Αυγά στο γιουνίπερο!

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από Hfestion »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 04 Ιούλ 2015, 10:33 --

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από DimosA »

Μπράβο και από έμενα...
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από RiaDr »

Το ένστικτο της μητέρας, είδες; Όμορφη εικόνα μέσα σ' όλα αυτά που βλέπουμε αυτές τις μέρες.
Ευχαριστούμε!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από nikpil »

Τελικά το θυληκό αποδείχτηκε πιο γενναίο από το αρσενικό. Κάθισε και βγήκε και φωτογραφία, ενώ το αρσενικό σηκώνεται όρθιο κάθε φορά που βγαίνω στο μπαλκόνι!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από RiaDr »

Χαίρομαι πολύ για τη στάση σου-και σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό, ίσως και δείγμα τύχης, αυτό που συνέβη. Είμαστε όλοι μέρος του ίδιου οικοσυστήματος, δεν μπορούμε να λέμε πως λατρεύουμε τα δέντρα μας, αλλά μισούμε τα πουλιά και ούτω καθ' εξής. Σας κάποιους "φιλόζωους" που ταϊζουν το δικό τους φιλετάκια, αλλά κλωτσάνε το αδέσποτο...

Με το καλό τα....γεννητούρια και περιμένουμε φωτογραφίες!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από marios »

Πολύ καλά θα κάνεις. Μπράβο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από nikpil »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Ηδη βγαίνω πιο άνετα στο μπαλκόνι. Με κοιτάει άλλα δε δείχνει να τρομάζει. Μέχρι στιγμής έχω πλησιάσει μέχρι 1 μέτρο κ κάτι.

JZ αρχικά νόμιζα ότι ήταν δεκαοχτούρα λόγω του ότι τα αυγά ήταν κάτασπρα. (Εχω ακούσει ότι τα αυγά των περιστεριών είναι πιτσιλωτά). Αλλά όταν είδα τη μάνα κατάλαβα ότι ήταν περιστέρι και μάλιστα είναι ακριβώς το ίδιο χρωματικά με την πρώτη φωτογραφία του wikipedia.

Παρόλα όσα μου είπαν.. να διώξω το πουλί για να μην γεμίσω αργότερα, να περιμένω να φύγει και να απομακρύνω τα αυγά κλπ, νομίζω ότι μια νέα ζωή είναι πιο σημαντική από ένα φυτό. Εξάλλου, εγώ το είδα και λίγο αλλιώς. Πιστεύω ότι είναι και λίγο τύχη, γιατί δεν έχω δει να πηγαίνουν να κάνουν φωλιά σε μπαλκόνια φίλων ή γνωστών!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι περιστέρι ??

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE ... F%81%CE%B9

Η μήπως είναι δεκαοχτούρα ??

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE ... F%81%CE%B1

https://www.youtube.com/watch?v=7py9Q3KsF2Y


Τελικά τι αξίζει ???
Ένας γιουνίπερος ή μία νέα ζωή ??

Ποια από τις 2 επιλογές θα θυμάσαι για χρόνια και θα νοιώθεις πιο όμορφα ???
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Σίγουρα μια φωτο 1000 λέξεις.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από iohokahey »

παντως παρ'ολη την δυσκολια που αντιμετωπιζεις,ειναι πολυ ομορφο αυτο που σου συνεβη!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
χαιρομαι που μπορεσαν τα παιδια να σου δωσουν συμβουλες,ευχομαι να τις ακολουθησεις και να πανε ολα καλα!

υγ.ισως οταν απουσιασει για λιγακι,να απομακρυνεις τα υπολοιπα φυτα που εχεις γυρω,ωστε εκεινα να τα ποτιζεις οποτε θελεις !!

υγ.μια φωτο πιστευω κρινεται απαραιτητη![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Bisba
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 18:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από Bisba »

Για να έφτιαξε φωλιά το περιστέρι εκεί πάει να πεί οτι το σημείο είναι γενικώς ήσυχο .
Αν και τα περιστέρια εχουν εξοικειωθεί πολύ με τους ανθρώπους και είναι συχνό φαίνομενο να φτιάχνουν φωλιά σε γλάστρα.
Γενικά να ξέρεις οτι κλωσάνε και οι δύο γονείς και τα αυγά κάνουν 18 με 20 μέρες να εκκολαφθούν και οτι τα μικρά θέλουν 40 ημέρες για να αφήσουν τη φωλιά.
θα αφήσει τη φωλιά της μόνο για να ξεμουδιάσει ή για να πιεί νερό ή για την ανάγκη της. Φαγητό συνήθως κουβαλάει ο σύζυγος.
Εαν εκείνη τη στιγμή το αντιλιφθείς βάλε ένα λάστιχο μέσα στη γλάστρα καμια 10 αριά πόντους μέσα στο χώμα και με ενα αυτοσχέδιο χωνί να ποτίζεις το δέντρο σου με προσοχή μόνο μη βρέξεις τα αυγα. ( Εαν ειναι σε προχωρημένη ανάπτυξη και πιτσιλιστούν δεν έχουν ανάγκη )
Τα διπλάνα δέντρα να τα ποτίζεις κανονικά απλά οι κινήσεις σου να είναι ήρεμες ( τα ποτίσματά σου οσο γίνετε πιο αραιά ) και ΠΟΤΕ να μην είναι αργά το σούροπο γιατι εαν τρομάξει και φύγει θα κοιμηθεί έξω οπότε θα σταματησει η ωοτοκία.
Γενικά είναι ήρεμα πουλιά και οταν εχουν αυγά δε τα παρατάνε εύκολα. Ενα τρικ είναι οταν βγαίνεις στο μπαλκόνι να στέκεσαι σε μια μικρή απόσταση για μερικά λεπτά ωστε να σε εχει στο οπτικό της πεδίο και να μη τρομάζει.
Να θυμάσαι, ήρεμες κινήσεις χωρίς φωνές.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
φιλικά Μπάμπης.
www.xylofournoi.gr
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αυγά στο γιουίπερο!

Δημοσίευση από Harris »

Ρώτησα τον ξάδελφο μου που ασχολείται. Μου ειπε να μην τρομαξεις το περιστέρι. Όταν φύγει ποτισε το δέντρο αλλά να μην βραχουν τα αυγά και το μέρος που καθετε το περιστέρι. Σε 2 βδομάδες θα έχετε παρέα! :) μην την τάσεις γιατί δεν θα φύγει ώστε να ποτισεις το δέντρο.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikpil
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014, 13:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυγά στο γιουνίπερο!

Δημοσίευση από nikpil »

Χθες το πρωί πήγα να ποτίσω τα φυτά που έχω στο μπαλκόνι και παρατήρησα 2 αυγουλάκια πάνω στη γλάστρα του γιουνίπερου. Τα λυπήθηκα και σκέφτηκα να μην τα απομακρύνω. Το απογευματάκι σκέφτηκα να τα δείξω στη σύζυγο. Προς μεγάλη μου έκπληξη, η μαμά-περιστέρα καθόταν ήδη επάνω και τα κλωσούσε. Κάθε φορά που βγαίνω στο μπαλκόνι, αν και είμαστε σε μια απόσταση 2,5 μέτρων, γυρνάει με κοιτάει και παραμένει στη θέση της. Σκέφτηκα να της έβαζα λίγο ψωμί σε ένα κουπάκι αλλά φοβάμαι μήπως την τρομάξω και αφήσει τα αυγά. Επίσης, υπάρχει ένα ακόμα θέμα, λόγω καλοκαιριού, ποτίζω τα φυτά και τα λουλούδια κάθε 1-2 μέρες. Διπλα στο γιουνίπερο έχω ένα κυκλάμινο, κάτι μολόχες και κάποια άλλα λουλούδια. Πώς να πλησιάσω να τα ποτίσω τις επόμενες μέρες;
Απάντηση