juniper sos

Προβλήματα, παράσιτα...
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper sos

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

λες ε? αν κοψω τα σύρματα θα δώσουν λες - δεν το έχω ξαναπάθει και δεν ξέρω απο γιουνιπερους- η να κόψω τα κλαδια λες...
υ.γ. έχει πλάκα γιατί έψαχνα να ασχοληθώ με κανένα σχέδιο και είδα τον κέδρο σου να δω ημερομηνία... εεε αφου έκανα ενα virtual για ιδέα ξαφνικά βλέπω πως το έχεις κλαδεψει τελικα. :)
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper sos

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Επειδή την έπαθε το ένα σου Δέντρο παει να πει ότι δεν φταίει το συρματωμα ???
Τα φύλλα κιτρινισαν γιατι εχεις πνίξει το δέντρο ,με τόσο κουλουριασμα πως θα πανε χυμοί ως εκεί πάνω???

Την εχω πατήσει και εγώ με κατι Κυπαρίσσια που εχω ...έχασα καλές κλαρες. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... msorry.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper sos

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

ευχαριστώ για την ανταπόκριση αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν φταίει το σύρμα (ελπίζω πως δεν κάνω λάθος) γιατι και τα άλλα τα juniper που έχω έχουν το ίδιο συρμάτωμα - το οποίο είναι τόσο πολύ διότι το σύρμα που χρησιμοποιώ είναι σύρμα χαλκού ηλεκτρολογικό, κατα πολύ φτηνότερο απο το σύρμα που πωλούν για μπονσαι αλλα αλλα δεν έχει πολύ παχύ κι έτσι αναγκαστικά βάζω 2 & 3 σειρες για χοντρο κλαδι-. Τα φύλλα κιτρίνισαν απο άλλη αιτία. ίσως το χώμα, οι βροχές, δεν ξερω. υπάρχει κάποιος που να ξέρει να βοηθήσει πριν το χάσω???

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: juniper sos

Δημοσίευση από marios »

Μάλλον μπορεί να φταίει το σύρμα. Το έχεις καιρό;
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper sos

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

vasilis sivvas έγραψε:καλημέρα, ο ένας μου γιουνίπερος ξαφνικα άρχισε να κιτρινίζει σε κάποια κομάτια του και γενικα ενώ οι άλοι που έχω έχουν αρχίσει να πετάνε καινούρια φιντάνια αυτός τιποτα, νομίζω πςσ αργοπεθαινει. Σκευτικα να κόψω τα κλαδια που φένονται άρρωστα αλλα είπα να ζητήσω και τη γνώμη σας πριν το κλαδέψω. καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω ?

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 07 Μάιος 2014, 08:44 --
vasilis sivvas έγραψε:καλημέρα, ο ένας μου γιουνίπερος ξαφνικα άρχισε να κιτρινίζει σε κάποια κομάτια του και γενικα ενώ οι άλοι που έχω έχουν αρχίσει να πετάνε καινούρια φιντάνια αυτός τιποτα, νομίζω πςσ αργοπεθαινει. Σκευτικα να κόψω τα κλαδια που φένονται άρρωστα αλλα είπα να ζητήσω και τη γνώμη σας πριν το κλαδέψω. καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω ?
Καλημέρα [HIGHLIGHT=#NaNffff]vasilis sivvas πολυ [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]σύρμα τον εχεις πνίξει Βγάλε σύρμα![/HIGHLIGHT]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

juniper sos

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

καλημέρα, ο ένας μου γιουνίπερος ξαφνικα άρχισε να κιτρινίζει σε κάποια κομάτια του και γενικα ενώ οι άλοι που έχω έχουν αρχίσει να πετάνε καινούρια φιντάνια αυτός τιποτα, νομίζω πςσ αργοπεθαινει. Σκευτικα να κόψω τα κλαδια που φένονται άρρωστα αλλα είπα να ζητήσω και τη γνώμη σας πριν το κλαδέψω. καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω ?

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 07 Μάιος 2014, 08:44 --
vasilis sivvas έγραψε:καλημέρα, ο ένας μου γιουνίπερος ξαφνικα άρχισε να κιτρινίζει σε κάποια κομάτια του και γενικα ενώ οι άλοι που έχω έχουν αρχίσει να πετάνε καινούρια φιντάνια αυτός τιποτα, νομίζω πςσ αργοπεθαινει. Σκευτικα να κόψω τα κλαδια που φένονται άρρωστα αλλα είπα να ζητήσω και τη γνώμη σας πριν το κλαδέψω. καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω ?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση