Λεύκα Tanuki Νο 2

Τεχνικές και φροντίδα σε ενα δέντρο για την δημιουργία μπονσάϊ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Λεύκα Tanuki Νο 2

Δημοσίευση από filitsa »

Σε ελιά είναι δύσκολο να γίνει αλλά έχει εντυπωσιακά ωραίο κορμό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Λεύκα Tanuki Νο 2

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 18:29
Γιώργαρε, και από φωτογραφία βλέπω "τό 'χουμε"!!!

Ωραίαααα.... Σίγουρα εξαιρετική προσπάθεια, και το αποτέλεσμα ήδη άρχισε να δείχνει! Πύκνωσε η λεύκα το φύλλωμα κρατώντας μικρό το μέγεθος των φύλλων (αλήθεια πώς έγινε αυτό? έτυχε ή πέτυχε?) Θα ήταν χρήσιμο να μας δείξεις και τις κρυφές πτυχές της προσπάθειας, την άλλη όψη του νομίσματος... Γιατί, όταν η δεξιότητα συναντά την φαντασία, τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου και θάρρους. Κι εσύ δείχνεις να τα έχεις όλα, σε γενναίες ποσότητες! Έστησες περίφημα το θέμα, απ' την ίδια οπτική γωνία, ίδια απόσταση, αποτέλεσμα: εύκολα συγκρίσιμη η πρόοδος!

Την επόμενη φορά δώσε λίγο φώς παραπάνω για να επιτύχεις με τις φωτοσκιάσεις την δραματικότητα και την ζωντάνια της φωτογραφίας του Απριλίου! Τί όμορφη εικόνα... έτοιμη για περιοδικό βρε μπαγάσα!!!

Άντε πάλι..: ΜΠΡΑΒΟ λέμε! Μπράβο και πάλι! Έχω την αίσθηση ότι θα δούμε πολλά όμορφα πράγματα από τα χεράκια σου...
κατ'αρχάς ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Επί του προκειμένου.. η ανωτέρω λεύκα είναι αδελφή της πρώτης λεύκας τανούκι που ανέβασα τον Μάιο σε παλιό ποστ. Ακολούθησα και στις δυο την ίδια μέθοδο. Εάν κάποιος θα ήθελε περαιτέρω λεπτομέρειες ευχαρίστως να δώσω ό,τι πληροφορία χρειαστεί. 

Όσον αφορά το μέγεθος των φύλλων δεν έκανα κάτι. Από την εμπειρία μου από τις τρεις λεύκες που έχω (οι 2 νεαρές που έγιναν τανούκι και μία μεγαλούτσικη) καθώς και από αυτές που παρατηρώ ελεύθερες στο περιβάλλον, νομίζω πως στο συγκεκριμένο είδος το μέγεθος των φύλλων τους επηρεάζεται από το ζωτικό χώρο που βρίσκει διαθέσιμο το φυτό. Και η πρώτη μου λεύκα τανούκι έχει επίσης μικρά φύλλα σε αντίθεση με τη μεγάλη που την έχω σε τελάρο απείραχτη και τα φύλλα έχουν το σύνηθες μέγεθος. Βέβαια και στα δύο τανούκι τριμάρω κλαδια - φυλλωμα κάθε τόσο για να διατηρήσουν τη φόρμα που θέλω.

όσον αφορά την φωτογράφηση μπορώ να πω πως είμαι άσχετος. Χρησιμοποιώ μια μέτρια αυτόματη φωτογρ. μηχανή και απλώς αποφεύγω το φλάς χρησιμοποιώντας το φυσικό φως. 

Τέλος να προσθέσω ότι οι λεύκες, από την εμπειρία που έχω κατέχοντας τα φυτά πάνω από δυο  χρόνια, βλέπω ότι είναι από τα πλέον κατάλληλα για τανούκι. Πολύ ευλύγιστος κορμός και κλαδιά, πολύ γρήγορη ανάπτυξη, αντοχή σε ταλαιπωρία και αδέξιους χειρισμούς (και ήταν πολλοί από μέρους μου)
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Λεύκα Tanuki Νο 2

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Πράγματι ξεγελάει.

Προστέθηκε μετά από 30 δευτερόλεπτα:
Ωραία δουλειά φίλε
These users thanked the author CaptainAmerica for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 21:46)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λεύκα Tanuki Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γιώργαρε, και από φωτογραφία βλέπω "τό 'χουμε"!!!

Ωραίαααα.... Σίγουρα εξαιρετική προσπάθεια, και το αποτέλεσμα ήδη άρχισε να δείχνει! Πύκνωσε η λεύκα το φύλλωμα κρατώντας μικρό το μέγεθος των φύλλων (αλήθεια πώς έγινε αυτό? έτυχε ή πέτυχε?) Θα ήταν χρήσιμο να μας δείξεις και τις κρυφές πτυχές της προσπάθειας, την άλλη όψη του νομίσματος... Γιατί, όταν η δεξιότητα συναντά την φαντασία, τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου και θάρρους. Κι εσύ δείχνεις να τα έχεις όλα, σε γενναίες ποσότητες! Έστησες περίφημα το θέμα, απ' την ίδια οπτική γωνία, ίδια απόσταση, αποτέλεσμα: εύκολα συγκρίσιμη η πρόοδος!

Την επόμενη φορά δώσε λίγο φώς παραπάνω για να επιτύχεις με τις φωτοσκιάσεις την δραματικότητα και την ζωντάνια της φωτογραφίας του Απριλίου! Τί όμορφη εικόνα... έτοιμη για περιοδικό βρε μπαγάσα!!!

Άντε πάλι..: ΜΠΡΑΒΟ λέμε! Μπράβο και πάλι! Έχω την αίσθηση ότι θα δούμε πολλά όμορφα πράγματα από τα χεράκια σου...
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 21:46)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Λεύκα Tanuki Νο 2

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Η λεύκα αυτή είχε λιγοστό φύλλωμα τον Απρίλιο που έφτιαξα το συγκεκριμένο τανούκι.
Στις φωτο φαίνεται πως ξεκίνησε και πως είναι τώρα
DSC04150.JPG
DSC04439 (2).jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση