Βοηθεια για φτελια.!

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από Philip »

NIKOLAS έγραψε:χμμ..το φοβομουνα αυτο με το πολυ νερο..να ρωτησω ενα φυτοχωμα για bonsai που κυκλοφορει(bonsai grond-POKON) θα με καλυψη..και οταν λες ιστος χρειαζεται ψεκασμα καπου εχω θερινο πολτο.



Αν παρατηρησεις στην 3η φωτο υπαρχει ενας ιστος........ειναι αραχνης ? ή ειναι ιστος απο τετρανυχο? . Εαν ειναι αραχνης κατι προσπαθει να πιασει.......εαν ειναι τετρανυχος........υπομονη[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... histle.gif[/img]

Δεν ψεκαζουμε με τετοιες θερμοκρασιες, οθερινος πολτος εφαρμοζετε φεβρουαριο κ πιανει κυριως τα αυγα.........θελει μεσο ορο 25-26 βαθμους........ολοι κανουμε υπομονη.

Εσυ πρεπει να τους χαλασεις το ''παρτυ'' στο χωρο τους [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... flower.gif[/img]

Πλεινε το δεντρο σου καλα αφαιρεσε τα αρρωστα φυλλα..........κ ξεκινησε την μεταφυτευση με ενα μερος ανοργανου υλικου κ ενα μερος οργανικου.........[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... n_razz.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
NIKOLAS
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011, 21:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από NIKOLAS »

χμμ..το φοβομουνα αυτο με το πολυ νερο..να ρωτησω ενα φυτοχωμα για bonsai που κυκλοφορει(bonsai grond-POKON) θα με καλυψη..και οταν λες ιστος χρειαζεται ψεκασμα καπου εχω θερινο πολτο.
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από Philip »

Πολυ υγρασια στο χωμα ........υποστρωμα που κρατει πολυ νερο.......θερμοκρασιες υψηλες..........ο ιστος στο δεντρο σου μαρτυρει οτι εχει δεκτει επιθεση.

Ξεπλενεις το δεντρο σου καλα, αφαιρεις τα ξερα κ αρρωστα φυλλα, περιοριζεις το ποτισμα. Αρχες του αλλου μηνα κλαδευεις κ το μεταφυτευεις σε ποιο καλο υποστρωμα με καλη πολυ καλη αποστραγγιση
Άβαταρ μέλους

Topic author
NIKOLAS
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011, 21:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ναι πριν καμια βδομαδα το ειχα ποτισει καλα ομως και ηρθε στα ισια του η ετσι φαινοταν τουλαχιστον..παντως αν μου λες οτι δεν θελει πιατακη ισως να μαραινεται απο το πολυ νερο ...οταν το χα παρει το χαν σε κουβα με νερο συνεχεια και μου χαν πει οτι θελει νερο και στο πιατακι χμμ..καμια ιδεα να τα κοψω τα φυλα τα ξερα..
ευχαριστω..!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από Harris »

NIKOLAS έγραψε:πρεπει να εχει ξεραθει μια δυο φορες αλλα οχι μερες αποτιστω μια μερα κι κατι..το ποτιζω συνεχεια σχεδον μια φορα την ημερα βραδακι πιατακι εχει...και τρθπες το ποτ και τα λοιπα μεταφυτευση οχι το χα παρει απο την κηφισια και δε το χω πειραξει..ειναι εξω απο το σπιτι βορεινο σημειο χωρις πολυ αερα και ηλιο μονο το πρωι 3-4 ωρες..



απο ποτε ξεκινησε να στα ξερενει; μερικες μερες μετα που το ξεχασες; Το πιατακι θα το βγαλεις απο κατω να περνει αερα!!!!!!!!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
NIKOLAS
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011, 21:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από NIKOLAS »

πρεπει να εχει ξεραθει μια δυο φορες αλλα οχι μερες αποτιστω μια μερα κι κατι..το ποτιζω συνεχεια σχεδον μια φορα την ημερα βραδακι πιατακι εχει...και τρθπες το ποτ και τα λοιπα μεταφυτευση οχι το χα παρει απο την κηφισια και δε το χω πειραξει..ειναι εξω απο το σπιτι βορεινο σημειο χωρις πολυ αερα και ηλιο μονο το πρωι 3-4 ωρες..
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από Harris »

εχει ξεραθει ποτε το χωμα του; Εστω μια φορα;

Το ποτιζεις συνεχεια; ειναι παντα νωπο το χωμα του;
εχεις βαλει απο κατω πιατακι που κραταει τα νερα;

Σαν να μου φαινεται οτι εχεις κανει μεταφυτευση;
Το εχεις εξω απο το σπιτι;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
NIKOLAS
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011, 21:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βοηθεια για φτελια.!

Δημοσίευση από NIKOLAS »

γεια χαρα..λοιπον εχω ενα προβλημα με το δεντρακι μου ξεραθηκαν τα φυλλα του ..το εχω απο το μαιο στο ιδιο σημειο με λιγο πρωινο ηλιο ποτισμα σχεδον καθε μερα οταν το χωμα δεν ηταν νωπο λιπασμα δε του χα βαλει καθολου..εδω και καμια βδομαδα αρχισε να ριχνει τα φυλλα του...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση