Εξορμηση στα φυτωρια

Ανταλλαγές, πωλήσεις, δωρεές
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Harris »

Hombre έγραψε:
RiaD έγραψε:Γιατι να το αφησουμε για τελος του μήνα..; Μπορει να ξαναχαλάσει ο καιρός! Προτείνω 22/1, αν και είμαι μέσα και για τις 29, θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος.. [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... e_wink.gif[/img]


Συμφωνω.

Οχι Ρια , μιλαμε για αυτην την κυριακη 22/1 , εκτος και αν καταλαβα λαθος τις απαντησεις των αλλων παιδιων.


Η Ρια λεει για 22/1.... Οι αλλοι δεν μπορουν για 22/1


Ας γραψουν...... ποιοι θελουν 22/1
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Hombre »

RiaD έγραψε:Γιατι να το αφησουμε για τελος του μήνα..; Μπορει να ξαναχαλάσει ο καιρός! Προτείνω 22/1, αν και είμαι μέσα και για τις 29, θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος.. [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... e_wink.gif[/img]


Συμφωνω.

Οχι Ρια , μιλαμε για αυτην την κυριακη 22/1 , εκτος και αν καταλαβα λαθος τις απαντησεις των αλλων παιδιων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από kapouland »

Αυτό κατάλαβα κι εγώ!

Εμένα μη με υπολογίσετε για αυτές τις ημερομηνίες, δυστυχώς θα λείπω στις 22/01 και στις 29/01 έχω βάφτιση...!

Κάποια άλλη στιγμή ίσως...!
...Ανδρέας [HR]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από RiaDr »

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//rich ... _space.gif[/img]Πάει για 29/1 αν καταλαβα καλά;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Vasilhs »

Πότε ειανι η εξόρμηση;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Hombre »

Βεβαιως και θα παμε , αρκει να μην μας τα κανει μανταρα ο καιρος αν και οι προβλεψεις ειναι με το μερος μας.
Το θεμα ειναι οτι θα ειμαστε οι συνηθεις υποπτοι οπως παντα .[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /think.gif[/img]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Harris »

τελικα θα παμε? Γιατι εαν κρινω απο τα δεντρα μου δεν θα πρεπει να το σκεφτομαι ΚΑΝ!!!! :)

Για την παρεα θα ερθω ! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... histle.gif[/img][img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /biker.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από karesansui »

Jean-Zac έγραψε:...Να γιατί γράφοντας έτσι περίεργα προσπάθησα να ταρακουνήσω λίγο τους νέους στο χόμπυ. Αυτοί πρέπει να είναι οι πρώτοι που θα προκαλέσουν και θα προσκαλέσουν για μία συνάντηση. Αυτοί θα πρέπει να είναι ‘’ζωντανοί’’ σε εμφανίσεις, σε έργα και σε ερωτήσεις. Αυτοί θα έχουν το κέρδος. Δεν μιλάω για τους συνήθεις ύποπτους αλλά για όλους εκείνους πού διαβάζουν το site και θα πρέπει να εμφανιστούν κάποια στιγμή εάν βέβαια τους ενδιαφέρει το αντικείμενο και δεν το κάνουν από απλή περιέργεια. Εμείς είμαστε εδώ και πρόθυμοι να βοηθήσουμε με τις λίγες γνώσεις μας και τα πολλά μας λάθη. ... και ας μάθουμε επιτέλους ότι μπονσάι δεν είναι μόνο ένα φυτό στο πιάτο.
.
Αυτή είναι ουσιαστικά η πρόταση του Γιάννη και η άποψή του για την επικείμενη συνάντηση αλλά και τις μελλοντικές.
Συμφωνώ απόλυτα...!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από My Nellie »

Χαίρομαι που σου έδωσα κι άλλη μία ευκαιρία να γράψεις περισσότερα πράγματα, Γιάννη!
Κατ'αρχήν ο σκοπός μου ήταν καθαρά "πειρακτικός" λόγω του γνωστού... ανταγωνιστικού χόμπυ σου.
Όμως τώρα, διαπιστώνω για άλλη μία φορά ότι πραγματικά δεν φείδεσαι χρόνου προκειμένου να ξεδιπλώσεις τις εμπειρίες σου προς βοήθεια των νέων που θέλουν να ασχοληθούν με την τέχνη του μπονσάϊ.
Οφείλω λοιπόν, ένα ακόμη εγκάρδιο "Ευχαριστώ"!!!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

My Nellie έγραψε:Εσύ Γιάννη πάντα έτσι ανώμαλα τα προσγειώνεις τα... λεπιδόπτερά σου?
Γιατί εμάς μας ταρακουνάς έτσι?
Δεν είναι ανώμαλη προσγείωση Αλεξάνδρα αλλά προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής σε κάποια πράγματα. Θα την χαρακτήριζα περισσότερο σαν μεγάλη βοήθεια για τους νέους πού έχουν κάνει λανθασμένες επιλογές ή που τώρα ξεκινάνε. Το να καταφέρουμε να διακρίνουμε σε ένα φυτά τα χαρακτηριστικά του και τις δυνατότητές του για μελλοντικό μπονσάι είναι δύσκολο και απαιτεί πολλές αγορές, χρόνια εμπλοκής και διορατικότητα. Όταν από τα 10 φυτά που έχουμε στο μπαλκόνι μας αυτά πού αξίζουν και έχουν ίσως μέλλον είναι μόνο τα 2-3 τότε θα πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά το θέμα. Δέχομαι την αγορά για 1-2 φυτά σαν δοκιμές και εξάσκηση αλλά από εκεί και πέρα θα πρέπει να βρούμε το θάρρος να ζητήσουμε βοήθεια, συνάντηση και συζήτηση με τους πιο προχωρημένους ώστε να καταλάβουμε τι είναι μπονσάι και πώς γίνονται αυτά. Η μελέτη και η θεωρία είναι η αρχή, το ξεκίνημα. Πρέπει να λερωθούν τα χέρια όμως για να μάθει κάποιος και την συνέχεια του μαθήματος. Να γιατί γράφοντας έτσι περίεργα προσπάθησα να ταρακουνήσω λίγο τους νέους στο χόμπυ. Αυτοί πρέπει να είναι οι πρώτοι που θα προκαλέσουν και θα προσκαλέσουν για μία συνάντηση. Αυτοί θα πρέπει να είναι ‘’ζωντανοί’’ σε εμφανίσεις, σε έργα και σε ερωτήσεις. Αυτοί θα έχουν το κέρδος. Δεν μιλάω για τους συνήθεις ύποπτους αλλά για όλους εκείνους πού διαβάζουν το site και θα πρέπει να εμφανιστούν κάποια στιγμή εάν βέβαια τους ενδιαφέρει το αντικείμενο και δεν το κάνουν από απλή περιέργεια. Εμείς είμαστε εδώ και πρόθυμοι να βοηθήσουμε με τις λίγες γνώσεις μας και τα πολλά μας λάθη. Είναι ανόητο αυτά που περάσαμε εμείς να τα συναντήσουν και αυτοί. Ας ξανακοιτάξουμε τι έχουμε στο μπαλκόνι μας, ας αποφασίσουμε τι θέλουμε, ας πάμε για να μάθουμε κάτι επιπλέον, ας παρουσιαστούμε για να γνωρίσουμε τους άλλους και να συζητήσουμε, ας κάνουμε μία μικρή βόλτα μαζί τους χωρίς να αγοράσουμε τίποτα, ας αφήσουμε πίσω το όποιο ψευδώνυμο και ας δείξουμε το πρόσωπό μας, ας κάνουμε μία σωστή αγορά και ας μάθουμε επιτέλους ότι μπονσάι δεν είναι μόνο ένα φυτό στο πιάτο.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Vasilhs »

Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από kapouland »

RiaD έγραψε:....Νομιζω οτι θα ψάχνουμε όλοι για κουτσουπιές παντως..[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... histle.gif[/img]

Καλό!!!!![img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]
Πολύ καλή παρατήρηση Ρία!!!!
Κουτσουπιές και κουμαριές!!!!!!
...Ανδρέας [HR]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από RiaDr »

Εχω την αίσθηση πως ξέρω και για ποιον ακριβώς βαράει η καμπάνα, χαχαχαχα!


Νομιζω οτι θα ψάχνουμε όλοι για κουτσουπιές παντως..[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... histle.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από My Nellie »

Εσύ Γιάννη πάντα έτσι ανώμαλα τα προσγειώνεις τα... λεπιδόπτερά σου?
Γιατί εμάς μας ταρακουνάς έτσι?
[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el/image ... olling.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Να που σιγά-σιγά ξανοιγόμαστε για αγορές και σε περιοχές έξω από τήν Αθήνα. Η διάθεση ανεβασμένη και το χόμπυ είναι στο μυαλό συνέχεια. Αλλά τί αγορές θα γίνουν ??? Κάποιοι θα πρέπει να σκεφθούν καλά τί θα αγοράσουν ή τί θέλουν να αγοράσουν ώστε να μήν υπάρχει το γνωστό πρόβλημα φυτών που τελικά τα φυτεύουμε στόν κήπο. Οι νέοι που διαβαζουν αυτή τήν ενότητα να εμφανιστούν και να παρευρεθούν στήν συνάντηση για να έχουν τήν βοήθεια των παλαιότερων και πιό έμπειρων στίς αγορές-επιλογές. Το να διαβάζει κάποιος τα τεκτενόμενα του φόρουμ, να έχει τήν αγάπη γι'αυτό το χόμπυ και να μήν εμφανίζεται, δέν νομίζω ότι θα μπορέσει να πάει μπροστά. Η παρουσία και η ζωντανές συμβουλές στο ''πεδίο τής μάχης'' είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει σάν αποσκευές για να προχωρήσει σε αυτή τήν ενασχόληση.
Και μιάς και μιλάμε για φυτώρια και δέν έχουμε πρόβλημα απόστασης ([img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]) τότε να πάμε μέχρι τα φυτώρια τής Τραγάνας. Ειναι μόνο 260 χλμ πήγαινε-έλα και 100 euro για βενζίνη και διόδια !! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]
Λευτά υπάρχουν !!! Αντε να αγοράσουμε και 3-4 δενδράκια !!!
Θα έλεγα να κοιτάξουμε με ψυχραιμία τί φυτά έχουμε στό μπαλκόνι μας και να αποφασίσουμε εάν χρειαζόμαστε άλλα. Εάν ναί, τότε να επιλέξουμε το είδος, να διαβάσουμε σχετικά με αυτό και να συλλέξουμε εικόνες μπονσάι ώστε αυτό-α που πιθανόν να βρούμε να έχουν κάποιες ομοιότητες και δυνατότητες να γίνουν περίπου σάν εκείνα στίς εικόνες μετά από χρόνια.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από My Nellie »

Παιδιά, απ'όσο θυμάμαι όταν είχαμε πάει την πρώτη-πρώτη φορά κι είμασταν ο Γιάννης, ο Χάρης, εγώ, κι ένα άτομο (δεν θυμάμαι το όνομά του...) απ'το παλιό forum κι εκεί τα φυτώρια ήταν αρκετά και κοντά το ένα στο άλλο. Χάρη, το θυμάσαι??

Επίσης, ίσως κάποια φορά θα μπορούσαμε να πάμε και στο δασικό φυτώριο στην Πάρνηθα, όπου οι τιμές είναι πολύ χαμηλές. Δεν ξέρω βέβαια εάν μπορεί να τους μένουν δένδρα και έτσι να έχουν και μεγαλύτερα εκτός απ'τα δενδρύλλια που προμηθεύουν για τις αναδασώσεις κλπ
Άβαταρ μέλους

Topic author
Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Hombre »

Αλεξανδρα συμφωνω και εγω με τον Χαρη , εκτος αυτου δεν εχω και γνωση της περιοχης που λες οποτε εαν υπαρχει καποιος που να γνωριζει φυτωρια σε εκεινη την περιοχη με το μεγεθος και την ποικιλια αυτων που επισκεπτομασθε συνηθως παρακαλω ας τα αναφερει.[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... egreen.gif[/img]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από Harris »

My Nellie έγραψε:Να κάνω και μια πρόταση...?
Μήπως οι γνώστες μπορούν να κανονίσουν την επίσκεψη σε νέο προορισμό διαφορετικό από εκεί που πηγαίνουμε κάθε φορά? Ίσως ήδη βέβαια να έχετε κατά νου να πάμε κάπου αλλού πέρα απ' τα γνωστά φυτώρια που συνήθως επισκεπτόμασθε...
Τι λέτε? Ξέρετε άλλους εμπόρους κάπου αλλού? Να το κάνουμε προς την αντίθετη κατεύθυνση αυτή τη φορά, προς Μεσόγεια/Κερατέα?
Αλεξανδρα δεν εχεις αδικο ... αλλα εκει εχει πολλα και μεγαλυτερες επιλογες απο το να παμε σε 1 π.χ καπου στα Καλυβια...

Τι λες;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από My Nellie »

Να κάνω και μια πρόταση...?
Μήπως οι γνώστες μπορούν να κανονίσουν την επίσκεψη σε νέο προορισμό διαφορετικό από εκεί που πηγαίνουμε κάθε φορά? Ίσως ήδη βέβαια να έχετε κατά νου να πάμε κάπου αλλού πέρα απ' τα γνωστά φυτώρια που συνήθως επισκεπτόμασθε...
Τι λέτε? Ξέρετε άλλους εμπόρους κάπου αλλού? Να το κάνουμε προς την αντίθετη κατεύθυνση αυτή τη φορά, προς Μεσόγεια/Κερατέα?
Άβαταρ μέλους

mix.dny
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2011, 12:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση στα φυτωρια

Δημοσίευση από mix.dny »

Παιδια στις 22 λεει μνημοσυνο (μακρυα απο σας) οποτε,εγω καλυτερα 29!
Να θυμηθώ, να ξεχαστώ
να γίνω ερυθρελάτη
οι ρίζες μου στον ουρανό
τα φύλλα στο κρεβάτι
Απάντηση