ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑΚΑΡΑΝΤΑ BONSAI

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑΚΑΡΑΝΤΑ BONSAI

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς την. Φωτοαφισς από το δέντρο τα φύλλα και το χωμα. Και φωτογραφία στο ύψος της γλαστρας με ουδέτερο φόντο στο πίσω μέρος. Πχ έναν τοίχο λευκο
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑΚΑΡΑΝΤΑ BONSAI

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Ανέβασε μερικές φωτογραφίες να δούμε το δέντρο σου ώστε να μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν οι εμπειρότεροι.

Topic author
Gigi Ala
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2020, 14:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑΚΑΡΑΝΤΑ BONSAI

Δημοσίευση από Gigi Ala »

Καλησπέρα, είμαι νέα στο Forum και αρχάρια σε ότι αφορά την σημιουργία ενός bonsai δέντρου! Έχω λάβει τις βασικές γνώσεις σχετικά με το πως να κρατήσω το νέο μου φυτό "ΓΙΑΚΑΡΑΝΤΑ¨ ζωντανό μέχρι να προβώ στο επόμενο βήμα που είναι λοιπόν η δημιουργία ενός bonsai. Το φυτό μου αυτή την στιγμή βρίσκεται σε γλάστρα μέτριου μεγέθους, έχει ακόμα ένα λεπτό κορμό σε άριστη κατάσταση με 16 παρακλάδια, και συνολικό ύψος 60 εκατοστά. Από το φυτόριο δυστυχώς δεν μου έδωσαν πολλές πληροφορίες για να το διατηρήσω ζωντανό (κάτι που θεωρώ απαράδεκτο, αλλά δεν θα σταθώ σε αυτό το θέμα, είναι για μια άλλη στιγμη!), μου είπαν μόνο να βρέχω το χώμα όταν βλέπω με το μάτι ότι στεγνώνει και ότι μπορεί να μείνει σε αυτή την γλάστρα για τουλάχιστον ακόμα 3 χρόνια. Γυρνώντας σπίτι έψαξα όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούσα για αυτό το φυτό, και προς το παρόν γνωρίζω το πως θα το διατηρήσω ζωντανό, καθώς δεν έχω σκοπό να το βασανίσω! 

Αυτό που θέλω από κάποιον είναι να με βοηθήσει με πληροφορίες στο <<ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΥΤΟ [ΓΙΑΚΑΡΑΝΤΑ] ΣΕ BONSAI>>;;;
[Θα ήθελα να ξέρω: την κατάλληλη γλάστρα, πληροφορίες για το πότε είναι ασφαλές να του αλλάξω γλάστρα, για το χώμα, λίπασμα, κλάδεμα ριζών και κλαδιών, κλπ] 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :-)
 
 
Απάντηση