Πρόβλημα με γιουνιπερο

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψη του φίλου Nadim. Κάθε τμήμα του φυλλώματος ενός φυτού, αντιστοιχεί σε κάποιο τμήμα των ριζών. Γι' αυτό η επέμβαση που κάνουμε στα δεντρα μας είναι ολιστική, φροντίζοντας όλα τα τμήματα του δέντρου, και αυτά που φαίνονται και αυτά που δεν φαίνονται. Το ξερό τμήμα του ριζικού συστήματος, δείχνει δυσκολία αναπνοής των ριζών, όχι καλή διαπερατότητα του χώματος στο νερό, επομένως κάτι δεν λειτουργεί σωστά. Αν θα έκανα πρώτη επέμβαση σε γιουνίπερο (κι όχι μόνο) αφού προηγουμένως είχα βεβαιωθεί ότι έχει εδραιωθεί-εγκλιματιστεί στις νέες συνθήκες του σπιτιού ή της αυλής μου, θα ήταν να ασχοληθώ με το ριζικό του σύστημα, παρατηρώντας το πώς έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα και αν όχι κλαδεύοντας, τουλάχιστον ανοίγοντας τις ρίζες από τον κορμό προς τα έξω στην νοητή περίμετρο γύρω από αυτόν, έτσι ώστε να διασφαλίσω ότι θα ποτίζεται σωστά και θα προσλαμβάνει υγρασία και θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται. Αυτό, μαζί με ένα σωστό υπόστρωμα σε νέα (ή και στην ίδια...) γλάστρα θα ήταν οι δικές μου πρώτες επεμβάσεις. Και αυτά αν θα ήθελα να το πάω σιγά-σιγά με το δέντρο...

Βέβαια, όλα εξαρτώνται από το ίδιο το φυτό, την συνολική του εικόνα και την κατάσταση υγείας στην οποία βρίσκεται. Έχω παρακολουθήσει και δραστικές επεμβάσεις από την πρώτη μεταφύτευση, τόσο στο ριζικό σύστημα όσο και στο φύλλωμα, (αν δεν με πιστεύεις τσέκαρε μερικά από τα βιντεάκια του Nigel Saunders στο κανάλι του στο Youtube "The bonsai zone")..!! Σε μερικά από αυτά, μου κοβόταν η ανάσα. Πίστευα ότι δεν είναι δυνατόν να αφήσει μερικά τριχίδια στις ρίζες και δύο τρία κλαδιά με ένα δύο φύλλα το καθένα και να επιβιώσει το δέντρο! Κι όμως... Γι΄ αυτό ταιριάζει το ρητό του Κάλβου που λέει θέλει "αρετή και τόλμη η ελευθερία"... έτσι στο bonsai: θέλει αρετή (:...γνώση!) και σίγουρα τόλμη το χόμπυ μας, η τέχνη μας όπως θέλεις πες το! Προέχει πάντα η υγεία του δέντρου, για να μπορεί κανείς να κάνει σχέδια ως προς την διαμόρφωσή του.

Καλή συνέχεια.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από Rango »

Κρίμα γιατί έχει και ενδιαφέρον κορμουδάκι. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τα καταφέρει.
These users thanked the author Rango for the post:
phantom (01 Απρ 2021, 21:55)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από nadim »

Ο αποχρωματισμός που βλέπω πάντως απο τις φωτογραφίες σε ορισμένα είδη γιουνίπερων είναι φυσιολογικό και το κάνουν κάθε χειμώνα. Απο την άλλη, το γεγονός οτι είχες χωρίς καθόλου υγρασία μέρος του ριζικού είναι όντως επικίνδυνο.
Το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις ήταν να το μεταφυτεύσεις σε περίπτωση που είχε κακής ποιότητας χώμα (εμπορίου) αλλα απο τις εικόνες που βλέπω δεν δείχνει να είναι τέτοιο.

Αύξησε το ποτισμά σου σε 3-4 φορές τη βδομάδα και πότιζε αργά μέχρι να δείς να τρέχει νερό απο τις τρύπες της γλάστρας. Τουλάχιστον αν τα καταφέρει και ζήσει ,να μην του έρθει ξαφνικό το έντονο πότισμα του καλοκαιριού.
These users thanked the author nadim for the post:
phantom (01 Απρ 2021, 21:55)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από Hfestion »

Δύσκολα τα πράγματα,,,
Πολλά μπορεί να φταίνε ή και τίποτα. Πάντα όταν αγοράζουμε ένα δέντρο υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής. Εγώ προσωπικά δεν έχω καταφέρει να σώσω γιουνιπερο που ξεκινάει να ξερενεται.
Όλοι μας έχουμε χάσει δέντρα, μην το βάζεις κάτω
These users thanked the author Hfestion for the post:
phantom (01 Απρ 2021, 21:55)
Rating: 7.14%

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Re: Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από phantom »

Το αγόρασα το νοέμβριο 2020 και του αφαίρεσα τα ξερα κλαδάκια. Μετα την τελευταία κακοκαιρία (μηδεια νομιζω) παρατήρησα να αποχρωματίζεται το φύλλωμα. Πριν τρεις μέρες έβγαλα το δεντράκι απο τη γλάστρα φυτωρίου και απλα το έβαλα σε μια μεγαλύτερη χωρις να πειράξω το παραμικρό, προσθέτωντας στον πάτο ελαφρόπετρα. Πριν το βάλω στην καινούρια γλάστρα παρατήρησα, απο τη κάτω μερια της μπάλας και στο κέντρο της, ενα μεγάλο κομματι της που μου φάνηκε πολύ ξερό. Σε ολο αυτο το διάστημα, το πότισμα που το έκανα ειχε συχνότητα μια φορά την βδομάδα με παρα πολύ λίγο νερό. Υπάρχει πιθανότητα να φταιει το ελλιπές πότισμα που του έκανα?? αν ναι μπορει να σωθει τωρα με κανονικο ποτισμα και λιπασμα??

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από Hfestion »

Έκανες μεταφύτευση? ή βρίσκεται στην γλάστρα που το αγόρασες? Πόσο καιρό το έχεις?

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Πρόβλημα με γιουνιπερο

Δημοσίευση από phantom »

Καλησπέρα.
Θελω τη βοήθεια σας μήπως και σωθεί ενα δεντράκι που έχω.μπορει να καταλάβει κανείς από τις φωτογραφίες αν είναι αρρώστια ή από έλλειψη νερού??όταν πιάνω τα φύλλα του, θρυμματίζονται εύκολα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση