Αναζήτηση νέου υλικού

Ανταλλαγές, πωλήσεις, δωρεές
Απάντηση

Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από Kahraman »

Δοκίμασε τον σχίνο. Μαστιχόδεντρο.

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από Rockystef »

Να ευχαριστήσω από καρδιάς το Θάνο (thanos75) που μου χάρισε ένα σκασμό υπέροχα δεντράκια. Παραθέτω φωτογραφίες  και ξεκινούν οι εργασίες σύντομα!!!
Paulos έγραψε:
19 Ιουν 2022, 14:38
Τι δέντρα έχεις; Έχεις φωτογραφίες;




 
Παύλο συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Δεν είχα προσέξει το μήνυμά σου. Εκτός από τα νέα αποκτήματα έχω ένα γιουνίπερο, μια φτελιά, έναν πυξό, μια ακόμα μικρή ελίτσα, δύο "μωρά" βουκαμβίλιες και μια ροδιά που είμαι υπό σκέψη αν θα την αφήσω να γίνει δεντράκι ή θα την δουλέψω για μπονζάι. Έχω και φωτογραφίες αν θες να σου δείξω. 
 
IMG_20220621_115802.jpg
 
IMG_20220621_115842.jpg
 
IMG_20220621_115923.jpg
 
IMG_20220621_120814.jpg
 
IMG_20220621_121012.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από Rockystef »

Hfestion έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:10
Τι δέντρα ψάχνεις?


 
Αν εννοείς είδη, ψάχνω τα πάντα. Συνήθως επιλέγω κάτι αναλόγως με το αν μου αρέσει όταν το δω. Επίσης, επιλέγω και βάση εικόνων που έχω δει στο δίκτυο από έτοιμα bonsai, οπότε προσπαθώ να δουλέψω κάτι ώστε με τον καιρό να μοιάζει με αυτό που είδα αρχικά.

Γενικότερα είμαι και τόσο "ανοιχτός" γιατί εντυπωσιάζομαι καμιά φορά με εικόνες μπονζάι από είδη που δε θα τους το χα. Άλλες φορές εντυπωσιάζομαι γιατί ανακαλύπτω είδη που δεν ήξερα ότι υπάρχουν καν :P

Όσο αφορά τη φάση του φυτού που αναζητώ, ψάχνω από σπορόφυτα μέχρι υλικά με προοπτικές για να γίνει κάτι στο μέλλον. Δεν ξέρω αν έχω δυνατότητα να αγοράσω έτοιμο μπονζάι ή κάτι πολύ προχωρημένο σε πριμπονζάι, αλλά σίγουρα θα έκανα οικονομίες για αγορά ενός τέτοιου υλικού μελλοντικά αν έβρισκα κάτι που να μου άρεσε.

***Να ευχαριστήσω όσους έχουν ανταποκριθεί έως τώρα. Όποτε καταλήξει κάτι στα χέρια μου θα επανέρθω με φωτογραφίες των νέων αποκτημάτων!! :)
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι δέντρα ψάχνεις?
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από thanos75 »

Κάτι θα βρούμε.
Σποροφυτα θέλεις;
ΘΑ σου στείλω πμ
 
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από Paulos »

Τι δέντρα έχεις; Έχεις φωτογραφίες;
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Αναζήτηση νέου υλικού

Δημοσίευση από Rockystef »

Χαιρετώ την ομάδα,

Έπειτα από κλοπή δύο φυτών μου ασφάλισα τα υπόλοιπα που έχω ώστε να μην κινδυνεύουν. Έχοντας πλέον το σωστό χώρο και όχι το φόβο θα ήθελα να κάνω 1-2 προσθήκες στη συλλογή μου. Έχω κάνει αρκετές φορές "σαφάρι" σε διάφορα φυτώρια της Αθήνας. Σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ πριν ξανά προσπαθήσω να βρω υλικό από φυτώριο, μήπως κάποιος διαθέτει κάτι. Σε γενικές γραμμές δεν αναζητώ κάτι έτοιμο. Εκτός του ότι μου αρέσει "το ταξίδι", δε νομίζω να χω και την οικονομική δυνατότητα για κάτι σχετικό. Με ενδιαφέρει υλικό οποιουδήποτε είδους σε χαμηλή τιμή, σίγουρα κάτω του 50ευρου.

Αν υπάρχει κάτι σχετικό θα χαρώ να δω μηνύματά σας και εικόνες, είτε εδώ είτε σε προσωπικό.

*Θυμίζω ότι μένω Αθήνα (Καισαριανή).

Ευχαριστώ!
Απάντηση