200.000 Bonsai

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάπου λάθος. Μερικές φορές είναι σε ποια φάση της ζωης ειναι ο καθένας μας με αναλογία των εμπειριών του.
Επίσης μετράει η μετριοφροσύνη σε αντίθεση με την μεγαλομανία.

Μερικά πράγματα γίνονται όχι για να γίνεις κάποιος καλύτερος ή να ξεφύγει απο την πραγματικότητα με λίγες στιγμές ξενοιασιάς, αλλά για να δείξεις στους άλλους οτι κάποιος είναι, να γίνει π.χ Κριτής. Δυστυχώς έχουμε δει και βλέπουμε κατά διαστήματα τέτοια φαινόμενα.

Αυτός που είναι αληθινός δεν χρειάζεται αποδείξεις... απλά φαίνεται.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Harris έγραψε:
iohokahey έγραψε:Σε διαβασα μια,δυο,τρεις φορες..θα μπορουσαμε να κανουμε μια τεραστια συζητηση,σε καποια συμφωνω με αυτα που λες,σε αλλα εχω καποιες ενστασεις..δεν εχει σημασια ομως τοσο αυτο,οσο το οτι μου εδωσες το εναυσμα να σκεφτω καποια πραγματα..
Θα ήταν ενδιαφέρον να ξεκινησει συζητηση.


Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ανοίξουμε κάποια μακροσκελή συζήτηση. Όπως λέει και ο αγαπητός Γιώργος (iohokahey) …….. δεν έχει σημασία τόσο αυτό (ή ένσταση), όσο το ότι μου έδωσες το έναυσμα να σκεφτώ κάποια πράγματα…..

Θεωρώ ότι την όποια συζήτηση θα πρέπει πρώτα να την κάνουμε με τον εαυτό μας, να τον γνωρίσουμε καλύτερα, να δούμε-βρούμε τα πλεονεκτήματα αλλά και τις αδυναμίες μας και να κάνουμε αυτό το ….. ένα μικρό βήμα περισσότερο από χθές ….
Γι αυτό έγραψα …δεκτή η ένσταση…. Σίγουρα κάτι έγραψα λάθος, κάτι είναι λάθος, αλλά και εγώ έχω κάνει λάθη και προσπαθώ να τα μειώσω, να τα έχω σαν εφόδια για να πάω μπροστά.


Venia dignus est humanus error.
Κάθε ανθρώπινο λάθος αξίζει συγχώρεση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Harris »

iohokahey έγραψε:Σε διαβασα μια,δυο,τρεις φορες..θα μπορουσαμε να κανουμε μια τεραστια συζητηση,σε καποια συμφωνω με αυτα που λες,σε αλλα εχω καποιες ενστασεις..δεν εχει σημασια ομως τοσο αυτο,οσο το οτι μου εδωσες το εναυσμα να σκεφτω καποια πραγματα..
Θα ήταν ενδιαφέρον να ξεκινησει συζητηση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
iohokahey έγραψε:σε αλλα εχω καποιες ενστασεις..

Δεκτή η ένσταση.


Errare humanum est.
Venia dignus est humanus error .


Δεν θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε για το τι είναι σωστό χωρίς να διαπραγματευτούμε, έστω και λίγο, σχετικά με το τι είναι καλό.
Thomas Mc Charthy (Ideals and Illusions)
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από iohokahey »

Σε διαβασα μια,δυο,τρεις φορες..θα μπορουσαμε να κανουμε μια τεραστια συζητηση,σε καποια συμφωνω με αυτα που λες,σε αλλα εχω καποιες ενστασεις..δεν εχει σημασια ομως τοσο αυτο,οσο το οτι μου εδωσες το εναυσμα να σκεφτω καποια πραγματα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Χείμαρρος ιδεών....

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιωτα έγραψε:Ευχαριστω!!![ Εικόνα ]
+1
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Ποταμός... Κι είς "ανώτερα"!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από panixoras »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]το μονο πραγμα που σε στσματα πλεον ειναι η δικη σου αντισταση...........[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Γιωτα »

Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

200.000 Bonsai

Δημοσίευση από Jean-Zac »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... icolor.gif[/img]


200.000 bonsai


Ζήτω !!!!!!! Νίκησα !!!!!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /sunny.gif[/img]





Έσπασα το φράγμα των 200.000 bonsai !!!!!
.
.
.
.
Και τώρα τι κέρδισα ????
.
.
.
Καλή ερώτηση.
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η μόνη νίκη που μετράει είναι αυτή με τον εαυτό μας, να αποφύγουμε να νικηθούμε από τον εγωισμό μας και όπως λένε συχνά στις πολεμικές τέχνες ‘’ο αληθινός δάσκαλος είναι αυτός που κερδίζει χωρίς μάχες ’’ .... Αλλά ακόμη και εδώ πρέπει να προσέξουμε ώστε να κατανοήσουμε καλά το βαθύτερο νόημα των πραγμάτων, θα πρέπει να φέρουμε τα πάντα πίσω στην πραγματικότητα, διαφορετικά η φιλοσοφία δεν διδάσκει τίποτα.
Κερδίζοντας χωρίς μάχες δεν σημαίνει ότι αν κάποιος μας προκαλέσει εμείς θα φύγουμε, (για να ακολουθήσουμε την φιλοσοφία) , ίσως ακόμη πεπεισμένοι ότι μπορεί να τον είχαμε νικήσει και στη συνέχεια απελπισμένοι για αυτό που θα μπορούσαμε να του είχαμε κάνει ή να αυτόμαστιγωθούμε για τό τι θα σκεπτόντουσαν οι άλλοι ή να πεισθούμε ότι είμαστε ανώτεροι ….... με αυτόν τον τρόπο ο εγωισμός μας νίκησε μέν αλλά θα είναι σαν σαράκι στο μυαλό για μήνες, ίσως για χρόνια .... θα ήταν καλύτερα για εμάς να είχαμε αντιμετωπίσει τη μάχη τουλάχιστον, όλα αυτά θα τελείωναν εκεί.
Η πραγματική νίκη χωρίς πάλη είναι όταν καταλαβαίνεις (αλλά να το κατανοείς βαθιά και όχι σε επίπεδο συλλογισμού) ότι κερδίσεις ή χάσεις δεν αλλάζει απολύτως τίποτα και σε εκείνο το σημείο μπορείς να αποφασίσεις εάν θα αντιμετωπίσεις ή όχι τον αγώνα, αλλά αν είσαι σε εκείνη την κατάσταση τότε η απόφαση είναι πραγματικά δικιά σου, δεν εξαρτάται από το εγώ ή από τους φόβους ή από εξωτερικές συνθήκες, είσαι πραγματικά εσύ που θα επιλέξεις με όλη την συνείδησή σου .... και συνήθως σε αυτή την κατάσταση κανείς δεν έχει το θάρρος να σε αντιμετωπίσει. Το ξέρω φαίνονται λίγο ακαταλαβίστικα όλα αυτά αλλά όποιος έχει κάνει πολεμικές τέχνες για χρόνια θα μπορέσει να καταλάβει τι λέω.
Σημαίνει να δίνω όλο τον εαυτό μου για ένα σκοπό, να κάνω τα αδύνατα δυνατά και να τα καταφέρω. Σημαίνει ότι όλες οι προσπάθειές μου έχουν αποδώσει και εγώ απέκτησα περισσότερα πράγματα από τότε που ξεκίνησα.
Για να παραθέσω το γνωστό … ‘’μπορείτε να κερδίσετε μία μάχη και να χάσετε τον πόλεμο’’


Και η ερώτηση.


Προτιμάτε να κερδίσετε υλιστικά ή ενδόμυχα ??

Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει μετάλλιο. Στην πρώτη θα συνοδεύεται από ένα μεγάλο χαμόγελο. Στην δεύτερη από δάκρυα αλλά γιατί θα είστε πραγματικά χαρούμενοι και ευτυχισμένοι.


Προτιμάμε να χτυπηθούμε με όλους τους αντιπάλους της ζωής μας ή επιδιώκουμε μόνο την συνεχή σύγκρουση με τον εαυτό μας, όπου η νίκη μπορεί να συνοψιστεί σε αυτές τις λέξεις.

΄΄Masakatsu Agatsu Katsuhayabi΄΄

Ένα από τα συνθήματα του Aikido .… ‘’η πραγματική νίκη είναι η νίκη επί του εαυτού μας’’

Πρώτα πρέπει να κερδίσουμε τον φόβο μας, ότι δεν είμαστε τόσο ικανοί όσο οι άλλοι, να δεχτούμε κάποιες ήττες. Από αυτές θα μάθουμε πολλά, αλλά δεν πρέπει να τις δούμε με αυτόν τον χαρακτηρισμό αλλά σαν ευκαιρία για να γίνουμε καλύτεροι, σαν ευκαιρία για ανάπτυξη.
Όταν κερδίζω τον εαυτό μου όχι μόνο νομίζω ότι έκανα καλά,αλλά νομίζω ότι μπορώ να κάνω καλύτερα.

Το μπονσάι επιβιώνει, εξελίσσεται μέσα στο χώρο του και βρίσκει την αρμονία και την ιδανική μορφή (αυτή που εμείς θέλουμε να του δώσουμε) μόνο και μόνο επειδή κόβουμε τις ρίζες που μεγαλώσανε σε σχέση με το χώρο του και τα κλαδιά αυτά που δεν είναι μέσα στο σχέδιο που θέλουμε να δώσουμε το δέντρο.
Μήπως αυτή η διαδικασία κλαδέματος των μπονσάι μοιάζει με μια διαδικασία που πρέπει να κάνουμε λίγο πιο συχνά στη δικιά μας ζωή ?? Προσπαθούμε κάθε μέρα για να δώσουμε ένα συγκεκριμένο σχήμα για τη ζωή μας, να πλησιάσει σε ένα σημείο την αρμονία, αλλά για να το πετύχουμε πραγματικά, ίσως μερικές φορές είναι απαραίτητο να κάνουμε ένα κλάδεμα, ένα καθαρισμό των ριζών του παρελθόντος, αφού γίνανε πλέον πολύ ογκώδεις από τη ζωή που θέλουμε να ζούμε και τών κλαδιά που έχουν γίνει ξερά, ή ακόμα και νεκρά, ή είναι ζωντανά αλλά πηγαίνουν προς μια κατεύθυνση που δεν είναι αυτή που θέλουμε να ακολουθήσουν.

Ποιες είναι οι ογκώδεις ρίζες και ξερά κλαδιά στη ζωή μας;

Όλοι έχουμε ένα παρελθόν, μια ιστορία, η οποία καλώς ή κακώς μας οδήγησε να είμαστε αυτό που είμαστε. Αλλά μερικές φορές αυτό το παρελθόν,με τη μορφή ανθρώπων, εμπειριών,αναμνήσεων ή των πεποιθήσεων, μας ριζώνει σε ένα στυλ ζωής που δεν μας αντιπροσωπεύει πια. Επιστρέφοντας στον παραλληλισμό των μπονσάι, αυτό το παρελθόν είναι οι ογκώδεις ρίζες, αυτές που ξεφεύγουν από το σχήμα που θέλουμε,υπονομεύοντας την αρμονία του συνόλου. Και όχι μόνο. Όπως στο δένδρο η λύμφη τρέφει όλα τα μέρη,αυτά που ζουν και εκείνα που ξεραίνονται, έτσι και στη ζωή μας μερικές φορές χρησιμοποιούμε το χρόνο και την ενέργειά μας για να θρέψουμε όχι μόνο τα σημεία που μας κάνουν ευτυχισμένους, μας υλοποιούν και να μας δίνουν χαρά, αλλά και σε τοξικές ή νεκρές σχέσεις, ξεπερασμένες πεποιθήσεις και βλαβερές συνήθειες.

Ποιες είναι οι ογκώδεις ρίζες της ζωής μας για να κλαδέψουμε;

Θα μπορούσε να είναι μια δουλειά που κάνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα, που έχει ριζώσει, αλλά τώρα μας στενεύει σαν τα παπούτσια μας, ένα πρόσωπο που ανήκει στο παρελθόν μας, ή απλά μια πεποίθηση, μια εικόνα του εαυτού μας που την κουβαλάμε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά αισθανόμαστε πλέον ότι δεν μας αντιπροσωπεύει. Αλλά προσοχή. Η διαδικασία κλαδέματος περιλαμβάνει όχι μόνο τις ρίζες, αλλά και τα κλαδιά. Τι αντιπροσωπεύουν τα κλαδιά στη ζωή μας; Ίσως ορισμένες σχέσεις, δραστηριότητες, που γεννήθηκαν πιο πρόσφατα από τις ρίζες, αλλά μεγάλωσαν αρκετά. Ωστόσο, ίσως να μην δίνουν πιά φρούτα, επειδή είναι ξερά, ή νεκρά, ή απλά πήρανε περισσότερο χώρο από ό, τι θα θέλαμε στη ζωή μας.

Ποια είναι τα ξερά κλαδιά στη ζωή μας για να κλαδεύονται;

Και εδώ, επίσης, θα μπορούσε να είναι οι σχέσεις, οι άνθρωποι, τα περιουσιακά στοιχεία ή τις κακές συνήθειες, όπως και στίς ογκώδης ρίζες το κλάδεμά τους είναι απαραίτητο για την αρμονία και τη μορφή που θέλουμε να δώσουμε στην ζωή μας. Πώς όμως να προχωρήσουμε στο κλάδεμα και να ζούμε σε αρμονία. Λοιπόν, σε αυτό το σημείο το πώς μπορούμε να προχωρήσουμε με το κλάδεμα των ριζών του παρελθόντος και τα ξερά κλαδιά ;

Το πρώτο βήμα είναι να εντοπισθούν.

Σκεφτείτε το. Τι είναι αυτό που στη ζωή σας του αφιερώνουν χρόνο και ενέργεια χωρίς να εισπράττετε ευχαρίστηση, χωρίς να το θέλετε πραγματικά, μόνο από συνήθεια και υποχρέωση. Μπορεί να είναι σχέσεις που προχωράνε με την δύναμη της αδράνειας, δραστηριότητες που δεν θέλεις να τις αφήσεις μόνο και μόνο επειδή τις άρχισες εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν έχουν φέρει αποτελέσματα ούτε χαρά, επιβλαβείς συνήθειες και τις μεταφέρεις γιατί γίνανε συνήθεια πιά. Ένας καλός τρόπος για να τις εντοπίσετε είναι η μεταφορική έννοια του συναισθηματικού τραπεζικού λογαριασμού του Stephen Covey, συγγραφέα του The 7 Habits of Highly Effective People.

Ο Συναισθηματικός Τραπεζικός Λογαριασμός

Μεταφορικά ομιλώντας ο συναισθηματικός τραπεζικός λογαριασμός, δηλαδή οι σχέσεις μας με τους άλλους ανθρώπους ρυθμίζονται σάν έναν τρεχούμενο λογαριασμό. Υπάρχουν πληρωμές και αναλήψεις. Είναι προφανές ότι εάν σε μια σχέση, αλλά θα μπορούσαμε επίσης να πούμε σε μια δραστηριότητα, ένα χόμπι, μια εργασίας, υπάρχουν περισσότερες αναλήψεις από τις καταθέσεις, αργά ή γρήγορα, ο λογαριασμός μας πηγαίνει στο κόκκινο. Και εάν πάει στο κόκκινο, αυτό σημαίνει ότι θα αποτύχει, τελείωσε. Εάν σκεφτούμε τις καταθέσεις, που κατά καιρούς μια δραστηριότητα ή ένα πρόσωπο μας έδωσαν ικανοποίηση,ευχαρίστηση αλλά και στις αναλήψεις που μας κάνανε τότε θα καταλάβουμε αμέσως ποια είναι τα ξερά κλαδιά και οι ογκώδεις ρίζες της ζωής μας.
Όμως το να αφαιρέσουμε-κόψουμε τα ξερά κλαδιά μπορεί να είναι δύσκολο και επίπονο, αλλά πόση χαρά, πόση ψυχική λύμφη θα υπάρχει επιπλέων για τις όποιες δραστηριότητες, για τους ανθρώπους που πραγματικά μας δίνουν χαρά, ενέργεια, χρόνο και αξίζουν περισσότερο από τά άχρηστα κλαδιά και τις άχρηστες ρίζες.

200.000 bonsai

Ένα νούμερο, ένας αριθμός που δεν λέει τίποτα. Δεν είναι βραβείο, δεν ήταν στόχος γιατί δεν υπάρχει μετάλλιο, δεν υπάρχει μπράβο, δεν υπάρχει χειροκρότημα. Ήταν μόνο μία ευκαιρία να γράψω λίγα λόγια, να θυμηθώ τι πλήρωσα και τι εισέπραξα.
Τελικά αυτή η σχέση μου με τα μπονσάι όλα αυτά τα χρόνια τροφοδότησαν τον συναισθηματικό μου λογαριασμό με κάποια μηδενικά επιπλέων. Δεν θα το πίστευα ποτέ πρίν από πολλά χρόνια ότι θα μπορούσε να συμβεί. Διαμορφώσανε τον χαρακτήρα μου και αλλάξανε την αντίληψή μου σε πολλά θέματα.
Έγινα καλύτερος.


Ας δούμε όμως τη διαφορά μεταξύ: θέλω να είμαι ο καλύτερος και θέλω να είμαι καλύτερος. Εάν εξαλείψουμε αυτό το μικρό γράμμα ΄΄ο΄΄ θα έχουμε μια μεγάλη διαφορά στη ζωή μας.
Ξαφνικά θα καταλάβουμε ότι σημείο σύγκρισης δεν θα είναι οι άλλοι, αλλά θα είμαστε εμείς οι ίδιοι. Δεν χρειάζεται πλέον να αποδείξουμε τίποτα σε κανέναν. Αυτό που επιθυμούμε είναι να δείξουμε στον εαυτό μας ότι είμαστε καλύτεροι από ... χθες, πριν από ένα μήνα, πριν από ένα χρόνο.
Θα αντιληφθούμε ότι δεν θα έχουμε πλέον δικαιολογίες και χάσιμο χρόνου και το μόνο που χρειαζόμαστε είναι να κάνουμε ένα μικρό βήμα περισσότερο από χθες. Δεν έχει σημασία πόσο μικρό και πόσο δύσκολο μπορεί να είναι αυτό το μικρό βήμα, το μόνο που έχει σημασία είναι ότι μπορούμε να το κάνουμε.

200.000 bonsai

Τελικά τι ΄΄ζημιά΄΄ μπορεί να μας κάνει ένα μπονσάι, ένα μικρό φυτό που το πληρώσαμε 5-10 euro αλλά εισπράξαμε πολλά περισσότερα. Γνωρίσαμε καλύτερα τον εαυτό μας.
Και αυτό δεν έχει τιμή.



P.S. Εδώ το ΄΄ρεκόρ΄΄ των100.000 bonsai

http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=26&t=7275
Απάντηση