Καρμόνα

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Lena »

Harris έγραψε:Lena πως τα παει η καρμονα σου??? Βαλε καμια φωτογραφία της...
Για να βάλω φωτογραφία δεν το βλέπω σύντομα.
Εχω φορτώσει κάποια προγράμματα της δουλειάς μου στον Η/Υ, κ σέρνεται. :violence-torch:

Οσο για την κατάστασή της στάσιμη.
Εχουν πέσει όλα τα παλιά της φύλλα. Εχει όμως κάποια μικρά τα οποία μετα δυσκολίας βέβαια, αλλά μεγαλώνουν.
Ωρες ωρες είμαι αισιόδοξη, άλλοτε πάλι το μαζεύω για να μην απογοητευτώ.
Περιμένω το super ouaou που θα μου στείλει ο Φίλιππος.
Αλλωστε η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. :pray: :pray:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Harris »

Lena πως τα παει η καρμονα σου??? Βαλε καμια φωτογραφία της...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Harris »

Liz@ki έγραψε:
Lena έγραψε:Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή master.

Η αλήθεια είναι πως όσο κ αν επιμένουμε ότι γενικότερα τα μπονσάι στη χώρα μας είναι μονο
εξωτερικού χώρου, απο την εμπειρία μου είδα ότι οι καρμόνες μου όσο ήταν μέσα ήταν εξαιρετικές, μόλις τόλμησα να τις βγάλω έξω δυστυχώς δεν τα κατάφεραν.
Κ αυτή η τελευταία είναι ένα βήμα πριν το γκρεμό :( :(
Υπερευαίσθητα δεντράκια κ καμία ανοχή σε λάθη ή παραβλέψεις.
εχουμε χασει καρμονες με Χαρη απο μεταφυτευση ειδικα..!! ασε!! σταματησαμε να περνουμε καρμονες και το ριξαμε στις φτελιες που ειναι μια χαρα ανθεκτικα δεντρακια!!

αλλα στις καρμονες μου αρεσει φοβερα αυτο το ασπρο λουλουδακι που βγαζουν.. :romance-heartsthree: .
Παραπληροφόρηση εισαι Λιζα εχω 3 καρμονες και οι 3 τα πανε μια χαρα!!! :)

θα βάλω και φωτογραφιες! :) Απλα περιμενω να ανθισουν πρωτα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Liz@ki »

Lena έγραψε:Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή master.

Η αλήθεια είναι πως όσο κ αν επιμένουμε ότι γενικότερα τα μπονσάι στη χώρα μας είναι μονο
εξωτερικού χώρου, απο την εμπειρία μου είδα ότι οι καρμόνες μου όσο ήταν μέσα ήταν εξαιρετικές, μόλις τόλμησα να τις βγάλω έξω δυστυχώς δεν τα κατάφεραν.
Κ αυτή η τελευταία είναι ένα βήμα πριν το γκρεμό :( :(
Υπερευαίσθητα δεντράκια κ καμία ανοχή σε λάθη ή παραβλέψεις.
εχουμε χασει καρμονες με Χαρη απο μεταφυτευση ειδικα..!! ασε!! σταματησαμε να περνουμε καρμονες και το ριξαμε στις φτελιες που ειναι μια χαρα ανθεκτικα δεντρακια!!

αλλα στις καρμονες μου αρεσει φοβερα αυτο το ασπρο λουλουδακι που βγαζουν.. :romance-heartsthree: .
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος

Topic author
Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Lena »

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή master.

Η αλήθεια είναι πως όσο κ αν επιμένουμε ότι γενικότερα τα μπονσάι στη χώρα μας είναι μονο
εξωτερικού χώρου, απο την εμπειρία μου είδα ότι οι καρμόνες μου όσο ήταν μέσα ήταν εξαιρετικές, μόλις τόλμησα να τις βγάλω έξω δυστυχώς δεν τα κατάφεραν.
Κ αυτή η τελευταία είναι ένα βήμα πριν το γκρεμό :( :(
Υπερευαίσθητα δεντράκια κ καμία ανοχή σε λάθη ή παραβλέψεις.

Master bonsai
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 16 Φεβ 2010, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Master bonsai »

λενα η καρμονα ειναι μονο για μεσα με καλο φως εξω μονο την ανοιξη και το καλοκαιρι σε μερος δροσερο χωρις ηλιο προσεχε κολαει ευκολα αρρωστιες καλο απογευμα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Philip »

Ειναι ακριβος ...........λιγουλακη :doh: εχει ομως καποια παραγματα σε καλες τιμες.

Εχει γινει ερευνα αγορας σε όλα τα πρωτευοντα ειδη που μας αφορουν ακομα και σε δεντρα.......εχουμε κ τις γνωριμιες μας, οποτε ειμαστε μια χαρα :P

Οτι χρειαστειτε λοιπον μου το λετε σε π.μ ή οταν βρεθουμε απο κοντα

fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από fspike »

Lena έγραψε:
Αν κατάλαβα καλά, τη 1η φορά πηρες πραγματα 10kg ενώ τη 2η 5kg.
Εχω την εντυπωση ότι η συμφωνία η συγκεκριμένη έχει ταβάνι τα 10 κίλα κ τιμή 17,90 standard ανεξάρτητα αν θα είναι λιγότερα τα κιλά σου.
Δες τις τιμές από το site:

BULGARIA, GREECE, IRELAND, POLAND, PORTUGAL, SLOVAKIA, SPAIN, SWEDEN
Value--------------0-5 kg------5-10 kg-----10-20 kg
Shipping Cost----17,90 €-----24,90 €-----32,90 €
Fee for shipping to an isle Greece: 13 € per parcel, Spain / Portugal: 32 € per parcel


Απλά μάλλον αυτός την πρώτη φορά μου έκανε προσφορά "γνωριμίας" μάλλον. Θέλω να πω τους παίρνει.... ;)
Γιώργος

Topic author
Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Lena »

fspike έγραψε:
My Nellie έγραψε: Αυτό, δεν νομίζω ότι εξαρτάται από τον έμπορο (εάν κατάλαβα σωστά τι ακριβώς τι εννοείς, Γιώργο)
Αυτά είναι περιορισμοί του ταχυδρομείου, εάν μεταφέρονται ταχυδρομικώς....
Αλλά και με courier να αποστέλλωνται και πάλι τα μεταφορικά είναι συνάρτηση του βάρους.

Να σου δώσω να καταλάβεις: Από Bonsai.de πήρα 2 φορές πράγματα. Την πρώτη μου είπε ότι με 17,90 μπορούσα να πάρω πράγματα μέχρι 10 κιλά, όχι 5 που λέει στο site. Την δεύτερη φορά όμως μου πήρε 17.90 για 5 κιλά....
Αν κατάλαβα καλά, τη 1η φορά πηρες πραγματα 10kg ενώ τη 2η 5kg.
Εχω την εντυπωση ότι η συμφωνία η συγκεκριμένη έχει ταβάνι τα 10 κίλα κ τιμή 17,90 standard ανεξάρτητα αν θα είναι λιγότερα τα κιλά σου.

fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από fspike »

My Nellie έγραψε: Αυτό, δεν νομίζω ότι εξαρτάται από τον έμπορο (εάν κατάλαβα σωστά τι ακριβώς τι εννοείς, Γιώργο)
Αυτά είναι περιορισμοί του ταχυδρομείου, εάν μεταφέρονται ταχυδρομικώς....
Αλλά και με courier να αποστέλλωνται και πάλι τα μεταφορικά είναι συνάρτηση του βάρους.

Να σου δώσω να καταλάβεις: Από Bonsai.de πήρα 2 φορές πράγματα. Την πρώτη μου είπε ότι με 17,90 μπορούσα να πάρω πράγματα μέχρι 10 κιλά, όχι 5 που λέει στο site. Την δεύτερη φορά όμως μου πήρε 17.90 για 5 κιλά....
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Philip »

Καπως ετσι ειναι.........Εχουμε καταφερει να φτασουμε τα μεταφορικα απο αρκετα σαιτ στα 20-25 ευρω, συνολικου βαρους 30κιλων. Σε πολλες περιπτωσεις, εμεις τους προτειναμε τον τροπο. Φυσικα σε αυτο βοηθησε η ελληνικη κουλτουρα (μπλοφα :shifty: ). Σαν ανταποδοση αυτου ,μας εδωσαν και την αναλογη εκπτωση. Ετσι ολοι ειμαστε ευχαριστημένοι :obscene-drinkingbuddies:


Τα πρωτα π.μ εφτασαν .....αν δεν μαζευτουν αρκετα για συνολικη παραγγελια, οι πληροφοριες θα αποσταλουν σε π.μ στο μελος κ θα προβει μονος του. :greetings-wavingblue:

Topic author
Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Lena »

My Nellie έγραψε:
fspike έγραψε: ... ... Τουλάχιστον να ζητήσουμε να αυξηθεί το μέγιστο επιτρεπτό βάρος παραγγελίας
Αυτό, δεν νομίζω ότι εξαρτάται από τον έμπορο (εάν κατάλαβα σωστά τι ακριβώς τι εννοείς, Γιώργο)
Αυτά είναι περιορισμοί του ταχυδρομείου, εάν μεταφέρονται ταχυδρομικώς....
Αλλά και με courier να αποστέλλωνται και πάλι τα μεταφορικά είναι συνάρτηση του βάρους.
Νομίζω Αλεξάνδρα ότι εξαρτάται κ από τη συμφωνία που έχει καταφέρει να κάνει ο έμπορος με την εκάστοτε μεταφορική που συνεργάζεται.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από My Nellie »

fspike έγραψε: ... ... Τουλάχιστον να ζητήσουμε να αυξηθεί το μέγιστο επιτρεπτό βάρος παραγγελίας
Αυτό, δεν νομίζω ότι εξαρτάται από τον έμπορο (εάν κατάλαβα σωστά τι ακριβώς τι εννοείς, Γιώργο)
Αυτά είναι περιορισμοί του ταχυδρομείου, εάν μεταφέρονται ταχυδρομικώς....
Αλλά και με courier να αποστέλλωνται και πάλι τα μεταφορικά είναι συνάρτηση του βάρους.

fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από fspike »

Harris έγραψε:Καλα βρε Φιλιππε ολα πρέπει να τα λές; :happy-smileyflower:


Μονοφαγάααααα :animals-chickencatch: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Harris »

Καλα βρε Φιλιππε ολα πρέπει να τα λές; :happy-smileyflower:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Lena »

Philip έγραψε:Ωραια.... μεχρις στιγμης εχουμε κερδισει ιδικες τιμες απο διαφορα σαιτ και ιδικη τιμη στα μεταφορικα, απλα για ευνοητους λογους δεν τα δημοσιοποιουμε...... :P

Καλο ειναι ο καθενας να μου γραψει μια λιστα τι προιοντα θελει (ποτ,συρματα,λιπασματα ,χωματα ή οτι άλλο θελει) κ να μου αποστειλει π.μ ή ι-μαιλ. Ετσι θα συγκεντρωνουμε τις παραγγελιες για να μοιραζομαστε τα μεταφορικα ή εαν βιαζετε για την παραγγελια του να κερδιζει την εκπτωση του κλαμπ και την ερευνα αγορας που εχουμε κανει .

Τι λετε ? :think:
Τέλεια μεσιέ Φιλιπ. :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:

fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από fspike »

Philip έγραψε:Ωραια.... μεχρις στιγμης εχουμε κερδισει ιδικες τιμες απο διαφορα σαιτ και ιδικη τιμη στα μεταφορικα, απλα για ευνοητους λογους δεν τα δημοσιοποιουμε...... :P

Καλο ειναι ο καθενας να μου γραψει μια λιστα τι προιοντα θελει (ποτ,συρματα,λιπασματα ,χωματα ή οτι άλλο θελει) κ να μου αποστειλει π.μ ή ι-μαιλ. Ετσι θα συγκεντρωνουμε τις παραγγελιες για να μοιραζομαστε τα μεταφορικα ή εαν βιαζετε για την παραγγελια του να κερδιζει την εκπτωση του κλαμπ και την ερευνα αγορας που εχουμε κανει .

Τι λετε ? :think:
Ναι πολύ καλά Φίλιππε... :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Philip »

Ωραια.... μεχρις στιγμης εχουμε κερδισει ιδικες τιμες απο διαφορα σαιτ και ιδικη τιμη στα μεταφορικα, απλα για ευνοητους λογους δεν τα δημοσιοποιουμε...... :P

Καλο ειναι ο καθενας να μου γραψει μια λιστα τι προιοντα θελει (ποτ,συρματα,λιπασματα ,χωματα ή οτι άλλο θελει) κ να μου αποστειλει π.μ ή ι-μαιλ. Ετσι θα συγκεντρωνουμε τις παραγγελιες για να μοιραζομαστε τα μεταφορικα ή εαν βιαζετε για την παραγγελια του να κερδιζει την εκπτωση του κλαμπ και την ερευνα αγορας που εχουμε κανει .

Τι λετε ? :think:

fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από fspike »

Lena έγραψε:
Υ.Γ Ισως θα πρέπει κάποια στιγμή να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ομαδικά σα λέσχη για αυτές
τις παραγγελίες. :think: :think:

Θα μπορούσαμε εκτός από Erin να δούμε ποια Site έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον ως προς την συχνότητα κατά την οποία αγοράζουμε & τα αφεντικά να κανονίσουν καμιά κατάσταση.... Τ :dance: :dance: ουλάχιστον να ζητήσουμε να αυξηθεί το μέγιστο επιτρεπτό βάρος παραγγελίας
Γιώργος

Topic author
Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα

Δημοσίευση από Lena »

Γιώργο σ ευχαριστώ πολύ για την αμεσότατη απάντηση.
Μολις βρω ευκαιρία θα παραγγείλω αμέσως.

Υ.Γ Ισως θα πρέπει κάποια στιγμή να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ομαδικά σα λέσχη για αυτές
τις παραγγελίες. :think: :think:
Απάντηση