Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Nelly
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 26 Ιαν 2015, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από Nelly »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ ΕΝΑ ΜΠΟΝΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΕΑ. ΤΟ ΦΥΛΛΩΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΛΟΥΣΙΟ, ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ-ΤΡΙΑ ΞΕΡΑ ΚΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΣΕΙ. ΤΟ ΠΟΤΙΖΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΘΕΣΗ, ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΗΛΙΟΣ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΤΙΖΩ ΡΙΧΝΩΝΤΑΣ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΨΕΚΑΖΩ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΨΕΚΑΣΤΗΡΙ. ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΟ ΦΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ, ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ. ΒΓΑΖΕΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΝΕΑ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΤΟ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΕΣ ΑΡΑΧΝΕΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΦΟΡΤΩΘΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΣΙΧΕΝΟΜΑΙ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΥΤΟ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από iohokahey »

Γεια σου φιλε κ απο μενα..δεν ξερω αν θα πρεπει να ψεκασεις με σαπουνονερο,σιγουρα ομως με την οδοντογλυφιδα δεν θα τραυματισεις τις ριζες του..ε μην δοκιμαζεις ακριβως διπλα στον κορμο..τωρα για την ερωτηση του μεσα η εξω,κανονικα ολοι λενε εξω,ειδικα αν εχεις προστατευμενο χωρο απο αερηδες..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

DimItRisC
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από DimItRisC »

Βγάλε φωτογραφία να δούμε το χώμα του!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Τι θερμοκρασία έχεις εκεί εκτός σπιτιού;

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από sathanaki »

ευχαριστω για τις αναλυτικες πληροφοριες σας!βασικα μετα απο το ποτισμα με χαμομηλι νομιζω ανεκαμψε. Τα εντομα βρσκοταν στο χωμα και τωρα δε τα βλεπω πλεον! Χρειαζεται αυτο με το σαπουνι να το κανω ουτως η αλλως? δε βλεπω εντομα στο φυλλωμα, περα απο μαυρες κυληδες που παραμενουν σε καποια. Ωστοσο εχει αρχισε και δινει αρκετα μπουμπουκακια και νεα φυλλα :) :) . Θα προσπαθησω να στειλω συντομα φωτο! Επισης την φοβαμαι λιγο την οδοντογλυφιδα, δεν υπαρχει περιπτωση να τραυματισω τις ριζες? Εχει αρχισε λιγο η ψυχρα και το εχω βαλει μεσα στο σπιτι διπλα στο παραθυρο, να το βγαλω εξω λετε? μου αρεσει να το βλεπω μεσα στο σπιτι! του κανω κακο? :O
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από karesansui »

Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες!


Πολλά προβλήματα μαζεμένα, πολλές ερωτήσεις, φαντάζομαι όμως πως σε κάλυψε ο Χάρης. Ανέβασε αν θέλεις και μια φωτογραφία ολόκληρου του δέντρου, να δούμε το χώμα, να δούμε και το ίδιο (αισθητικά)!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από mariaoz »

Καλώς ήρθες. Ναι πρέπει να ποτίζεις πολύ!!! Πρόσεχε το πότισμα και πρέπει να έχεις και χάλια χώμα... Με αυτο το άθλιο χώμα έρχονται τα μαζικής παραγωγής malsai....
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γεια σε ολους τους μπονσαιστες

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες. Κάπου χάθηκε το νεο σου μηνυμα γιατι το είχες βαλει σε ερωτηση άλλου μέλους. (δεν πειραζει το μετακινησα)

Το δέντρο σου πρεπει να ειναι καρμονα (fukien tea)
Εαν το ψεκάσεις με σαπουνονερο (1 1/2 κουταλια πρασινο σαπουνι βαλε και 1 κουταλια οινοπνευμα σε 1λιτρο νερο) σε εναν ψεκαστηρα θα διώξεις τα εντομα απο το φυτό σου.

Κων/πολη μένεις; (εχω ερθει 3-4 φορες) ;)



Μην το ποτίζεις τόσο πολύ. Πότιζε οταν πρέπει!
Βγαλε μια φωτογραφια απο το δέντρο σου και μια απο το χωμα του.
Ελπιζω να μην του εχεις πιατακι απο κατω και να λιμναζει το νερο.... (καλα εκανες με την οδοντογλυφιδα για να παρει αερα το χωμα να σκοτωσει τα βακτηρια.

Να μην το εχεις μεσα στο σπιτι αλλα έξω... Μακρια απο βοριαδες!

Τι καιρο εχει τωρα εκει; Τι θερμοκρασια;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σε ολους τους μπονσαϊστες

Δημοσίευση από sathanaki »

Γεια σε ολους τους μπονσαι- ο - φιλους. Γενικα δε μου δοθηκε ποτε η ευκαιρια να ασχοληθω με φυτα, ομως τα μπονσαι παντα μου αρεσαν γι αυτο και θελησα να αποκτησω ενα προσφατα και θα ηθελα πολυ να το φροντισω. Παρατηρησα καποια προβληματα στα φυλλα και ανεβαζω φωτο. Απο το μερος που το πηρα το ειχαν σε σκοτεινο μερος και γεματο υγρασια, οποτε και εγω θεωρησα οτι ισως χρειαζεται αρκετο νερο... ωστοσο απ οτι διαβαζω ηταν λαθος. Περιπου δυο βδομαδες το ποτιζα συχνα και το ειχα μεσα στο σπιτι. Ωστοσο μετα απο την παρατηρηση του προβληματος το εβγαλα λιγο στο μπαλκονι να μη το χτυπαει ηλιος για να ξεραθει λιγο η υγρασια.. επισης το ποτισα το χωμα με χαμομηλι μηπως και ανακαμψει και σκαλισα λιγο τις ριζες (ειναι λαθος το σκαλισμα? με οδοντογλυφιδα λιγο εκανα τρυπουλες.. λαθος?)

Αναφερω καποια προβληματα
- Ασπρο χνουδι πανω στην επιφανεια του χωματος
- μαυρες κυληδες πισω απο τα φυλλα
- μικρα εντομα (σαν αραχνες μικρες, το κεφαλι τους ειναι στο μεγεθος κεφαλιου καρφιτσες χρωματος καφε)
- τρυπημενα φυλλα και και αλλες φορες κιτρινα
- εχει αρκετα μπουμπουκακια με ασπρα λουλουδακια τα οποια ομλις ανοιγουν επειτα κιτρινιζουν κ πεφτουν :(

ελπιζω να μην ειναι αργα για να το σωσω.... Επισης μενω Κωνσταντινουπολη, αλλα τα κρυα εν εχουν αρχισει ακομα, εχει δροσουλα

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/uplo ... b9e24f.jpg[/img]
Απάντηση