SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από sathanaki »

σας ευχαριστω παιδια.. θα το παρακολουθω.. και σα να μην εφτανα ολα αυτα, παρατηρησα κ βαμβακιτη και το ψεκαζω με πρασινο σαπουνι (ελπιζω να μην ειναι λαθος??) , ενω δεν ειχα δει τιποτα πριν τη μεταφυτευση, τωρα ξαφνικα ειδα σημαδια και επισης πανω στους κορμους του δεντρου μικρα μικρα κελύφη (μαύρα, καφέ), τ α οποία υποψιάζομαι ότι είναι από το έντομο?? είχε και πέρυσι τέτοιο καιρό... τα έβγαλα όλα με μια οδοντογλυφίδα(από δική μου πρωτοβουλία[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... shifty.gif[/img]).. το χώμα πώς σας φαίνεται? θα χρειαστεί να το ξανακάνω μεταφύτευση του χρόνου?
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από iohokahey »

marios έγραψε:
iohokahey έγραψε:Κ μην λιπανεις για καμια 15αρια μερες..αστο στην ησυχια του να ανακτησει τις δυναμεις του!
Περιμενουμε τις εξελιξεις..

Μετά απο 6 εβδομάδες... λίπανση.



οποιος βιαζεται σκονταφτει,ηθελα να γραψω να μην λιπαινεις συχνοτερα απο τι 15 μερες..
μετα την μεταφυτευση και για εναμιση μηνα περιπου,μην 'ταισεις' το δεντρακι σου,οπως εγραψε και ο μαριος!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Το αφήνεις να συνέλθει και παίρνεις άλλο ένα να 'χεις ν' ασχολείσαι, να μη σε τρώνε τα χέρια σου, που λένε.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]

Γενικά να ξέρεις πάντως πως σχεδόν πάντα η σήμανση"ειδικά" για μπονσάι απλά ανεβάζει την τιμή του προϊόντος.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από marios »

iohokahey έγραψε:Κ μην λιπανεις για καμια 15αρια μερες..αστο στην ησυχια του να ανακτησει τις δυναμεις του!
Περιμενουμε τις εξελιξεις..

Μετά απο 6 εβδομάδες... λίπανση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από iohokahey »

Κ μην λιπανεις για καμια 15αρια μερες..αστο στην ησυχια του να ανακτησει τις δυναμεις του!
Περιμενουμε τις εξελιξεις..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από marios »

sathanaki έγραψε:καταλαβα ... αλλα σαν να ειναι λιγο αργα... ειμαι πολυ αρχαρια, ειναι το πρωτο μυο δεντρακι.. τωρα δε ξερω θα το δω πως θα παει, ωστοσο τι προτεινετε? το χωμα να φανταστω ειναι και παλι λαθος? αν ειναι λαθος τι χρειαζεται να κανω τωρα και τι χωμα χρειαζεται η καρμονα, καθως και τι ειδους λιπασμα?

Σχεδόν όλα τα δέντρα μετά από μεταφύτευση παθαίνουν σοκ. Η καρμονα ρίχνει τα φύλλα της αλλά μετά τα βγάζει πάλι. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά, αρκεί να το έχεις σε ένα καλό μέρος να μην το μετακινείς μέσα έξω και να το ποτίζεις σωστά.

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/gr ... egreen.gif[/img]

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από sathanaki »

καταλαβα ... αλλα σαν να ειναι λιγο αργα... ειμαι πολυ αρχαρια, ειναι το πρωτο μυο δεντρακι.. τωρα δε ξερω θα το δω πως θα παει, ωστοσο τι προτεινετε? το χωμα να φανταστω ειναι και παλι λαθος? αν ειναι λαθος τι χρειαζεται να κανω τωρα και τι χωμα χρειαζεται η καρμονα, καθως και τι ειδους λιπασμα?
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από iohokahey »

Δεν χρειαζεται τιποτα να ναι ειδικο για μπονσαι!
Αυτο θελουμε να σου δωσουμε να καταλαβεις..γιατι πολυ απλα το καθε δεντρο εχει τις δικες του αναγκες..
Ουτε χωμα,ουτε λιπασμα,αλλα ουτε και ιδανικες καιρικες συνθηκες για μπονσαι γενικα..

Πχ παρε μια ερυθρελατη και εναν φοινικα και συγκρινε τις αναγκες του καθενος..

Αρκουδα ειναι η πολικη,αρκουδα ειναι κ η γκριζλι..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από Kostas »

Νομιζω οτι είναι απο το πολύ νερό.
Εικόνα

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από sathanaki »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... shifty.gif[/img]το λιπασμα ειναι ενα μιξ απο σιδηρο αζωτο φωσφορο ποτασιο μαγνησιο μαγγανιο ψευδαργυρο μολυβδο βοριο χαλκό απο οτι βλεπω, πανω γραφει ειδικο για μπονσαι. Μενω Κωσταντινουπολη κ μονο αυτο βρηκα ως λιπασμα για μπονσαι. Λεει πανω το χρησιμοποιω για 2 μηνες απο τωρα και μετα ξανα την ανοιξη...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Όπως τα λένε τα παιδιά, πολλές εργασίες μαζεμένες και ζορίστηκε το δέντρο. Γενικά να θυμάσαι πως όταν μεταφυτεύουμε δεν κάνουμε τίποτα άλλο, άντε ένα συντηρητικό κλάδεμα. Κατά τη διαδικασία της μεταφύτευσης δε βλάπτει το κόψιμο των ριζών, όποτε κρίνεται απαραίτητο, σε σωστή αναλογία όμως και ανάλογα με την κατάσταση του δέντρου. Κατά τ' άλλα απόφευγε να πλένεις τις ρίζες για πολλή ώρα-κάποια είδη δεν το αντέχουν καθόλου!
Λίπασμα μόνο την κατάλληλη εποχή και σε σωστή δόση (δες τα σχετικά άρθρα για τις μηνιαίες εργασίες).

Οι καρμόνες είναι ευαισθητούλες γενικά, ας ελπίσουμε πως θα το ξεπεράσει! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από Hfestion »

Βασικά ανέβασε λιγες φωτογραφίες με το δέντρο, μια κοντινή την γάστρα με το χωμα και αν μπορείς και κάποια καθαρή με τα φύλλα. Γενικά ανέβασε φωτογραφίες για να καταλάβουμε καλύτερα. Πες μας τι λυπασμα εριξες και σε τι ποσότητα.
Η γλάστρα έχει τρύπες απο κάτω? Το νερό φεύγει? Σε πια περιοχη μένεις?

"Βαλ τη σε σκιά, και σε σημείο που δεν την χτυπάει ο αέρας και όχι σε εσωτερικό χώρο"

Αν τη χάσεις μην στεναχωρηθεις. Όλοι μας έχουμε χάσει δέντρα και καποιοι απο μας δέντρα που τα είχαμε πολλά χρόνια. Τα λαθοι μας γίνονται εμπειρία ώστε να μην ρα κάνουμε στα επόμενα δέντρα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από iohokahey »

χωρις να μαι ειδικος για συμβουλες..

πιστευω οτι σοκαριστηκε με την μεταφυτευση ενα παραπανω και με το λιπασμα που της εριξες..

εκτιμω οτι δεν πρεπει να κανεις τιποτα αλλο τωρα,να ξεστρεσαριστει..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/greetings/wavegreen.gif[/img]

μπορει να χασει καποια φυλλα ακομη,ομως ευελπιστω οτι θα το σωσεις..!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/romance/grouphug.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από stathis »

sathanaki έγραψε:Γεια σας κυρίες και κύριοι. Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ γιατί μετά την μεταφύτευση που έκανα το μπονσαι χανει φυλλα, μαυριζουν και πεφτουν. Χτες το μεταφύτευσα και έχω την εντυπωση οτι τζαμπα κοπος και η μεταφυτευση. Για να τα πιασουμε απο την αρχη, μου ειχατε πει παλαιοτερα οτι το χωμα ειναι χαλια και τωρα που ειναι Σεπτεμβρης ειπα να κανω γα πρωτη φορα το εγχειρημα. Πηγα αγορασα χωμα ειδικο για μπονσαι, (καρμονα εχω), το οποιο απ΄εξω γραφει compo sana το ονομα της μαρκας. Εχω ομως την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο με αυτο που μου ειχατε πει οτι πρεπει να αλλαξω. Τελος παντων, θελοντας να το καθαρισω εντελως απο το παλαιοτερο χωμα το εβαλα κατω απο το νερο.............. για αρκετη ωρα προσπαθουσα με το νερο να ξεπλεξω το χωμα απο τις ριζες......... ο κορμος του κατω κατω πρεπει να μουλιασε... εκοψα μερικες ριζουλες, πολυ λιγες επισης. ρεπει να ηταν μεγαλο λαθος αυτο που εκανα... απλα περιμενω να μου πειτε αν προκειται να ζησει... :( . Δεν εχει χασει πολλα φυλλα , ειναι σε αρχικο σταδιο, ειναι καποια μαυρισμενα, αλλα οφβαμαι μην σαπισει ολο... τι να κανω? και του εριξα και υγρο λιπασμα στα φυλλα μετα τη μεταφυτευση... δυστυχως δε μπορω να στειλω φωτο..

Γιατί έκανες όλες αυτές τις εργασίες ταυτόχρονα; Δεν νομιζω να είπε κάποιος να αγορασεις αυτό το χώμα... Θέλεις πολύ διάβασμα! Ποτέ δεν λιπαινουμε εάν έχουμε πρωτα μεταφυτευσει[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ch ... dtimer.gif[/img]

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SoS, πεσιμο φυλλων μετα απο μεταφυτευση!!!

Δημοσίευση από sathanaki »

Γεια σας κυρίες και κύριοι. Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ γιατί μετά την μεταφύτευση που έκανα το μπονσαι χανει φυλλα, μαυριζουν και πεφτουν. Χτες το μεταφύτευσα και έχω την εντυπωση οτι τζαμπα κοπος και η μεταφυτευση. Για να τα πιασουμε απο την αρχη, μου ειχατε πει παλαιοτερα οτι το χωμα ειναι χαλια και τωρα που ειναι Σεπτεμβρης ειπα να κανω γα πρωτη φορα το εγχειρημα. Πηγα αγορασα χωμα ειδικο για μπονσαι, (καρμονα εχω), το οποιο απ΄εξω γραφει compo sana το ονομα της μαρκας. Εχω ομως την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο με αυτο που μου ειχατε πει οτι πρεπει να αλλαξω. Τελος παντων, θελοντας να το καθαρισω εντελως απο το παλαιοτερο χωμα το εβαλα κατω απο το νερο.............. για αρκετη ωρα προσπαθουσα με το νερο να ξεπλεξω το χωμα απο τις ριζες......... ο κορμος του κατω κατω πρεπει να μουλιασε... εκοψα μερικες ριζουλες, πολυ λιγες επισης. ρεπει να ηταν μεγαλο λαθος αυτο που εκανα... απλα περιμενω να μου πειτε αν προκειται να ζησει... :( . Δεν εχει χασει πολλα φυλλα , ειναι σε αρχικο σταδιο, ειναι καποια μαυρισμενα, αλλα οφβαμαι μην σαπισει ολο... τι να κανω? και του εριξα και υγρο λιπασμα στα φυλλα μετα τη μεταφυτευση... δυστυχως δε μπορω να στειλω φωτο..
Απάντηση