ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Πάρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 13:20
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Πάρης »

Harris έγραψε:
Πάρης έγραψε:Ίσως ένας φάκελος με τα βασικά άρθρα, όπως τα στυλ, το χώμα, επιλογή pots, λύπανση, κλάδεμα κλπ (να είναι ουσιαστικά τα "ευαγγέλια") να βοηθούσε εμάς τους νεώτερους καλύτερα. Υπάρχουν και τώρα αλλά είναι διάσπαρτα και απαιτεί έναν σχετικό κόπο ώσπου να τα βρεις.


αυτα υπαρχουν bonsaiclub.gr στα αρθρα , δημιουργια φροντιδα κ.α Τι δεν εχει που πιστευεις οτι ειναι απαραίτητο;
καλησπέρα,

δεν μπορώ να μπω στο bonsaiclub.gr.
Σε παρακαλώ κάνε έναν κόπο όταν βρεις λίγο χρόνο και κοίταξε τι παίζει με το e-mail μου και τα στοιχεία πρόσβασης μου.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris »

M4r0k1nos έγραψε:
Harris έγραψε: Εαν μιλας σοβαρα... ;) Γιατι δεν σε βολεύει; Μπορει να πατησεις CTRL + την ροδελα του mouse πανω/κατω na μεγαλωσει το site. Σε τι αναλυσει μπαινεις μεγα ΓΡΑΦΙΣΤΑ; :) και τι browser?
Χούμορ χούμορ κάνω αφεντικό [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/richedit ... oIM/10.gif[/img] , είναι όντως μικρο βέβαια , είναι κάτι που το είχα παρατηρήσει από την αρχή που γράφτηκα , αλλά δεν είναι κάτι που με ενοχλεί κιόλας !

Με Google Chrome μπαίνω καί από το μαγαζί καί από το σπίτι με 1680x1080 screen resolution.
Λόγω δουλειάς , καταλαβαίνεις...

Αλλά δεν έχει να κάνει με την ανάλυση , κι από το κινητό που μπαίνω το ίδιο μικρούλι φαίνεται αναλογικά με το μέγεθος των υπολοίπων πλήκτρων και επιλογών.

Ένιγουεϊ πολυ κουβέντα για το τίποτα... Φιλιααα[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... egreen.gif[/img]


Καλο ειναι και αυτο! Μας αναζωογονεί!!! Καλα εκανες! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

M4r0k1nos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 11:00
Τοποθεσία: Καρέας - Κολωνός/ ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από M4r0k1nos »

Harris έγραψε: Εαν μιλας σοβαρα... ;) Γιατι δεν σε βολεύει; Μπορει να πατησεις CTRL + την ροδελα του mouse πανω/κατω na μεγαλωσει το site. Σε τι αναλυσει μπαινεις μεγα ΓΡΑΦΙΣΤΑ; :) και τι browser?
Χούμορ χούμορ κάνω αφεντικό [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/richedit ... oIM/10.gif[/img] , είναι όντως μικρο βέβαια , είναι κάτι που το είχα παρατηρήσει από την αρχή που γράφτηκα , αλλά δεν είναι κάτι που με ενοχλεί κιόλας !

Με Google Chrome μπαίνω καί από το μαγαζί καί από το σπίτι με 1680x1080 screen resolution.
Λόγω δουλειάς , καταλαβαίνεις...

Αλλά δεν έχει να κάνει με την ανάλυση , κι από το κινητό που μπαίνω το ίδιο μικρούλι φαίνεται αναλογικά με το μέγεθος των υπολοίπων πλήκτρων και επιλογών.

Ένιγουεϊ πολυ κουβέντα για το τίποτα... Φιλιααα[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... egreen.gif[/img]

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris »

M4r0k1nos έγραψε:Καλημέρα και καλή Χρονιά , Χάρη μήπως γινόταν το βελάκι που σε ανεβάζει στην κορυφή της σελίδας να ήταν λίγο μεγαλύτερο? [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... shifty.gif[/img]
Εαν μιλας σοβαρα... ;) Γιατι δεν σε βολεύει; Μπορει να πατησεις CTRL + την ροδελα του mouse πανω/κατω na μεγαλωσει το site. Σε τι αναλυσει μπαινεις μεγα ΓΡΑΦΙΣΤΑ; :) και τι browser?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris »

Πάρης έγραψε:Ίσως ένας φάκελος με τα βασικά άρθρα, όπως τα στυλ, το χώμα, επιλογή pots, λύπανση, κλάδεμα κλπ (να είναι ουσιαστικά τα "ευαγγέλια") να βοηθούσε εμάς τους νεώτερους καλύτερα. Υπάρχουν και τώρα αλλά είναι διάσπαρτα και απαιτεί έναν σχετικό κόπο ώσπου να τα βρεις.


αυτα υπαρχουν bonsaiclub.gr στα αρθρα , δημιουργια φροντιδα κ.α Τι δεν εχει που πιστευεις οτι ειναι απαραίτητο;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris »

Zerkian έγραψε:Το site είναι πολύ όμορφο αλλά αρκετά "βαρύ". Αυτό οφείλεται κυρίως στα πολλά πρόσθετα (java , background, snow etc) τα οποία προσθέτουν στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα αλλά δημιουργούν καθυστερίσεις και προβλήματα σε Η/Υ χαμηλής ή μεσαίας ισχύος. Αρκει να αναφέρω ότι στον παλιό μου Η/Υ μόλις ανοίγω τη σελίδα του forum κάνει restart. Βέβαια έχει πολύ μικρη μνήμη και παλιό επεξεργαστή αλλά δουλεύει κανονικά στο ιντερνετ εκτός από τη σελίδα του forum που για κάποιο λόγο δείχνει να μην συμπαθεί.
Είναι απλός μια ισσοροπία την οποία επιλέγει που θα θέσει ο ιδιοκτήτης του domain: Πολλά γραφικά = Αργό site άλλα όμορφο, Λίγα γραφικά = Γρηγορο site αλλά απλό!
Σε γενικές γραμμές το site είναι πολύ καλό και δεν νομίζω ότι θέλει έντονες τροποποιήσεις. Ααααα σβήστε τους τόνους από τα κεφαλαία ρε παιδιά !!!! Υπάρχουν σε διάφορα σημεία.

Επίσης η τελευταιες απαντήσεις σε κάποιο thread το μεταφέρουν αυτόματα στην παράγραφο RECENT TOPICS άσχετα αν ή αρχική δημοσίευση του topic έγινε πριν από 2 χρόνια ή πριν από 2 λεπτά. Αυτό μαρέσει περισσότερο. Είναι πιο λειτουργικό έτσι γιατί φέρνει στην επιφάνεια και παλιά topics.

Θα σκεφτω να φτιαξω ενα mobile forum. Ακομα τα γραφικα τα εβαλα λογο των ημερων... Η αληθεια ειναι μπαινω και με ενα μικρο 10 αρι netbook και δουλευει κανονικα... Δεν εχω μπει με πιο αργο... Θα τα βγαλω ομως τα πολλα ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Πάρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 13:20
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Πάρης »

Ίσως ένας φάκελος με τα βασικά άρθρα, όπως τα στυλ, το χώμα, επιλογή pots, λύπανση, κλάδεμα κλπ (να είναι ουσιαστικά τα "ευαγγέλια") να βοηθούσε εμάς τους νεώτερους καλύτερα. Υπάρχουν και τώρα αλλά είναι διάσπαρτα και απαιτεί έναν σχετικό κόπο ώσπου να τα βρεις.
Άβαταρ μέλους

M4r0k1nos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 11:00
Τοποθεσία: Καρέας - Κολωνός/ ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από M4r0k1nos »

Καλημέρα και καλή Χρονιά , Χάρη μήπως γινόταν το βελάκι που σε ανεβάζει στην κορυφή της σελίδας να ήταν λίγο μεγαλύτερο? [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... shifty.gif[/img]

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


Zerkian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Απρ 2011, 14:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Zerkian »

Το site είναι πολύ όμορφο αλλά αρκετά "βαρύ". Αυτό οφείλεται κυρίως στα πολλά πρόσθετα (java , background, snow etc) τα οποία προσθέτουν στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα αλλά δημιουργούν καθυστερίσεις και προβλήματα σε Η/Υ χαμηλής ή μεσαίας ισχύος. Αρκει να αναφέρω ότι στον παλιό μου Η/Υ μόλις ανοίγω τη σελίδα του forum κάνει restart. Βέβαια έχει πολύ μικρη μνήμη και παλιό επεξεργαστή αλλά δουλεύει κανονικά στο ιντερνετ εκτός από τη σελίδα του forum που για κάποιο λόγο δείχνει να μην συμπαθεί.
Είναι απλός μια ισσοροπία την οποία επιλέγει που θα θέσει ο ιδιοκτήτης του domain: Πολλά γραφικά = Αργό site άλλα όμορφο, Λίγα γραφικά = Γρηγορο site αλλά απλό!
Σε γενικές γραμμές το site είναι πολύ καλό και δεν νομίζω ότι θέλει έντονες τροποποιήσεις. Ααααα σβήστε τους τόνους από τα κεφαλαία ρε παιδιά !!!! Υπάρχουν σε διάφορα σημεία.

Επίσης η τελευταιες απαντήσεις σε κάποιο thread το μεταφέρουν αυτόματα στην παράγραφο RECENT TOPICS άσχετα αν ή αρχική δημοσίευση του topic έγινε πριν από 2 χρόνια ή πριν από 2 λεπτά. Αυτό μαρέσει περισσότερο. Είναι πιο λειτουργικό έτσι γιατί φέρνει στην επιφάνεια και παλιά topics.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris »

RiaD έγραψε:Ωραία θα ήταν να υπάρχουν κάπου wallpapers με δέντρα bonsai, που να μπορεί να κατεβάσει κανείς για τον υπολογιστή του. Και για να μην υπάρχει και θέμα με το copyright, θα μπορούσαν να είναι δέντρα μελών, κάποια παλιά ίσως και πιο "άρτια", αφού τα φωτογραφίσουν ... καλλιτεχνικά οι υπεύθυνοι του club ή/και με κάποια ηλεκτρονική επεξεργασία. [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... e_wink.gif[/img]

Ωραία ιδέα! Όποιος θέλει να μου στείλει φωτογραφίες απο τα δέντρα του. ;)
Θα ψάξω και στο ιντερνετ.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από RiaDr »

Ωραία θα ήταν να υπάρχουν κάπου wallpapers με δέντρα bonsai, που να μπορεί να κατεβάσει κανείς για τον υπολογιστή του. Και για να μην υπάρχει και θέμα με το copyright, θα μπορούσαν να είναι δέντρα μελών, κάποια παλιά ίσως και πιο "άρτια", αφού τα φωτογραφίσουν ... καλλιτεχνικά οι υπεύθυνοι του club ή/και με κάποια ηλεκτρονική επεξεργασία. [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris »

Εδώ μπορείτε να γράψετε ιδέες σας για να γίνει το Site / forum καλύτερο!
(και θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω)


Καλή Χρονιά και με νέες ιδέες! Καμιά ιδέα δεν είναι 'χαζή'!


[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... nowman.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση