Προβλήματα με Carmona

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

mix.dny
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2011, 12:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προβλήματα με Carmona

Δημοσίευση από mix.dny »

Η δική μου ετυμηγορία όσων αφορά στην καρμόνα σου είναι: ΣΤΡΕΣ!

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... flower.gif[/img][/quote]



Οχι απαραιτητα!Καλα τα ειπαν τα παιδια.Μπορει το κρυο,μπορει καποιο καλοριφερ,μπορει και υπερβολικο ποτισμα!Οι καρμονες ειναι ευαισθητα φυτα.Ειναι συχνο φαινομενο εκει που ειναι καλα....Εγω εχω μια πανω στο γραφειο μου σε θερμοκρασια δωματιου και τα παει μια χαρα.Το κρυο γενικα δεν τους κανει καλο!
Να θυμηθώ, να ξεχαστώ
να γίνω ερυθρελάτη
οι ρίζες μου στον ουρανό
τα φύλλα στο κρεβάτι
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προβλήματα με Carmona

Δημοσίευση από kapouland »

Κάθε φυτό έχει την προσωπικότητά του. Η διαφορές δεν υφίστανται μόνο ανάμεσα στα είδη, αλλά και σε ομοειδή φυτά!

Που θέλω να καταλήξω: η δική μου καρμόνα "ζει" εδώ και αρκετούς μήνες στο πίσω μπαλκόνι μου χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο. Πρωί-βράδυ είναι έξω, απλά για να πειραματιστώ θα την αφήσω όλο το χειμώνα. Έως τώρα τα πάει καλά, δεν την ποτίζω παρά μόνον όταν βεβαιωθώ ότι είναι καλά στεγνό το χώμα της. Της έχω ένα δίσκο με νερό από κάτω της και παίρνει την υγρασία που ενδεχομένως χρειάζεται. Έλειπα μία εβδομάδα και δεν την πότιζε κανένας. Την βρήκα περδίκι!

Απλά σας παραθέτω την δική μου εμπειρία... Για προβληματισμούς και πληροφορίες που ενδεχομένως χρειαστεί ο καθένας μας!!!

Η δική μου ετυμηγορία όσων αφορά στην καρμόνα σου είναι: ΣΤΡΕΣ!
[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... flower.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Προβλήματα με Carmona

Δημοσίευση από karesansui »

Κατά πάσα πιθανότητα όπως υπέθεσες και εσύ η αλλαγή δημιούργησε στρές στην καρμόνα συμπεριλαμβανόμενων και των πιθανών προβλημάτων που ανέφερε ο Χάρης!
Γενικά, απο την προσωπική μου εμπειρία με το είδος αυτό, ενώ φαινομενικά είναι "εύκολο" εν τούτοις η πραγματικότητα διαψεύδει. Το φυτό πρέπει να "βρεί τη θέση του" μέσα στον χώρο που το έχουμε προορίσει!
Είναι τροπικό φυτό, θέλει την ζέστη του, θερμοκρασία όχι κάτω απο 15β C, υγρασία αυξημένη στον περιβάλλοντα χώρο, υγρασία στις ρίζες -όχι "παπάριασμα"- πάρα πολύ καλή αποστράγγιση και πολύ τύχη να της ...αρέσει εκεί που την βάλαμε!!!
The rest, is history...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με Carmona

Δημοσίευση από Harris »

Μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια ?
Την ποτισε μηπως πολυ;
Την ειχε εκτος σπιτιου σε πολυ κρυο μπαλκονι?
ηταν κοντα σε καλοριφερ?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
scorpion
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 13:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προβλήματα με Carmona

Δημοσίευση από scorpion »

καλησπερα,

για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα γραψω και εγω ενα προβληματακι που εχω με την καρμονα μου.

εφυγα για γιορτες για λιγες μερες και εδωσα τα δεντρακια μου σε εναν φιλο για να τα φροντιζει, και μου ειπε οτι η καρμονα έχει ρίξει όλα τα φύλλα της. της έχουν μείνει πολύ λίγα.

πριν φύγω η καρμόνα φαινόταν να είναι απολυτα υγειής (πολλά φύλλα και πολλά νέα, είχε σκάσει από παντού βγάζοντας πολλά καινούργια φυλλαράκια και καινούργια κλαδάκια).

αυτό οφείλεται στην αλλαγή περιβάλλοντος? στρες??

ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Harris την 08 Ιαν 2012, 19:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Καινούργιο topic για το πρόβλημα του SCORPION
Απάντηση