Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Δημοσίευση από Hfestion »

Το αντιμετωπίζεις σαν όλα τα δέντρα μέσα σε μια γλάστρα και το ποτιζεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Το ψεκασμα στα φύλλα εκτός το ότι θα σου ρίξει τα ανθοι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα με περισσότερη υγρασία από αυτή που χρειάζεται.
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις μεταφύτευση μπορείς όμως να του κάνεις μεταφορά σε ένα ελαφρός πιο μεγάλο ποτ και να συμπληρώσεις μείγμα χώματος περιμετρικά. Πχ τύρφη με ελαφρόπετρα ή ότι άλλο εσύ πιστεύεις.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Vassoftr (12 Μάιος 2021, 10:58)
Rating: 7.14%

Topic author
Vassoftr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Μάιος 2021, 13:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Δημοσίευση από Vassoftr »

viber_image_2021-05-11_14-50-13.jpg
 Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μου είπαν πως θέλει καθημερινό ψέκασμα στα φύλλα και στον κορμό και ποτισμα απο κατω. Απλά ανησυχώ για τις ρίζες γιατί είναι πολυ ανεπτυγμένες.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Vassoftr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Μάιος 2021, 13:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Δημοσίευση από Vassoftr »

viber_image_2021-05-11_14-50-13.jpg
 Βλέπω τα ανθάκια, απλά δεν έχω ιδέα πώς να το φροντίσω. Μου είπαν 1 φορά την εβδομάδα και με προσοχή και να ψεκαζω τα φύλλα του μερα παρα μερα. Επίσης σήκωσα το φυτό, που από ο,τι καταλαβαίνω θέλει πότισμα τωρα και εχει πολύ ανεπτυγμένο ριζικό σύστημα. Δεν ξερω αν πρεπει να κάνω κάτι άλλο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Δημοσίευση από Kostas »

Το δέντρο σου ανθίζει να ξέρεις.
Θέλει προσοχή με το νερό ούτε να σαπίσει ούτε να ξεραθεί. Στο μπαλκόνι έχω ένα παρόμοιο δέντρο.
Εικόνα

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Δημοσίευση από Ontherun »

Καλως ηλθες στην παρεα!
Το λουλουδακι σου λεγεται καρμονα(το γραφει και στο καρτελακι)η αλλιως θα το βρεις σαν fukien tea.
These users thanked the author Ontherun for the post:
Vassoftr (10 Μάιος 2021, 17:38)
Rating: 7.14%

Topic author
Vassoftr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Μάιος 2021, 13:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Νέο μέλος, τα φώτα σας!

Δημοσίευση από Vassoftr »

Χρόνια πολλά και καλώς σας βρίσκω. Το φόρουμ είναι εξαιρετικά πλούσιο σε πληροφορία και έχω διαβάσει ήδη κάποια threads. Εχτές μου έκαναν δώρο αυτό το bonsai και θα ήθελα την καθοδήγησή σας για τα πρώτα βήματα φροντίδας. Πριν πολλά χρόνια είχα αγοράσει ένα bonsai αλλά δεν κράτησε καιρό, ήμουν πολύ μικρή και άπειρη. Τώρα απλά είμαι πιο μεγάλη και άπειρη! Η αλήθεια είναι πως είμαι φυτομαμά, έχω γεμίσει φυτά το σπίτι μου μέσα - έξω, αλλά δεν είχα στη "συλλογή" μου μινιατούρα δέντρο και θέλω πολύ να μάθω για τη φροντίδα τους και φυσικά να κρατήσω το παρακάτω ζωντανό!

Αλήθεια, τι φυτό είναι; 
viber_image_2021-05-10_13-03-14.jpg
 
viber_image_2021-05-10_13-03-2.jpg
 
viber_image_2021-05-10_13-03-16.jpg
 
viber_image_2021-05-10_13-03-15.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση