Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Ερωτήσεις μελών, Προβλήματα ασθένειες, Θέματα σχετικά με Bonsai, Επιλογή γλάστρας μπονσάι (bonsai pot), Kushamono & Shitakusa (Οι κήποι της μιάς παλάμης), Έρευνα αγοράς - Συμβουλές (Safari), Πρίν & Μετά, Εμπειρική συζήτηση περί υλικών, Μικρές αγγελίες(πωλήσεις / ανταλλαγές/ δωρεές)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

My Nellie έγραψε:Νομίζω ότι και ο τίτλος είναι σαφής.
Θα βραβευθεί το καλλίτερα διαμορφωμένο δένδρο, δηλαδή αφ' ενός μεν η φαντασία του καθενός μας στο να συλλάβει την εικόνα του μελλοντικού bonsai, αλλά κι η εφαρμογή όσων έχουμε μάθει για τις τεχνικές που θα χρησιμοποιήσουμε προκειμένου να φέρουμε το δένδρο πιο κοντά στην εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας.
Σωστά δεν έχω καταλάβει παιδιά?
Σωστά Νέλλυ. :)
Βέβαια οτι άλλο σκεφτούμε το εφαρμόζουμε... Είμαστε ανοικτοί στις ιδέες/προτάσεις :happy-smileyflower:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από My Nellie »

Νομίζω ότι και ο τίτλος είναι σαφής.
Θα βραβευθεί το καλλίτερα διαμορφωμένο δένδρο, δηλαδή αφ' ενός μεν η φαντασία του καθενός μας στο να συλλάβει την εικόνα του μελλοντικού bonsai, αλλά κι η εφαρμογή όσων έχουμε μάθει για τις τεχνικές που θα χρησιμοποιήσουμε προκειμένου να φέρουμε το δένδρο πιο κοντά στην εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας.
Σωστά δεν έχω καταλάβει παιδιά?
Άβαταρ μέλους

gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από gcop33 »

ευχαριστώ για την διευκρίνηση
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Hombre »

gcop33 έγραψε:+1

απλά να πω και εγώ την γνώμη μου... θεωρώ ότι για να υπάρχει σωστότερο σύστημα αξιολόγισης και ισσότητα προς τον χρόνο και τον τρόπο ανάπτυξης που έχει το κάθε δεντράκι, καλύτερο θα ήταν να συμφωνήσουμε να πάρουμε όλοι τον ίδιο τύπου δέντρου. πχ. το "τάδε" δέντρο, δεν αναπτύσετε με την ίδια ταχύτητα με το άλλο, που μπορεί να πάρει κάποιος... ενώ αν πούμε ότι όλοι θα πάρουμε το ίδιο δέντρο, και πουμε και 2-3 οδηγείες γενικές, ο κάθε ένας, άσχετος (εγώ) και σχετικός θα έχει τις ίδιες πιθανότητες να αφήσει την φαντασία του και να αναπτύξει το bonsai του καλύτερα. Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα τα κριτήρια, γιατί άν κάποιος θέλει να δώσει τρελό ποσό για δεντράκι, σίγουρα θα είναι 10 σκαλία καλύτερος από τους υπόλοιπους που μπορεί να δώσουν λιγότερα!
:)
ίσως να κάνω λάθος βέβαια! :)
Φιλε μου σκοπος της προτασης δεν ειναι σε καμια περιπτωση η προβολη καποιου απο εμας , ειναι καθαρα εκπαιδευτικος .
Οπως ανεφερα την πρωτη φορα θα μπη ενα πλαφον τιμης αγορας , οποτε δεν τιθεται θεμα καποιος να αγορασει καλυτερο ( ακριβοτερο ) δεντρο διαθετοντας μεγαλυτερο ποσο απο καποιον αλλον , επιπλεον ακομη και η επιλογη του δεντρου -στην οποια βεβαιως και ολα τα μελη θα εχουν την αμεριστη βοηθεια μας ωστε να διαλεξουν το ποιο καταλληλο - επισης σκοπο θα εχει να αρχησουν τα παιδια που ειναι νεα στο χομπυ να βλεπουν με πιο ανοιχτο μυαλο και πιο μακροπροθεσμα οταν κανουν αγορα δεντρου.
Σχετικο αρθρο για το θεμα εχει γραψει ο Γιαννης.
Με λιγα λογια απο την επιλογη του δεντρου μεχρι την τελικη διαμορφωση του ολα θα παιξουν ρολο στην τελικη αξιολογηση η οποια επαναλαμβανω σκοπο εχει και μονο την αποκτηση εμπιρειων απο τους νεοτερους. :greetings-wavingblue:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από gcop33 »

+1

απλά να πω και εγώ την γνώμη μου... θεωρώ ότι για να υπάρχει σωστότερο σύστημα αξιολόγισης και ισσότητα προς τον χρόνο και τον τρόπο ανάπτυξης που έχει το κάθε δεντράκι, καλύτερο θα ήταν να συμφωνήσουμε να πάρουμε όλοι τον ίδιο τύπου δέντρου. πχ. το "τάδε" δέντρο, δεν αναπτύσετε με την ίδια ταχύτητα με το άλλο, που μπορεί να πάρει κάποιος... ενώ αν πούμε ότι όλοι θα πάρουμε το ίδιο δέντρο, και πουμε και 2-3 οδηγείες γενικές, ο κάθε ένας, άσχετος (εγώ) και σχετικός θα έχει τις ίδιες πιθανότητες να αφήσει την φαντασία του και να αναπτύξει το bonsai του καλύτερα. Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα τα κριτήρια, γιατί άν κάποιος θέλει να δώσει τρελό ποσό για δεντράκι, σίγουρα θα είναι 10 σκαλία καλύτερος από τους υπόλοιπους που μπορεί να δώσουν λιγότερα!
:)
ίσως να κάνω λάθος βέβαια! :)

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από My Nellie »

Ωραία, διευκρινίσθηκε και αυτό!
Ευχαριστούμε! :)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

Philip έγραψε:Οχι δεν ειναι σωστο να συμβει αυτο :naughty:

Υπαρχουν κ παιδια που βρισκονται εκτος Αθηνων, μπορουν να λαβουν μερος με καποιο δεντρο που θα βρουν στο φυτωριο της περιοχης τους.

Εξαλου δεν νομιζω οτι την ημερα που θα παμε στα φυτωρια θα βρουμε ολοι τα καταλληλα δεντρα :P

Σωστό! Εδω ο φιλος μας ο Jean-Zac για να βρει την τελευταια ελια του εκανε 2 ή 3 χρονια χωρις να αγοραζει τιποτα απο τα φυτωρια! :)

Η σημασια της συναντησης και 'αγορα' δεντρου προς διαμορφωση για να γινει μπονσαι ειναι να γνωριζουμε οταν θα πηγαινουμε στα φυτωρια να βρισκουμε οσο το πιο δυνατον καταλληλο δεντρο για την δημιουργεια σε bonsai.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Philip »

Οχι δεν ειναι σωστο να συμβει αυτο :naughty:

Υπαρχουν κ παιδια που βρισκονται εκτος Αθηνων, μπορουν να λαβουν μερος με καποιο δεντρο που θα βρουν στο φυτωριο της περιοχης τους.

Εξαλου δεν νομιζω οτι την ημερα που θα παμε στα φυτωρια θα βρουμε ολοι τα καταλληλα δεντρα :P

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από My Nellie »

+ 1 και από εμένα φυσικά.

Όμως, χρειαζόμασθε και μία επί πλέον διευκρίνιση.... (μη με κυνηγήσετε με τις απορίες μου) :doh:
Όσοι δηλώσουμε εδώ συμμετοχή, συμμετέχουμε με το δένδρο που θα αγοράσουμε από την ομαδική εξόρμηση, έτσι δεν είναι?
Άρα, αποκλείεται η συμμετοχή άλλων? :think:
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Vasilhs »

+1 αλλά πότε θα είναι;
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Philip »

+1

georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από georgehh »

+1
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Harris »

+1 και απο μενα :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από Liz@ki »

+1 (απαραιτητη προυποθεση ομως να δω και την Αννα Λαζαρε!!)
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από PanosBonsai »

+1
Άβαταρ μέλους

Topic author
dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός καλύτερου διαμορφωμένου δέντρου

Δημοσίευση από dragonail »

Πρόσκληση προς όλα τα μέλη.
Συνάντηση σε φυτώριο που θα οριστεί στο φόρουμ για την αγορά δέντρου που θα διαμορφωθεί κατάλληλα για την δημιουργία bonsai.
Στο τέλος της ορισθείσας χρονικής περιόδου θα φωτογραφηθούν τα δέντρα και θα γίνει ψηφοφορία απο τα μέλη για το καλύτερο.

εδώ μπορείτε να υποβάλετε την συμμετοχή σας.
Κλειδωμένο