Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

@vasilis sivvas κανενα προβλημα απο μενα! Σε Αυστριακο ομως μην πεις οτι το μπερδευεις με Αυστραλια. Θα ξενερωσει πολυ! :P

@karesansui & @iohokahey και εγω νομιζω πως το παρακανα με το ποτισμα και το ψεκασμα. Ειδικα το ψεκασμα ... το κανα για δυο κανα δυο λεπτα συνεχομενα. Ηταν πισευω υπερβολικο.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Yiannis13 έγραψε:βασικα αν και "ειμαστε στην Ανοιξη" πλεον.. πιο πολυ για Φθινοπωρο μοιαζει εδω.

Για κάποιο λόγο διάβασα Αυστραλιανό κλίμα , σορρυ σε πήγα πολύ μακριά [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img] έ??? οπότε γράψε λάθος στην απάντησή μου και ακολούθα τις συμβουλές των παιδιών πιο πάνω
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από iohokahey »

karesansui έγραψε:Πιθανολογώ οτι συμβαίνει απο το υπερβολικό πότισμα ή/ και κατάβρεγμα του δένδρου.
Αραίωσε τα ποτίσματα μην την καταβρέχεις .
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]


υγ.οταν ειχα βρεθει σε παρομοια θεση με την δικη μου φτελιτσα,απλως σταματησα το ψεκασμα στα φυλλα της..φυσικα δεν σου συνιστω να κανεις το ιδιο,διοτι εσυ την εχεις σε εσωτερικο χωρο..

μπορεις ομως,οπως πολυ σωστα σου εγραψε ο karesansui να τα αραιωσεις λιγο μεχρι να βρεις την χρυση τομη!
ευχομαι να πανε ολα καλα!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από karesansui »

Το φθινόπωρο στο βόρειο ημισφαίριο επέρχεται τους μήνες Σεπτέμβριο- Οκτώβριο- Νοέμβριο και στο νότιο τους μήνες Μάρτιο- Απρίλιο- Μάιο και τα φυτά το αντιλαμβάνονται πολύ καλά!
Η Αυστρία, αν θυμάμαι καλά, είναι στην Ευρώπη, οπότε μάλλον η φυλλόπτωση και το κιτρίνισμα των φύλλων δεν είναι ούτε φυσιολογική ούτε αναμενόμενη.
Πιθανολογώ οτι συμβαίνει απο το υπερβολικό πότισμα ή/ και κατάβρεγμα του δένδρου.
Αραίωσε τα ποτίσματα μην την καταβρέχεις .
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

βασικα αν και "ειμαστε στην Ανοιξη" πλεον.. πιο πολυ για Φθινοπωρο μοιαζει εδω.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Yiannis13 έγραψε:Ναι το βλεπει αρκετο φως. Αλλα εδω δεν εχει καθε μερα ηλιο οπως στην Ελλαδα. Τουλαχιστον μεχρι τωρα.. Σε κανα μηνα θα βλεπουμε συχνοτερα ηλιο.

Καθημερινα το ψεκαζω με αρκετο νερο πανω στα φυλλα και καθε 2 μερες του ριχνω αρκετο νερο στο χωμα. Οταν λεω αρκετο εννοω καπου στα 400 με 500ml.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μαρ 2015, 11:20 --

Καλημέρα!
Αυτή εδώ είναι η φωτογραφία απο την ίδια μεριά που μου ζήτησες.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 04 Μαρ 2015, 19:12 --

Καλησπερα σας και παλι!

Παιδια οσο περνανε οι μερες ολο και περισσοτερα φυλλα κιτρινιζουν! Ειναι φυσιολογικο; Και αν οχι τι πρεπει να κανω για να το διορθωσω;
Ναι απολύτος φυσιολογικό -φθινόπορο έχετε εάν δεν κάνω λάθος ε??- μήν ανησυχείς είναι η εποχή να αρχίσει να ρίχνει τα περισσότερα φύλλα του.

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

Ναι το βλεπει αρκετο φως. Αλλα εδω δεν εχει καθε μερα ηλιο οπως στην Ελλαδα. Τουλαχιστον μεχρι τωρα.. Σε κανα μηνα θα βλεπουμε συχνοτερα ηλιο.

Καθημερινα το ψεκαζω με αρκετο νερο πανω στα φυλλα και καθε 2 μερες του ριχνω αρκετο νερο στο χωμα. Οταν λεω αρκετο εννοω καπου στα 400 με 500ml.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μαρ 2015, 11:20 --

Καλημέρα!
Αυτή εδώ είναι η φωτογραφία απο την ίδια μεριά που μου ζήτησες.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 04 Μαρ 2015, 19:12 --

Καλησπερα σας και παλι!

Παιδια οσο περνανε οι μερες ολο και περισσοτερα φυλλα κιτρινιζουν! Ειναι φυσιολογικο; Και αν οχι τι πρεπει να κανω για να το διορθωσω;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Harris »

Yiannis13 έγραψε:Για εσας το κανω. Μια φωτογραφια πιστευα πως δεν ειναι αρκετη. Επιπλεον δεν το εχω σε μια μερια. Επειδη ειναι διπλα στο παραθυρο το γυρναω καθε δυο μερες περιπου για να μην το χτυπα το φως μονο σε μια μερια.

Για τα φυλλα που πεφτουν καμια γνωμη καποιος;

To βλέπει φως το δέντρο; Το ποτίζεις πολύ και με τι τρόπο;
Το κλάδεψες σε σχέση με αυτο που σου ειπα; Βγάλε μια φωτογραφια απο την ιδια μερια οπως σου σχεδιασα το αρχικο δέντρο σου πριν το κλάδεμα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

Για εσας το κανω. Μια φωτογραφια πιστευα πως δεν ειναι αρκετη. Επιπλεον δεν το εχω σε μια μερια. Επειδη ειναι διπλα στο παραθυρο το γυρναω καθε δυο μερες περιπου για να μην το χτυπα το φως μονο σε μια μερια.

Για τα φυλλα που πεφτουν καμια γνωμη καποιος;
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Γιατί δεν ανεβάζεις ΜΙΑ φωτογραφία απο την μεριά που το κοιτάς το δέντρο. για παράδειγμα πως σου ειπε ο χαρης να το κλαδέψεις; Ε! απο εκείνη την μεριά και μόνο.

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

Γεια σας πάλι!
Έρχομαι με νέες φώτο και ερωτήσεις.
Καταρχήν @Harris προσπάθησα να το κλαδέψω όπως πρότεινες, αλλά δεν ξέρω αν τα κατάφερα καλά :P Παρακάτω μερικές σημερινές φωτογραφίες.

Για περισσότερες και μεγαλύτερες φωτογραφίες δείτε εδώ παρακαλώ: http://1drv.ms/1BpGnoS

Tέλος, παρατηρώ εδώ και 2-3 βδομάδες οτι πέφτουν φυλλαράκια, όχι μονο αυτά τα λίγα κίτρινα που βλέπετε στις φωτογραφίες, αλλά και τα πράσινα. Είναι η εποχή τους και πέφτουν ή κάνω κάτι λάθος; Μήπως δεν πρέπει να το ποτίζω μέρα παρα μέρα; Διάβασα πως το πολύ νερό μπορεί να καταστρέψει το φυτό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Harris »

Yiannis13 έγραψε:Ναι έχεις δίκιο για το φλας. Αλλά ήταν αργά οταν το κατάλαβα. Τσέκαρες το λινκ με τις υπόλοιπες; Αυτή εδώ είναι σαν την προτελευταία χωρίς φλας. Θέλεις άλλη με καλύτερο φωτισμό;

Ξεκίνα κάπως έτσι αλλά μην το φοβάσαι. Οταν βρεθει το σχημα που θες κλαδεψε το αρκετα για να πετάξει νεα όμορφα φύλλα. Θα φανει η ομορφια του την Ανοιξη. Εαν δεν το κλαδεψεις αρκετα θα έχεις και τα παλαια φύλλα και δεν θα δείχνει τόσο ωραίο.

Δες για παράδειγμα τέτοια εποχη πως ειχα κλαδέψει (περυσι) μια φτελιτσα στην πιτα του 2014 που είχε δωθει σαν δώρο.

[img][/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

Ναι έχεις δίκιο για το φλας. Αλλά ήταν αργά οταν το κατάλαβα. Τσέκαρες το λινκ με τις υπόλοιπες; Αυτή εδώ είναι σαν την προτελευταία χωρίς φλας. Θέλεις άλλη με καλύτερο φωτισμό;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα, μην βαζεις φλας οταν βγάζεις φωτογραφιες. Βγάλε πάλι χωρις φλας μια (φτανει) φωτογραφια οπως έχεις το δεντρο σου στην προ τελευταια φωτογραφια... Θα σου ζωγραφισω που να κλαδεψεις.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

Γεια σας πάλι!

Σήμερα τελικά το κλάδεψα (ή έτσι νομίζω :P ). Σας επισυνάπτω λίγες φωτογραφίες εδώ και για υπόλοιπες πατήστε στο λινκ. Περιμένω τις γνώμες σας! Αν το κανα σωστά ή αν χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω τώρα!

περισσότερες φώτο: http://1drv.ms/1xPErzA

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Φεβ 2015, 18:36 --

Επίσης έχουν εμφανιστεί 2-3 κίτρινα φυλλαράκια σαν αυτό εδω στην πρώτη φώτο. Να τα κόψω αυτά; Τι πρέπει να κάνω;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από G1908 »

Yiannis13 έγραψε:20 ευρώ το πήρα από Amazon.

@RiaDr, στο επόμενο ανέβασμα θα τις τραβήξω όπως είπες! ;)
Δεν τις πόσταρα κατευθείαν εδώ γιατί ήταν πολλές και ίσως να μην ήταν βολικό, γιαυτό έδωσα λινκ κατευθείαν στο αλμπουμ μου.
Καλά έκανες! Δεν χρειάζονται πολλές φωτός για να καταλαβουμε. Καλώς τον.

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

20 ευρώ το πήρα από Amazon.

@RiaDr, στο επόμενο ανέβασμα θα τις τραβήξω όπως είπες! ;)
Δεν τις πόσταρα κατευθείαν εδώ γιατί ήταν πολλές και ίσως να μην ήταν βολικό, γιαυτό έδωσα λινκ κατευθείαν στο αλμπουμ μου.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από RiaDr »

Συμπαθέστατο το δέντρο σου, μ' αρέσει η ελαφριά κλίση του κορμού. Με ένα ελαφρύ κλάδεμα, όπως προτείνει ο Karesansui, θα είναι πολύ όμορφο! Απ' όσο μπορώ να διακρίνω χρειάζεται και μεταφύτευση, αλλά όχι ακόμα, να ζεστάνει ο καιρός λίγο.

Ένα σχόλιο μόνο για τις φωτογραφίες: καλό είναι να βγαίνουν "οριζόντια", ώστε να βλέπουμε το δέντρο απ' το πλάι, στο ύψος του εδάφους. Είτε διαλέγείς όποια θεωρείς την "καλή" πλευρά του, είτε το βγάζεις απ' όλες (να είσαι και σίγουρος).

Επίσης θα ήταν καλύτερα ν' ανεβάζεις τις φωτογραφίες ως συνημμένα του μηνύματός σου (δες κάτω απ' τα εικονίδια, λεει "προσθήκη συνημμένου" κι όχι ως Link σε άλλον ιστότοπο. Διευκολύνει περισσότερο.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από marios »

Ναι ξεκίνα το κλάδεμα. Σε τι τιμή το αγόρασες αυτό το δέντρο για να έχουμε μια άποψη με τα ελληνικά δεδομένα;

Topic author
Yiannis13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ulmus parvifolia σε Αυστριακό κλίμα

Δημοσίευση από Yiannis13 »

Απάντηση