Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

Πω! Μπράβο πάρα πολύ καλά πάει!
μην πειράξεις κάτι.
 
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (24 Ιουν 2020, 23:19)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από thanos75 »

μπράβο, υγιέστατο! γιατί να το πειράξεις;
These users thanked the author thanos75 for the post:
Hfestion (24 Ιουν 2020, 23:19)
Rating: 7.14%

Topic author
Velasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Ιουν 2018, 15:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Velasgr »

IMG_20200624_170656.jpg
 2,5 χρόνια μετά!!
Λέτε να αλλάξω γλάστρα? Να πάρω μια ρηχή για μπονσαι ή να το αφήσω έτσι? Θα χρειαστεί και αυστηρό κλάδεμα αν αλλάξω γλάστρα?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο

Topic author
Velasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Ιουν 2018, 15:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Velasgr »

sinaf έγραψε:
24 Ιαν 2019, 07:10
Μια χαρά είναι.
Το έχεις μέσα; Εάν ναι, να το βάλεις κοντά σε παράθυρο. Να ποτίζεις όταν δεις να στεγνώνει στην επιφάνεια.
:handgestures-thumbup:
Σε ευχαριστώ sinaf. Επειδή είχε παγετό τις προηγούμενες μέρες το έχω μέσα αλλά δίπλα σε παράθυρο και κάθε μέρα ψεκαζω τα φύλλα και λίγο το χώμα. Για την φωτογράφιση το μετέφερα μόνο. Ξέρεις πως μπορώ να μάθω την ηλικία του?
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από sinaf »

Μια χαρά είναι.
Το έχεις μέσα; Εάν ναι, να το βάλεις κοντά σε παράθυρο. Να ποτίζεις όταν δεις να στεγνώνει στην επιφάνεια.
:handgestures-thumbup:

Topic author
Velasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Ιουν 2018, 15:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Velasgr »

IMG_20190123_180905.jpg
Πήρα κάποιες συμβουλές από το forum και από το YouTube και νομίζω κάτι έκανα. Τι λέτε?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Lazorik »

Περίπου δυο κουταλιές τριμμένο πράσινο σαπούνι και μία μπλε οινόπνευμα σε 1 λίτρο νερού. Κάνε μια δοκιμή μήπως γλιτώσεις το φάρμακο, ειδικά αν το έχεις μέσα στο σπίτι. Για τα ζωύφια στο χώμα δεν θα ανησυχούσα, δεν τα έχω δει ποτέ να κυκλοφορούν στο μπαλκόνι αν και υπάρχουν αρκετά μέσα στις γλάστρες.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από stelios »

Θα μπορούσες να το κλαδέψεις το δέντρο σου δεν θα πάθει κάτι.

Topic author
Velasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Ιουν 2018, 15:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Velasgr »

Lazorik έγραψε:Τα έντομα στα φύλλα μπορείς να τα ξύσεις με το νύχι ή αν είναι πολλά να τα ψεκάσεις με μίγμα πράσινου σαπουνιού με νερό και λίγο οινόπνευμα. Τα άλλα στο χώμα, αν είναι αυτά που όταν τα πειράξεις γίνονται μπαλάκια, είναι ωφέλιμα οπότε μπορείς να τα αφήσεις.
Για το μείγμα αυτό τι αναλογίες προτείνεις? Θα είναι αποτελεσματικό ή καλύτερα να δοκιμάσω φυτοφάρμακο? Επίσης αυτά τα ζωύφια ζόμπι στο χώμα αν είναι μέσα στο σπίτι η γλάστρα θα παραμείνουν στο χώμα ή θα κάνουν βόλτες σε όλο το σπίτι?

Topic author
Velasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Ιουν 2018, 15:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Velasgr »

myrtilos έγραψε:Να συμπληρώσω,δεν κλαδεύεις καλοκαίρι και μην το βάλεις σε μικρό ποτ τέτοια εποχή.
Προχωράς συντηρητικά να βγάλεις το καλοκαίρι και από φθινόπωρο εδώ θα είναι το φόρουμ να συνεχίσουμε.
Πρώτα να σωθεί ο Φίκος σου και μετά επεμβάσεις(συμπεραίνω από τη φωτογραφία ότι τα πάει καλά).
Ναι και έγω αυτό σκεφτηκα. Ωραία οπότε από οκτώμβριο θα δω επιτέλους σε πράξη τις τεχνικές που χρησιμοποιειτε στα Μπονσαι. Μεχρι τότε μου προτείνετε να έχω τον φίκο μέσα στο σπίτι ή εκτος? υπόψιν το μπαλκόνι είναι ανατόλικό οπότε έχει μόνο τις πρωινές ώρες ήλιο. Όλο αυτόν τον καιρό τον φίκο τον είχα έξω. Αφού τον έβαλα σε άλλη γλάστρα τον μετέφερα για μία μερα μέσα όμως επειδή παρατήρησα τα ζωύφια αυτά τον ξαναμετέφερα έξω.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από myrtilos »

Να συμπληρώσω,δεν κλαδεύεις καλοκαίρι και μην το βάλεις σε μικρό ποτ τέτοια εποχή.
Προχωράς συντηρητικά να βγάλεις το καλοκαίρι και από φθινόπωρο εδώ θα είναι το φόρουμ να συνεχίσουμε.
Πρώτα να σωθεί ο Φίκος σου και μετά επεμβάσεις(συμπεραίνω από τη φωτογραφία ότι τα πάει καλά).
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Lazorik »

Τα έντομα στα φύλλα μπορείς να τα ξύσεις με το νύχι ή αν είναι πολλά να τα ψεκάσεις με μίγμα πράσινου σαπουνιού με νερό και λίγο οινόπνευμα. Τα άλλα στο χώμα, αν είναι αυτά που όταν τα πειράξεις γίνονται μπαλάκια, είναι ωφέλιμα οπότε μπορείς να τα αφήσεις.

Topic author
Velasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Ιουν 2018, 15:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ασθένεια Φικου Μπονσαι

Δημοσίευση από Velasgr »

Καλησπέρα. Πριν 3-4 μήνες βρήκα έξω από τα σκουπίδια μια παλιά γλάστρα με ένα σχεδόν πεθαμένο μπονσάι και αποφάσισα να το πάρω. Σκεφτείτε ήταν μόνο ένα κομμάτι ξύλο. Με πολύ φροντίδα και αγάπη το δεντράκι ξαναπήρε τα πάνω του. Χθές που πήγα να του αλλάξω τη γλάστρα και να το μεταφέρω μέσα στο σπίτι παρατήρησα ότι στο χώμα έχει κάτι καφέ ζωύφια όπως και στα φύλλα. Καταρχήν θέλω να με βοηθήσετε με το πώς να τα αντιμετοπισω και εν συνεχεία θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο. Εφόσον το δέντρο ήταν σχεδόν πεθαμένο, χωρίς να ξέρω και πολλά για την περιποίηση των μπονσάι, σκέφτηκα να πάρει πρώτα τα πάνω του και μετά το καλοκαίρι να ακολουθήσω κάποιες οδηγίες κλαδέματος και να το βάλω σε μια ρηχή γλάστρα για μπονσάι. Επραξα σωστά? Γενικά θα ήθελα μια σωστη καθοδήγηση.
IMG_20180606_144312.jpg
[/font]
IMG-b261d3e9ae1cc8e9b1367cfec8ca7309-V.jpg
[/font]
IMG_20180606_144333.jpg
[/font]
:text-thankyoublue:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση