ανεβασε την φωτογραφια στο φορουμ και οχι σε αλλα Links. Σε πιο ginseng εχεις προβλημα;
These users thanked the author Harris for the post:
vaskospro (21 Αύγ 2020, 13:10)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
vaskospro
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Αύγ 2020, 15:56
Has thanked: 19 times
Been thanked: 0

Απώλεια φύλλων σε gingseng

Δημοσίευση από vaskospro »

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα αγόρασα από τα lidl έναν φίκο gingseng και μετά από λίγες μέρες έλειψα από το σπίτι για 4 μέρες. Για να έχουν φως, τοποθέτησα τα φυτά που έχω μέσα στο σπίτι κοντά στο παράθυρο της κουζίνας. Όλα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση όταν επέστρεψα προχθές το απόγευμα, εκτός από το καινούριο gingseng, ο οποίος είχε χάσει όλα τα φύλλα από την μεριά που δεν έβλεπε το παράθυρο. Οι άλλοι 2 gingseng που είχα ακριβώς δίπλα του, δεν έχασαν ούτε ένα φύλλο... Εκοψα λίγο τις άκρες του και ήταν ακόμα πράσινα εσωτερικά τα κλαράκια, αλλά μου δίνει την αίσθηση (χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία) ότι δεν θα επανέλθουν στο 100 %, σαν να πάνε να ξεραθούν. Το χώμα φαίνεται να είναι ακόμα νωπό. Τέλος, τον επανατοποθέτησα εκεί που τον έβαλα από την πρώτη μέρα (στο τραπεζάκι του σαλονιού). Επισυνάπτω μερικές φώτο και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!

https://i.postimg.cc/pLhsVdk8/20200820-185423.jpg
 
https://i.postimg.cc/CM2Dhs2P/20200820-185432.jpg
 
https://i.postimg.cc/2SRZv8rn/20200821-112913.jpg
 
https://i.postimg.cc/xdgJWvHP/20200821-112924.jpg
 
Απάντηση