Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Ερωτήσεις μελών, Προβλήματα ασθένειες, Θέματα σχετικά με Bonsai, Επιλογή γλάστρας μπονσάι (bonsai pot), Kushamono & Shitakusa (Οι κήποι της μιάς παλάμης), Έρευνα αγοράς - Συμβουλές (Safari), Πρίν & Μετά, Εμπειρική συζήτηση περί υλικών, Μικρές αγγελίες(πωλήσεις / ανταλλαγές/ δωρεές)
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Liz@ki »

PanosBonsai έγραψε:Ευχαριστώ για την διευκρίνηση! :)

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... es/mop.gif[/img]
[img]http://farm1.static.flickr.com/140/3184 ... ac4860.jpg[/img]




ομορφο..!!! δικο σου..?
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Liz@ki »

PanosBonsai έγραψε:Είναι αναγκαστικό να μπουν φωτογραφίες πριν τον διαγωνισμό; Έκτος πέρα απο τον διαγωνισμό θέλουμε να αποτυπώσουμε όλη την προσπάθεια και την διαδικασία δημιουργείας του δέντρου πριν την τελευταία φωτογραφία. :think:

δεν ειναι αναγκαστικο αρκει οταν μπουν να φαινεται η διαδικασια διαμορφωσης του δεντρου
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση! :)

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... es/mop.gif[/img]
[img]http://farm1.static.flickr.com/140/3184 ... ac4860.jpg[/img]

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Είναι αναγκαστικό να μπουν φωτογραφίες πριν τον διαγωνισμό; Έκτος πέρα απο τον διαγωνισμό θέλουμε να αποτυπώσουμε όλη την προσπάθεια και την διαδικασία δημιουργείας του δέντρου πριν την τελευταία φωτογραφία. :think:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

manos_papadakis40 έγραψε:Ειναι 2 φυτα γιουνιπερος squamata κι taxos bacatta yamadori.


Μπορεις να βαλεις φωτογραφιες απο τα δεντρα?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Ειναι 2 φυτα γιουνιπερος squamata κι taxos bacatta yamadori.

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Ειναι 2 συγκεκριμενα φυτα φιλε γιουνιπερος σε ορθωμενο σχημα squamata κι ταξος bacatta yamadori.τον γιουνιπερο τον πηρα απο τα φυτωρια ΤΣΑΚΙΡΗ σε πολυ καλη τιμη (15 ευρο)κι τον ταξο τον εχω 10 χρονια περιπου .
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

manos_papadakis40 έγραψε:+1
ενδιαφερον θα εχει κι μου δινεται η ευκαιρια να συμμετεχω κι εγω με σκοπο να βοηθησω τα νεα παιδια με την τεχνικη που θα χρησημοποιησω .πιστευω μεχρι την ανοιξη να ειναι ετοιμο ,συντομα φωτο του δεντρου που θα φτιαξω ,αφιερωμενο στην προσπαθεια του φορουμ αυτου.
Τι δεντρο θα παρουσιάσεις Μανο? Τι εχεισ σκεφτει? Εαν θες βαλε καμια φωτο του να δουμε πως το ξεκινησες και που εισαι μεχρι αυτη την στιγμη! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

+1
ενδιαφερον θα εχει κι μου δινεται η ευκαιρια να συμμετεχω κι εγω με σκοπο να βοηθησω τα νεα παιδια με την τεχνικη που θα χρησημοποιησω .πιστευω μεχρι την ανοιξη να ειναι ετοιμο ,συντομα φωτο του δεντρου που θα φτιαξω ,αφιερωμενο στην προσπαθεια του φορουμ αυτου.
Άβαταρ μέλους

perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

Αχαχαχαχαχαχα θα ''κατέβω'' αααααααααααααααααχαχαχαχα δαγκωτό στην ελιά!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

perdikaki mariana έγραψε:Εγώ ευχαρίστως να έρθω.... :obscene-drinkingbuddies:
αλλά δεν θα πάρω.... αφού δεν χωράει τίποτα πια!!! :(


Κάνω χώρο και για την ελίτσα του mr Zac.... ;)

Ωραια θα ΄κατεβεις' με την Ελαια του Γιάννη! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

Εγώ ευχαρίστως να έρθω.... :obscene-drinkingbuddies:
αλλά δεν θα πάρω.... αφού δεν χωράει τίποτα πια!!! :(


Κάνω χώρο και για την ελίτσα του mr Zac.... ;)
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

Αυτό ομως ειναι το νοημα. Τωρα εαν καποιος βγει πρωτος ή και τελευταιος θα εχει κερδίσει! :)
και ολοι μαζι μαθαινουμε οτι μπορει να ειναι αυτο! :) (απο 1 εως 1000 διαφορετικα πραγματα!)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από My Nellie »

Απίστευτο να τον πεις? :think:
Απρόβλεπτο να τον πεις?.... Μμμμμ μάλλον όχι....
Ό,τι και να τον πεις, είναι ο Γιάννης που πάντα μας εκπλήσσει ευχάριστα με τον τρόπο της γραφής του!


ΥΓ: κι αναρωτιόμουνα, πότε θα μπει να γράψει, πότε θα μπει.... :laughing-rolling:
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Philip »

:character-cookiemonster: Γιαννη εισαι απιστευτος :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue:
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Παρακολουθούσα εκ του μακρόθεν τα τεκταινόμενα έως την σήμερον, όπου και λέγω ότι γενικώς η επιβράβευση του πρώτου ουδόλως επισκιάζει το γεγονός.. Το ερώτημα που γεννάται είναι εάν αξίζει το βραβείο .Οπότε και η ανάλογη ερώτηση. Το βραβείο ή την εμπειρία επιθυμούμε να κερδίσουμε ?? . Ας υπάρχει εις απώτερο σημείο του εγκεφάλου ότι το κέρδος ή η απώλεια της πρώτης θέσεως είναι μηδαμινό αποτέλεσμα ενώπιον της αποκομισθείσης αύξησης της εμπειρικής αλλά και εγκεφαλικής δυναμικότητος του ατόμου Οι πολλαπλοί σχεδιασμοί, τα ανακαλυφθέντα και αποβαλλόμενα δια της διορθωτικής μεθόδου λανθασμένα και βεβιασμένα προγράμματα αξιολόγησης και μορφολόγησης , θα επιδώσουν την αναμενόμενη με το πέρας του χρόνου χάλκευση του χαρακτήρος αλλά και την ένδειξη δια την πολυπόθητον ορθή οδό δυνάμενη να καθοδηγήσει μετά κόπων και πολλαπλών αμφιταλαντεύσεων εις τον κόσμον των εραστών των μπονσάι. Έναν κόσμο διακατεχόμενο εκ των ορθών βάσεων και των συναισθημάτων της αυτοσυγκράτησης και υπομονής. Ας αρχίσουν λοιπόν οι αγορές των δενδρυλλίων και οι διακατέχοντες τινάς γνώσεις ας προσφέρουν απλόχερα τις υποδείξεις και ενδείξεις δια να επιτευχθεί η αρχή αυτού του σχεδίου αλλά και η σταδιακή εμπλοκή και μέστωση των ενδιαφερομένων
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Hombre »

Liz@ki έγραψε:+1 (απαραιτητη προυποθεση ομως να δω και την Αννα Λαζαρε!!)
Αυτο Μαριλιζα ειναι λιγακι δυσκολο ,,,,,,,,,,,,,, λογω ανωτερας βιας ,,,,,,,,,,,,,,, θα το προσπαθησουμε παντως και βλεπουμε ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Hombre »

Ενας χρονος ειναι περιπου το διαστημα που χρειαζεται για ενα κυκλο εργασιων σε καποιο δεντρακι, μην φανταστεις βεβαια πολλα -πολλα γιατι μετα απο καθε εργασια το δεντρο πρεπει να αποφορτιστη απο το στρεσσαρισμα .
Οποτε για να εχεις καποια ιδεα για το τι προλαβαινεις αν ας πουμε κανεις την αγορα τωρα ειναι για τωρα ενα κλαδεμα και αναλογως το δεντρο συρματωμα , την ανοιξη μονο στην περιπτωση που εχουμε ενα πολυ γερο δεντρο θα το μεταφυτευσεις σε αλλη γλαστρα ( training pot) με το καταλληλο χωμα .
Καλοκαιρι αφαιρεις τα συρματα και τσιμπας τους νεους βλαστους και φτανουμε παλι στο φθινοπωρο απ' οπου ξεκιναμε την επαναληψη των εργασιων με την διαφορα οτι ξεκινας την λιπανση του δεντρου τις καταλληλες εποχες και δεν κανεις μεταφυτευση την ανοιξη παρα μονο εκεινη την ανοιξη οταν πλεον το δεντρακι σου θα ειναι ετοιμο να μπη σε ποτ.

Αυτα,,,,, :greetings-wavingblue:

Και βεβαια οτιδηποτε χρειαστεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε οπως και οσο μπορουμε .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από gcop33 »

My Nellie έγραψε:Νομίζω ότι και ο τίτλος είναι σαφής.
Θα βραβευθεί το καλλίτερα διαμορφωμένο δένδρο, δηλαδή αφ' ενός μεν η φαντασία του καθενός μας στο να συλλάβει την εικόνα του μελλοντικού bonsai, αλλά κι η εφαρμογή όσων έχουμε μάθει για τις τεχνικές που θα χρησιμοποιήσουμε προκειμένου να φέρουμε το δένδρο πιο κοντά στην εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας.
Σωστά δεν έχω καταλάβει παιδιά?
ας μην μου μάθετε εμένα να κάνω το δεντράκι μου όμορφο... και θα σας δείξω εγώ, θα δείτε τι θα πάθετε
Liz@ki έγραψε:το χρονικο περιθωριο διαμορφωσης ποσο θα ναι..?

:think:
νομίζω απ' ότι άκουσα σε ένα χρόνο... γιατί αλλιώς δεν θα έχει αναπτυχθεί κιόλας... αν και ο ένας χρόνος δεν ξέρω αν είναι αρκετός!
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Liz@ki »

το χρονικο περιθωριο διαμορφωσης ποσο θα ναι..?

:think:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Κλειδωμένο