ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φορμες

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φο

Δημοσίευση από konstantinos132 »

pinusmugo έγραψε:Γεια σου φιλε Κωστα...

Νομιζω οτι η προσεγγιση του θεματος ειναι λαθος ή αν θελεις ακολουθει λαθος σκεπτικο απο την αρχη.Δεν μπορουμε ας πουμε να λεμε αυτα τα δεντρα κανουν για αυτο το στυλ και αυτα οχι.Εξηγω το καθε δεντρο ειναι ξεχωριστο απο ενα αλλο,δεν συμπεριλαμβανονται στα ιδια καλουπια ουτε μεταξυ τους(ιδιο ειδος)ουτε με αλλα διαφορετικα.

Πχ αν δεις μια ελια στην φυση θα διαπιστωσεις οτι τις περισσοτερες φορες τεινει να ειναι σε στυλ ομπρελλας οπου ειναι και η φυσικη κατασταση της,ο φυσικος σχηματισμος της,υπαρχουν ελιες ομως στην φυση(στο λεω απο πρωτο χερι και οχι απο βιβλια)που δεν εχουν τετοιο σχημα αλλα ας πουμε καταρρακτη η κατι αλλο.Γιατι?Ποιος ειναι ο λογος που αυτη η ελια ειναι σε στυλ καταρρακτη??μηπως καποιο εμποδιο?ελαχιστο φως?φτωχο υπεδαφος?βραχωδης περιοχες δυσβατες??

ΟΛΑ τα παραπανω παιζουν ρολο στον σχημαισμο ενος δεντρου στις ΦΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ....

Ολες οι μορφες η τα στυλ των μπονσαι δεν επινοηθηκαν αλλα ανακαλυφθηκαν απο τους ανθρωπους μεσω της παρατηρησης των δεντρων καθε φορα οπου ειναι και ο καλυτερος δασκαλος μας,ολων μας.

Τα μπονσαι προσπαθουν να αναπαραστησουν ηλικιωμενα δεντρα σε μικρα δοχεια,ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τον συνηρμο μου ....

Ολα τα δεντρα τεινουν απο μονα τους να ειναι τριγωνικα ειτε μας αρεσει ειτε οχι.Αυτο ωφειλεται σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο στο ηλιακο φως.

Τα κωνοφορα δεντρα αρεσκονται στο να ειναι κωνικα ,τριγωνικα με τα κλαδια τους πολλες φορες προς τα κατω,γιατι λες?
Τα φυλλοβολα δεντρα τεινουν οπως και ολα να ειναι τριγωνικα με την μονη διαφορα οτι τα κλαδια τους ειναι προς τα πανω,γιατι λες?

Ισως με μια τετοια προσεγγιση να διευκολυνεις τις αποριες σου ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ....

ΑΡΑ ενα φυλλοβολο-αειθαλη οπως πχ η ελια,ροδακινια,μηλια κα αρεσκονται σε σχηματα σκουπας οπως το αναφερεις που ειναι και η φυσικη τους κατασταση ενω ενα πευκο η ενα ελατο για παραδειγμα ειναι πιο τριγωνικο,πιο κωνικο που ειναι και η φυσικη τους κατασταση.

Τα μπονσαι προσπαθουν να αναπαραστησουν ηλικιωμενα δεντρα σε μικρα δοχεια,ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τον συνηρμο μου ....


Βεβαια υπαρχουν δεντρα που ειναι κεραυνοβολημμενα,αλλα που τα διασειρουν ορμητικα νερα,αλλα χτυπημενα απο κατολισθησεις κοκ ΟΛΑ αυτα συμπληρωνουν και δημιουργουν τα προσωπικα στανταρ του καθενος μας,την υπογραφη μας αν θελεις στην εργασια μας στο εκαστοτε δεντρο που δημιουργουμε,τις γνωσεις που αποκτουμε μεσω παρατηρησης των δεντρων.

Αν βγεις μια βολτα προς τα εξω και παρατηρησεις τα δεντρα,ΟΛΑ,θα βρεις πολλες απο τις φορμες των μπονσαι και θα δημιουργησεις τα δικα σου κριτιρια αλλα και φαντασια.......

θα σας εξηγησω αμεσως γιατι το σκεφτηκα αυτο....εντωμεταξυ αυτα που ειπες τα εχω διαβασει σε βιβλια σε ανταλλαγες αποψεων και αλλου οποτε συμφωνω hundred % σε οτι εγραψες..ειναι παρα πολυ σωστα...ομως καποια στιγμη επειδη εχω παρα πολλες ακακιες κωνσταντινουπολεως και βλεπω πως εξελισονται ολλες σχεδον 55 απο σπορο τις εχω....παρατηρησα που λες οτι ειναι ενα παρα πολυ δυσκολο ειδος στο θεμα διαμορφωσης...πχ θα μπορουσε ευκολα να κανειττην ομπρελλα ακομη εχω σκεφτει οτι θα γινοταν σχεδον ευκολα στυλ ακακιας αφρικης ομως τις παρατηρω 3 χρονια παει για τεταρτο και λογω του φυλλωματος του δν θα μπορουσε ευκολα να γινει ενα μη ανορθωμενο που μου αρεσει πολυ το στυλ...προσπαθησα να κανω καταρακτη και χαλασα 3 ...τελος παντων ..εγινε αυτο και σκεφτηκα οτι ισως καποια δεντρα δεν θα μπορουσαν να γινουν οποιο στυλ θελουμε λογω του φυλλωματος λογω το πως μεγαλωνει.....η ακακια αυτη εχει θεμα με το φυλλωμα αλλα εχει πολλα αλλα πλεονεκτηματα...αυτα...
ευχαριστω πολυ...μιλαμε ξανα καλημερα...
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φο

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Κων/ντινε, οπωσδήποτε τίποτε στην φύση δεν ακολουθεί κάποιο πρωτότυπο στάνταρ όπως περιέγραψε και ο φίλος Γιώργος.. Ειδικά τα δένδρα επηρεάζονται από χίλιους δυο παράγοντες.. Έτσι και μεις με τον ένα η τον άλλο τρόπο επεμβαίνουμε στην φύση δια να δώσουμε κάτι που μας αρέσει εμάς !!! Ανέβασε φώτο των δενδρυλλίων σου να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, η πήγαινε στο workshop όπου θα τύχεις εγκάρδιας υποδοχής..
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φο

Δημοσίευση από RiaDr »

Ο Pinus είναι κατατοπιστικότατος, εγώ απλά να πω πως έρχονται "εκπλήξεις" στο φόρουμ και θα σας λυθούν πολλές απορίες, αν κάνετε λίγη υπομονή.

Κατά τα άλλα, ειδικά για τις φόρμες θα μας μιλήσει αύριο στο workshop o Karesansui, οπότε αν σε φέρει ο δρόμος προς Καπανδρίτι...

Λεπτομέρειες για το αυριανό workshop εδώ: http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=26&t=6156
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φο

Δημοσίευση από pinusmugo »

Γεια σου φιλε Κωστα...

Νομιζω οτι η προσεγγιση του θεματος ειναι λαθος ή αν θελεις ακολουθει λαθος σκεπτικο απο την αρχη.Δεν μπορουμε ας πουμε να λεμε αυτα τα δεντρα κανουν για αυτο το στυλ και αυτα οχι.Εξηγω το καθε δεντρο ειναι ξεχωριστο απο ενα αλλο,δεν συμπεριλαμβανονται στα ιδια καλουπια ουτε μεταξυ τους(ιδιο ειδος)ουτε με αλλα διαφορετικα.

Πχ αν δεις μια ελια στην φυση θα διαπιστωσεις οτι τις περισσοτερες φορες τεινει να ειναι σε στυλ ομπρελλας οπου ειναι και η φυσικη κατασταση της,ο φυσικος σχηματισμος της,υπαρχουν ελιες ομως στην φυση(στο λεω απο πρωτο χερι και οχι απο βιβλια)που δεν εχουν τετοιο σχημα αλλα ας πουμε καταρρακτη η κατι αλλο.Γιατι?Ποιος ειναι ο λογος που αυτη η ελια ειναι σε στυλ καταρρακτη??μηπως καποιο εμποδιο?ελαχιστο φως?φτωχο υπεδαφος?βραχωδης περιοχες δυσβατες??

ΟΛΑ τα παραπανω παιζουν ρολο στον σχημαισμο ενος δεντρου στις ΦΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ....

Ολες οι μορφες η τα στυλ των μπονσαι δεν επινοηθηκαν αλλα ανακαλυφθηκαν απο τους ανθρωπους μεσω της παρατηρησης των δεντρων καθε φορα οπου ειναι και ο καλυτερος δασκαλος μας,ολων μας.

Τα μπονσαι προσπαθουν να αναπαραστησουν ηλικιωμενα δεντρα σε μικρα δοχεια,ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τον συνηρμο μου ....

Ολα τα δεντρα τεινουν απο μονα τους να ειναι τριγωνικα ειτε μας αρεσει ειτε οχι.Αυτο ωφειλεται σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο στο ηλιακο φως.

Τα κωνοφορα δεντρα αρεσκονται στο να ειναι κωνικα ,τριγωνικα με τα κλαδια τους πολλες φορες προς τα κατω,γιατι λες?
Τα φυλλοβολα δεντρα τεινουν οπως και ολα να ειναι τριγωνικα με την μονη διαφορα οτι τα κλαδια τους ειναι προς τα πανω,γιατι λες?

Ισως με μια τετοια προσεγγιση να διευκολυνεις τις αποριες σου ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ....

ΑΡΑ ενα φυλλοβολο-αειθαλη οπως πχ η ελια,ροδακινια,μηλια κα αρεσκονται σε σχηματα σκουπας οπως το αναφερεις που ειναι και η φυσικη τους κατασταση ενω ενα πευκο η ενα ελατο για παραδειγμα ειναι πιο τριγωνικο,πιο κωνικο που ειναι και η φυσικη τους κατασταση.

Τα μπονσαι προσπαθουν να αναπαραστησουν ηλικιωμενα δεντρα σε μικρα δοχεια,ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τον συνηρμο μου ....


Βεβαια υπαρχουν δεντρα που ειναι κεραυνοβολημμενα,αλλα που τα διασειρουν ορμητικα νερα,αλλα χτυπημενα απο κατολισθησεις κοκ ΟΛΑ αυτα συμπληρωνουν και δημιουργουν τα προσωπικα στανταρ του καθενος μας,την υπογραφη μας αν θελεις στην εργασια μας στο εκαστοτε δεντρο που δημιουργουμε,τις γνωσεις που αποκτουμε μεσω παρατηρησης των δεντρων.

Αν βγεις μια βολτα προς τα εξω και παρατηρησεις τα δεντρα,ΟΛΑ,θα βρεις πολλες απο τις φορμες των μπονσαι και θα δημιουργησεις τα δικα σου κριτιρια αλλα και φαντασια.......
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φο

Δημοσίευση από Petros »

Παρα πολυ καλή ιδέα!!!!

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερωτηση σχετικα με τα ειδη δενδων-θαμνων κτλ με ποιες φορμες

Δημοσίευση από konstantinos132 »

σκεφτομουν οτι θα ηταν πολυ χρησιμο να ανεβαζε καποιος γνωστης του θεματος...ποια ειδη φυτων απο τα 30 ας πουμε δημοφελεστερα κανουν για ποιες φορμες?αν καταλαβαινετε την ερωτηση μου...ας πουμε 5 βερυκοκιες θα μπορουσαν να κανουν ενα δασακι?η θα γινοταν μια βερυκοκια κατταρακτης στυλ?ειπα βερυκοκιες γιατι εχω αρκετες και ξεφυτρωνουν ακομη?
ανοιξα αυτο το θεμα γιατι ξαναμπαινοντας σε φορουμ ενεργα συνηδητοποιησα οτι ξερω 5 πραγματα αλλα οχι αρκετα ωστε να φτιαξω ενα μπονσαι...οτι εχω μαθει ειναι απο το ιντερνετ και βιβλια...ποτε δεν εχω βρεθει απο κοντα με καποιον να ξερει καλα να μου εξηγησει καποια πραγματα...εχω πολλα φυτα που εχουν καλες προδιαγραφες για ωραια μπονσαι και τα καταστρεφω αντι ν τα φτιαχνω....ηρθε η ανοιξη και τα παρακολουθω ολα και δεν ξερω τι να κανω?ειπα να τα αφησω αλλο ενα χρονο και μετα βλεπω...δεν γνωριζω για διαμορφωση καλα και δεν εχω εμπνευση-φαντασια...anyway αλλαξα το θεμα εντελως.....ισως πρεπει να βλεπω βιντεακια στο u tube....να βλεπω και στην πραξη...
ευχαριστω...
Απάντηση