Μια βοηθεια με Trident Maple

Προβλήματα, παράσιτα...

Topic author
Vakis83
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2015, 07:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Vakis83 »

stelios έγραψε:Δεν μου φαίνεται να είναι καλά το δέντρο σου. Σίγουρα κάτι έχει, κάτι του φταίει.
Εκανα οτι μπορουσα να το σωσω. Τωρα περιμενω να δω πως θα αντιδρασει. Ελπιζω να την γλυτωσει

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από stelios »

Δεν μου φαίνεται να είναι καλά το δέντρο σου. Σίγουρα κάτι έχει, κάτι του φταίει.

Topic author
Vakis83
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2015, 07:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Vakis83 »

Κατ αρχην χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
Το εβαλα ηδη στον ισκιο και βλεπω κατα το ποτισμα το νερο δεν μενει φευγει κατευθειαν απο τις τρυπες κατω οποτε φανταζομαι το χωμα μπορει να ειναι οκ.
Σταματησα ενοειται τη λιπανση και αναμενω να δω πως θα παει.
Προς το παρον σταματησαν τα καινουρια φυλλα να μαυριζουν (αυτα που μαυρισαν παραμενουν ) υποθετω μπορει και απο τον ηλιο η το λιπασμα να αρπαξαν. Αν και τα Trident Maple υποτιθεται ειναι ανθεκτικα και θελουν αρκετη ηλιοφανεια.
Ο κορμος δειχνει υγειεστατος χωρις σημαδια αρρωστιας.

Αν εχω νεοτερα ενημερωνω.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Sim62 »

Vakis83 έγραψε:Το εχω απο περσι το φθηνοπωρο. Μου το εφερε δωρο η αδερφη μου (της ειπαν οτι το ειχαν μεταφυψει ηδη στο ποτ οποτε δεν χρειαζοταν).Ξεκινησε κανονικα ολα μια χαρα γεμισε φυλλα (τεραστια).
Λιπασμα υγρο για Bonsai 2 φορες τον μηνα.

Και με συμβουλευει ο φιλος μου οτι για καλυτερο φυλλωμα και πιο ωραια χρωματα να του κανω μια αποφυλλωση.
Ξεκινησαν να βγαινουν μια χαρα τα καινουρια φυλλα και στην πορεια αρχισαν να καιγονται οι μυτες τους.
Μπορω να το μεταφυτεψω σε μεγαλυτερο ποτ τωρα η θα του κανω ζημια;

Καποιο αλλο προβλημα δεν παρατηρησα. Το εχω στο μπαλκονι που το χτυπαει ο ηλιος 3-4 ωρες και δεν ξερω αν εκανε ζημια αυτο στο φυλλωμα η αν ειναι κανενας μυκητας.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ασφαλώς και ΟΧΙ μεταφύτευση τώρα. Λέγοντας μεταφύτευση εννοούμε και πείραγμα- αφαίρεση ριζών. Αυτό που μπορείς όμως να κάνεις αν το δείς και αρχίζει να συνέρχεται, είναι να το βγάλεις με αυτούσια την ριζόμπαλα του και να το βάλεις σε μεγαλύτερο δοχείο και απλά να συμπληρώσεις χώμα απ΄όλες τις πλευρές και από κάτω. Τύρφη με ψιλή ελαφρόπετρα 2-4 mm. Εγώ θα το έβαζα στον ίσκιο όλη τη μέρα αλλά σε φωτεινό σημείο. Καλού κακού θα το πήγαινα σε ένα γεωπόνο μόνο και μόνο για να αποκλείσει προσβολή από μήκυτες και να είμαι σίγουρος. Δεν ξέρω αν προσφέρει καλή αποστράγγιση το υπόστρωμα , άν όχι, νερό αφού στεγνώνει 1 εκ. από την επιφάνεια του χώματος.
Επίσης θα πρέπει προς το παρόν να σταματήσεις αμέσως την λίπανση. Αυτό δε με το υγρό λίπασμα και τις 2 φορές το μήνα θα πρέπει να το ξαναδούμε.

Topic author
Vakis83
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2015, 07:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Vakis83 »

Το εχω απο περσι το φθηνοπωρο. Μου το εφερε δωρο η αδερφη μου (της ειπαν οτι το ειχαν μεταφυψει ηδη στο ποτ οποτε δεν χρειαζοταν).Ξεκινησε κανονικα ολα μια χαρα γεμισε φυλλα (τεραστια).
Λιπασμα υγρο για Bonsai 2 φορες τον μηνα.

Και με συμβουλευει ο φιλος μου οτι για καλυτερο φυλλωμα και πιο ωραια χρωματα να του κανω μια αποφυλλωση.
Ξεκινησαν να βγαινουν μια χαρα τα καινουρια φυλλα και στην πορεια αρχισαν να καιγονται οι μυτες τους.
Μπορω να το μεταφυτεψω σε μεγαλυτερο ποτ τωρα η θα του κανω ζημια;

Καποιο αλλο προβλημα δεν παρατηρησα. Το εχω στο μπαλκονι που το χτυπαει ο ηλιος 3-4 ωρες και δεν ξερω αν εκανε ζημια αυτο στο φυλλωμα η αν ειναι κανενας μυκητας.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Sim62 »

Για να βοηθήσουμε πρέπει να μας πεις την ιστορία του, πόσο καιρό το έχεις, τι εργασίες του έχεις κάνει μέχρι τώρα, αν παρατήρησες κάποιο άλλο πρόβλημα κλπ. Σωστά λέει ο Χάρης η κύρια εργασία του για φέτος θα έπρεπε να είναι η μεταφύτευση σε μεγαλύτερο δοχείο και με καλύτερο υπόστρωμα. Η αποφύλλωση είναι μια επικίνδυνη εργασία για τα δέντρα και πρέπει να γίνεται μόνο αν είσαι απόλυτα σίγουρος για την υγεία του.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Harris »

Ο φίλος σου δεν σου είπε οτι το χώμα είναι χάλια;;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Vakis83
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2015, 07:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια βοηθεια με Trident Maple

Δημοσίευση από Vakis83 »

Καλημερα σε ολους σας. Εχω ενα προβλημα με το Trident Maple μου. Αφου εκανα defoliation οπως με συμβουλεψε ενας φιλος μου ολα τα καινουρια φυλλα που βγαζει βγαινουν κατσουφιασμενα με μαυρα στιγματα στις μυτες των φυλλων λες και ειναι καμμενα.
Στον ηλιο το εχω μονο το πρωι 2-3 ωρες.

Εχω πανικοβληθει και φοβαμαι μην το χασω. Ειναι και 7 ετων.

Οποιαδηποτε συμβουλη σας ειναι χρησιμη.[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... e21b30.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 7340da.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 79b538.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 541202.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... ea50cb.jpg[/img]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση