Κατασκευή bonsai pots

Τεχνικές και φροντίδα σε ενα δέντρο για την δημιουργία μπονσάϊ
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από pinusmugo »

geogeo έγραψε:Πήρα κάτι, σαν χαρτόνι πλαστικό ήταν, όπου το σχεδίασα πάνω, το έκοψα και το κόλλησα πάνω στο καλούπι. Όταν το έβγαλα είχα μείνει πάνω στη γλάστρα το σημάδι.
Εξυπνο και δημιουργικο θα ελεγα,σε ευχαριστω ...
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

Πήρα κάτι, σαν χαρτόνι πλαστικό ήταν, όπου το σχεδίασα πάνω, το έκοψα και το κόλλησα πάνω στο καλούπι. Όταν το έβγαλα είχα μείνει πάνω στη γλάστρα το σημάδι.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ειδικά για μεγάλα δέντρα που βρίσκεις πολύ δύσκολα ποτς είναι μια πολύ καλή λύση!!!

Παιδια συγχαρητήρια!
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από pinusmugo »

Μπραβο πολυ ωραια ποτ δημιουργησες , υπεροχα ... Την επιγραφη πως την εκανες,σκαλισμα η απο πριν??
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από G.gin. »

παρα πολυ καλο σε ευχαριστουμε.. για το μέλλον ειναι οτι πρεπει
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από stelios »

Πολυ ενδιαφέρον τεχνική!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

...
* Σημείωση: 40x50cm είναι η βάση της γλάστρας. Πάνω ανοίγει αρκετά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

Κάποιες φωτογραφίες που δείχνουν το τελικό αποτέλεσμα:

Το πρώτο pot είναι αυτό που έχω ξαναδείξει, αλλά τώρα είναι βαμμένο και τελειωμένο. Σε αυτό έχω φυτεμένο έναν φίκο.

Το δεύτερο pot είναι 8γωνο και μπροστά έχει το ανάγλυφο της λήξης bonsai στα ιαπωνικά(盆栽). Η αλήθεια είναι σε αυτό, το περίπλοκο ήταν να φτιάξω το καλούπι από φελιζόλ, να είναι 8γωνο, να έχει κλίση η γλάστρα χαμηλά, το χείλος του, το να γράφει bonsai κτλ... Αλλά τουλάχιστον μπορώ να το ξαναχρησιμοποιήσω. Σε αυτό έχω φυτέψει μια φτελιά.

Στο τρίτο pot, είπα να φτιάξω κι ένα όσο πιο μεγάλο μπορώ! Έχει περίμετρο περίπου 40 x 50cm. Είναι κι αυτό περασμένο με αστάρι και βαμμένο λευκό, απλά στην φωτογραφία έχει λίγη σκόνη… (στα πόδια έxω τοποθετήσει ειδικά αυτοκολλητάκια για να μην γρατζουνούν και να κινείται και πιο εύκολα).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

konstantinos132 έγραψε:
geogeo έγραψε:Σε αυτήν την σελίδα αναλύει βήμα προς βήμα το πώς να φτιάξεις μονός σου bonsai pots.
Και ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει επιχειρήσει να φτιάξει κάποιος με αυτόν ή με κάποιον άλλον τρόπο, ή αν είναι καλή ιδέα να το προσπαθήσει κάποιος…

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATPaperBonsaiPots.html

.

φιλε μου και γενικα παιδια-κυριοι-κυριες αυτη τη σελιδα ειδα κι εγω που μου συστησααν σε ενα φορουμ και τα εκανα αν εσυ geogeo εχεις κανει απο χαρτι και τσιμεντο τετοια γλαστρακια...ουαου και ξανα ουαου τοτες μου φαινεται εσυ εισαι ειδικοτεροςνα μας δειξεις...εσυ εφτιαξες φοβερα ποτ...και οι 2 μας τα φτιαξαμε βασει της ιδιας σελιδας....οποτε εχει να κανει και με τον ανθρωπο...εσυ τα επιασες πιο καλα και εφτιαξες πολθ ωραια ποτ...εγω πιο πολυ για δασακια μαρεσει αυτη η δουλεια..για τοπιο με μος ναους κτλ....anyway με τον ιδιο τροπο το εκανα....
Για όποιον θέλει να διαβάσει, υπάρχει συζήτηση κι εδώ:
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=49&t=6178

GEO_TH bonsai pots

konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από konstantinos132 »

λαθος θεμα..σορρυ

konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από konstantinos132 »

geogeo έγραψε:Σε αυτήν την σελίδα αναλύει βήμα προς βήμα το πώς να φτιάξεις μονός σου bonsai pots.
Και ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει επιχειρήσει να φτιάξει κάποιος με αυτόν ή με κάποιον άλλον τρόπο, ή αν είναι καλή ιδέα να το προσπαθήσει κάποιος…

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATPaperBonsaiPots.html

.

φιλε μου και γενικα παιδια-κυριοι-κυριες αυτη τη σελιδα ειδα κι εγω που μου συστησααν σε ενα φορουμ και τα εκανα αν εσυ geogeo εχεις κανει απο χαρτι και τσιμεντο τετοια γλαστρακια...ουαου και ξανα ουαου τοτες μου φαινεται εσυ εισαι ειδικοτεροςνα μας δειξεις...εσυ εφτιαξες φοβερα ποτ...και οι 2 μας τα φτιαξαμε βασει της ιδιας σελιδας....οποτε εχει να κανει και με τον ανθρωπο...εσυ τα επιασες πιο καλα και εφτιαξες πολθ ωραια ποτ...εγω πιο πολυ για δασακια μαρεσει αυτη η δουλεια..για τοπιο με μος ναους κτλ....anyway με τον ιδιο τροπο το εκανα....
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από karesansui »

Πραγματικά είναι πολύ ωραία το δοχείο που κατασκεύασες!! Την τεχνική αυτή
Του papier-mâché ( μετ. μασημένο χαρτι) που την χρησιμοποιούσαμε για να φτιάξουμε αποκριάτικες μάσκες, δεν φαντάστηκα ποτέ μου οτι θα είχε εφαρμογή στα μπονσάι!! Μάλιστα στο μίγμα του πολτού ρίχναμε και γαρυφαλέλαιο για να μην μουχλιάζουν, κατά την επικρατούσα προφορική παράδοση.
Το υλικό που χρησιμοποίησες σαν επίχρισμα κατά της υγρασίας το έβαλες και μέσα στο δοχείο. Απορία και ερώτημα, κατά πόσον μια χημική ουσία δεν θα είναι βλαπτική για τις ρίζες του δέντρου!
Όσον αφορά την επιλογή γυαλιστερής ή μάτ χρώσης είναι θέμα γούστου!
Η εμπειρία σου πάνω σε αυτήν την συγκεκριμένη τακτική θα φαμεί πολύ χρήσιμη σε όλους!!
Και πάλι συγχαρητήρια!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

My Nellie έγραψε:Μπράβο!
Πολύ καλή πρώτη προσπάθεια! Τα κατάφερες μια χαρά!


Μπορείς να κάνεις μια χονδρική εκτίμηση πόσο χαρτί σου χρειάσθηκε για την γλάστρα?
Ή σαν όγκος ή και σαν βάρος.
Συγκεντρώνω χαρτί εδώ και λίγο καιρό για να πειραματισθώ κι εγώ.

Επίσης, εάν κάποιος έχει από την εμπειρία του να δώσει κάποια συμβουλή, θα είμαι ευγνώμων.
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά νομίζω χρησιμοποίησα κάτι λιγότερο από μια εφημερίδα «city press».
Θυμάμαι είχα πολτοποιήσει μιάμιση εφημερίδα το οποίο ήταν 2 λίτρα σε πολτό και χρησιμοποίησα τα 2/3 από αυτό περίπου (για την γλάστρα και το πιατάκι).


Η βλακεία που έκανα, ήταν ότι έφτιαξα χάρτινο καλούπι, με αποτέλεσμα να καταντήσει μιας χρίσης (παπάριασε!)… την επομένη φορά θα γίνουν από φενιζόλ…

Δεν ξέρω ακόμα τι χρώμα και με τι είδους να το βάψω, με ‘πλαστικό’ όπου βάφουμε τους τοίχους ή με αυτό που βάφουμε σίδερο και ξύλο που είναι πιο γυαλιστερό… η γλάστρα προορίζεται για τον φίκο που έχω σε κάνα δυο χρόνια ...http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//view ... =37&t=834l

GEO_TH bonsai pots

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από My Nellie »

Μπράβο!
Πολύ καλή πρώτη προσπάθεια! Τα κατάφερες μια χαρά!


Μπορείς να κάνεις μια χονδρική εκτίμηση πόσο χαρτί σου χρειάσθηκε για την γλάστρα?
Ή σαν όγκος ή και σαν βάρος.
Συγκεντρώνω χαρτί εδώ και λίγο καιρό για να πειραματισθώ κι εγώ.

Επίσης, εάν κάποιος έχει από την εμπειρία του να δώσει κάποια συμβουλή, θα είμαι ευγνώμων.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από karesansui »

Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από Hombre »

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]
Αρχηγος εισαι , για πρωτη φορα μια χαρα ειναι , εξαλου οπως θα ξερεις η εξασκηση φαιρνει την τελειοτητα[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... histle.gif[/img]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

Και σε αυτήν τον φωτό είναι αφού το έχω περάσει με το αστάρι...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Topic author
geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από geogeo »

Τελικά έφτιαξα μια γλάστρα.
Έχω κάποιες εικόνες παρακάτω.
Δεν βρήκα αυτήν την ρητίνη που μου είπε ο «Hombre», αλλά μου αγόρασα ένα αστάρι σαν παχύρευστο χρώμα που το περνάς μετά και λέει ότι προστατεύει 100% από υγρασία, μούχλα, κτλ.
Δεν το έχω βάψει ακόμα. Θα γίνει σε μια από τις επόμενες ημέρες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή bonsai pots

Δημοσίευση από Hombre »

Ναι αν θελεις μπορεις να περασεις το καλουπι με ενα στρωμα λαδακι , θα σε διευκολυνει , οσο για τον χρωματισμο μπορεις να προσθεσεις κατευθειαν στο μειγμα ωχρα ειτε καποιο χρωμα ( πουλανε στα χρωματοπολεια μεσα σε συριγγες) , ετσι γλυτωνεις το βαψιμο και σε συνδιασμο με την ρητινη η γλαστρα σου θα ειναι και στεγανη.
Εικόνα
Απάντηση