ficus ginseng

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ficus ginseng

Δημοσίευση από Hfestion »

user5432 έγραψε:
26 Δεκ 2020, 12:59
Εχει προσπαθησει κανεις να κοψει και τις τρεις πατατόριζες με μία φορά?
 

 
Εγώ πάντως όχι, όμως θεωρώ ότι αν γίνουν όλα σωστά δεν θα υπάρξει πρόβλημα 

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: ficus ginseng

Δημοσίευση από user5432 »

Εχει προσπαθησει κανεις να κοψει και τις τρεις πατατόριζες με μία φορά?
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: ficus ginseng

Δημοσίευση από nadim »

Θάνο σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας. Σίγουρα ενέπνευσες πολλούς όπως και εμένα να ακολουθήσουμε τα βήματα σου και να απαλλαχθούμε απο τις πατάτες και ίσως να αποκτήσουμε ένα μπονσάι!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: ficus ginseng

Δημοσίευση από thanos75 »

IvanSak έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:39
Μία ερώτηση μόνο, όταν το έκοψες του έβαλες κάποια ορμόνη;

 
πιθανόν. δεν το θυμάμαι να σου πω την αλήθεια,  αν και οι φίκοι ριζώνουν εύκολα.
These users thanked the author thanos75 for the post:
IvanSak (29 Νοέμ 2020, 00:19)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: ficus ginseng

Δημοσίευση από IvanSak »

Μπράβο πολύ καλή προσπάθεια. Να πω την αλήθεια, ούτε εμένα μου αρέσουν αυτές η χοντρές ρίζες και μου είχαν μπει κάτι σκέψεις να της κόψω μπας και γλιτώσω. Τώρα που το είδα από εσένα μάλλον θα το επιχειρήσω...
Μία ερώτηση μόνο, όταν το έκοψες του έβαλες κάποια ορμόνη;
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: ficus ginseng

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μπράβο Θάνο.!!!

(Σαν το "Μπράβο Ρούλα" ακούστηκε αυτό...)

Το περπάτησες με πιο σίγουρο τρόπο κόβοντας μία και αφήνοντας δύο. Σου λειτούργησε και το πήγες ένα βήμα πιο πέρα. Και μόλις με έβαλες στην πρίζα για την ερχόμενη αρχή άνοιξης... Έχω δύο φικάκια για πείραγμα!

Παρατηρώ ότι κρατάς φωτογραφικό υλικό από πολλές επεμβάσεις σου, άσχετα αν θα κάνεις ανάρτηση και πότε. Προφανώς για αρχείο δικό σου. Ευτυχώς για όλους εμάς. Δείχνεις το δρόμο φίλε. Έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας. Όχι μόνο για να ανεβάζουμε νέα θέματα, αλλά και για να επανερχόμαστε σε πράγματα που κάναμε και να διδασκόμαστε απ' αυτά. Για αρχείο. Το μόνο που θα έκανα ίσως διαφορετικά (και θα το προσπαθήσω στους δικούς μου φίκους, είναι πιο επίπεδες τομές, σαν μία νοητή ευθεία στο πριόνι που θα καθορίζει καλύτερο στήσιμο του φυτού στην γλάστρα αργότερα. Βέβαια, ιδιαίτερα όταν δεν γίνεται την ίδια στιγμή μία τομή συνολικά σε όλη την ρίζα, αυτό μπορεί να μην είναι εφικτό λόγω του τρόπου που είναι ανεπτυγμένες οι ρίζες. Σε κάθε περίπτωση, καλή συνέχεια με το φίκο σου, υπόσχομαι να ανεβάσω υλικό από τις δικές μου επεμβάσεις την άνοιξη. Ραντεβού το Φλεβάρη...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

ficus ginseng

Δημοσίευση από thanos75 »

Όπως όλοι είχα πάρει και γω ένα φίκο ginseng. Η αλήθεια είναι ότι στην πραγματικότητα ποτέ δεν μου άρεσε αυτή η μορφή πατάτας στην ρίζα. Είπα λοιπόν να την "πειράξω" και γω στα πρότυπα του Καναδού που έχει γίνει αναφορά και πάλι εδώ στο forum.
Η διαδικασία ξεκίνησε πριν δύο χρόνια. Το φυτό, από σούπερ μάρκετ, είχε τρεις παχιές ρίζες. Είπα για την ασφάλεια του φυτού να τις κόψω σε δύο συνεχόμενες χρονιές να δω πως ανταποκρίνεται το φυτό. Την πρώτη χρονιά (άνοιξη του 2019) έκοψα την μία και πιο χοντρή και το φύτεψα σε βαθιά γλαστρούλα, ώστε να μπει μέσα στο χώμα η τομή.

 
20190501_111731_1.jpg
 
20190501_112546_1.jpg
 
20190501_112542_1.jpg
 
20190501_113126_1.jpg
 Φέτος την άνοιξη είχε βγάλει ρίζες στο σημείο τομής, οπότε κόπηκαν και οι άλλες δύο ρίζες και ξαναφυτεύτηκε, αφού προηγουμένως διαχωρίστηκαν σε τμήματα τα εναπομείναντα τμήματα των ριζών.
20200424_105720_1.jpg
 
20200424_110116_1.jpg
 Ανταποκρίθηκε τελικά πολύ καλά. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά το είχα μέσα. πλέον είναι πολλούς μήνες έξω, από την αρχή της προηγούμενης άνοιξης και θα το βάλω μέσα μόνο αν κάνει παγετό.

 
20201124_111928_1.jpg
 Τώρα την ερχόμενη άνοιξη, πιθανόν δεν θα κάνω μεταφύτευση για να δυναμώσουν κατά το δυνατόν οι ρίζες. Στην πραγματικότητα πρέπει να ανέβει λίγο για να εμφανιστεί το τμήμα των ριζών (ως νεμπάρι) που είναι τώρα μέσα στο χώμα. Επομένως το ερχόμενο καλοκαίρι θα ασχοληθώ λίγο με το φύλλωμα, ώστε να διακλαδίσει καλύτερα και να αποκτήσει μια εικόνα ομπρελίτσας που είναι ωραία στους φίκους.
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση