Κραταιγος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

20180419_191130.jpg
Μου χαρισε και τα ανθακια του,βεβαια δεν θα το αφησω να βγαλει φρουτα για να μην τραβανε ενεργεια μιας και πρεπει να φτιαξει διακλαδωση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sim62 »

Αν ρωτάς τη γνώμη μου εγώ ναι θα κλάδευα αυστηρά.
Στην φωτογραφία αν η κόκκινη γραμμή είναι ένα μόνο κλαδί θα το κλαδευα στην άσπρη γραμμή όπως και τα υπόλοιπα που δείχνω
Χωρίς τίτλο.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Για να μην παρεξηγηθω οσον αφορα το savini μου εδωσε ενα αρχικο πλανο για το πως μπορω να κινηθω στην διαμορφωση του δεντρου και ποια θα μπορουσε να ειναι τα βηματα μου σε βαθος χρονων,και αφαιρεσα τα πολυ περιττα κλαδια,αφηνωντας αρκετα κλαδια γιατι υπηρχε φοβος για το δεντρο καθως η θερμοκρασιες ειχαν αυξηθει παρα πολυ και το δεντρο ταξιδεψε παρα πολλα χιλιομετρα μεσα σε ενα μαυρο αυτοκινητο.Το πιθανοτερο,μεσα απο τις συζητησεις-παρεμβασεις σας,ειναι εγω να μην καταλαβα καλα την διαδικασια γιατι ειχα προσανατολιστει στο να αφησω τα κλαδια να μακραινουν για μερικα χρονια ακομα,γιαυτο και αφησα τα δυο μακρια και χοντρα δεξια κλαδια και συρματωσα οπως ειπε και ο jean zac τα μαλλακια τα ανακατωμενα.Δηλαδη καλο θα ηταν απο τωρα να κλαδεψω πιο αυστηρα?γιατι η επιλογη πως θα ειναι το δεντρο εγινε θα κινηθω στο σχεδιο του jean.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sim62 »

Sakis78 έγραψε:Νομιζω υπαρχει μια συγχυση με το πως παχαινουν τα κλαδια.σαν αρκετα αρχαριος που ειμαι ρωτησα περυσι τον Enrico Savini και μου ειπε πως πρεπει να τα αφησουμε να μακραινουν για να παχυνουν,και οταν ερθουν στο επιθυμητο παχος τοτε κλαδευουμε δευτερο η'τριτο κομβο αφηνουμε να παχυνουν και μετα ξανα.και ολο αυτο ειπε το κανουμε γιατι αν κλαδεψουμε το πρωτευον κλαδι του στερουμε την δυναμη να παχυνει γρηγορα και αρκετα καθως η δυναμη παει στα δευτερευοντα.δεν ξερω εγω παντως εχω μπερδευτει.

προστέθηκε πρίν  1 λεπτό 18 δευτερόλεπτα:
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπερδεύεσαι. Τα κλαδιά αλλά και ο κορμός παχαίνουν όταν τα αφήνεις να μεγαλώνουν και με την προυπόθεση πως υπάρχει αρκετό φύλλωμα πάνω τους. Αν διαβάσεις τα άρθρα για την φυσιολογία των δέντρων και το πώς αναπτύσσονται και τι είναι αυτό που τους κάνει να αναπτύσσονται θα σου γίνουν όλα κατανοητά.
Και τώρα ερχόμαστε στην ουσία του ζητήματος.
Αφήνουμε όλα τα κλαδιά να παχαίνουν ? Αν το δέντρο είναι νεαρό με λεπτό και μη ελκυστικό κορμό για bonsai η απάντηση είναι Ναί !!! αν θέλουμε να συντομέψουμε τον χρόνο παραγωγής ενός αξιόλογου κορμού.
Αν όμως το δέντρο είναι ήδη με ένα δυνατό και αξιόλογο κορμό (όπως είναι το δικό σου) μπαίνει στο πλάνο ακόμη ένας σημαντικός παράγοντας διαμόρφωσης που λέγεται "επιλογή κύριων και δευτερεόντων κλαδιών". Ο παράγοντας αυτός είναι τόσο σημαντικός που στην ουσία θα καθορίσει την μελλοντική συνολική ποιότητα και εικόνα  (μαζί με το nebari) του δέντρου σου.
Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι το σχέδιο του Jean Zac σου αρέσει (ή τελος πάντων οτιδήποτε που πλησιάζει στην μορφή αυτή) και θές να κινηθείς με βάση αυτό τότε κλαδεύεις απο τώρα όλα τα υπόλοιπα κλαδιά και αφήνεις να αναπτύσσονται μόνα αυτά που συμμορφώνονται με το σχέδιο. Αυτό ισχύει σχεδόν για όλα τα στύλ και ρυθμούς δέντρων εκτός ίσως από τον ρυθμό broom ή σκούπα επι το Ελληνικότερον όπου κινούμαστε κάπως διαφορετικά.
Αρα λοιπόν ή δεν κατάλαβες ή έστω παρανόησες ότι σου είπε ο Ιταλός ή ο άνθρωπος είχε κάτι διαφορετικό στο μυαλό του για το δέντρο σου.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Sakis78 έγραψε:......δεν ξερω εγω παντως εχω μπερδευτει......
 
Κάπου ανέφερες ότι τον κράταιγο τον δούλεψες μαζί με τον Savini. Ερωτώ λοιπόν τι δουλειά έγινε ?? Τον διαμορφώσατε κάπως ?? Τον κλαδέψατε μήπως ?? Κάνατε κάποια  σχέδια στο χαρτί για το πώς θα προχωρήσει μελλοντικά η διαμόρφωση ?? Εάν σαν τελικό σκοπό εσύ έχεις να ασχοληθείς μετά από κάποια χρόνια με το κάτω κλαδί και να κάνεις deadwood το υπόλοιπο, τότε γιατί ασχολείσαι με την κορυφή και τα υπόλοιπα κλαδάκια του κορμού ??
Πολλές ερωτήσεις κάνω  αλλά το δένδρο είναι δικό σου και εσύ ξέρεις και αποφασίζεις. Εγώ αναρωτιέμαι μόνο. Ο Savini,όπως και πολλοί άλλοι master, ασχολούνται με yamadori. Τα αγοράζουν ή  παίρνουν τις ράχες και τα βουνά και ξηλώνουν-ξεθάβουν υλικό για να το παρουσιάσουν κάνοντας  κάποια διαμόρφωση. Την βασικότερη όμως διαμόρφωση την έχει κάνει η φύση. Δεν είδα όμως κάποια διαμόρφωση με ένα δενδράκι των 10-20 euro από το φυτώριο αλλά είδα (όπως είπα) yamadori αγορασμένα από Ισπανία, Γαλλία και άλλα κράτη. Αυτό βέβαια δεν είναι κακό αλλά όταν είδα την πρώτη φωτογραφία του κράταιγου που παρουσίασες αυτό που σκέφτηκα ήταν ….άστα τα μαλλάκια  σου ανακατωμένα…  ή το ….βραχήκανε τα μαλλιά μου και κρεμάσανε ….. Εάν δεν έγινε καμία διαμόρφωση από τον master στην Θεσσαλονίκη και το μόνο που σου είπε ήταν να αφήσεις τα κλαδάκια να μακρύνουν για να χοντρύνουν τότε θα πρέπει και εμείς να περιμένουμε την επόμενη επίσκεψή του (όποτε τον καλέσουν) για να δούμε κάτι νεώτερο και κάποια διαμόρφωση με το στυλ του Savini πάνω στο δενδράκι σου.

Μην πάρεις τοις μετρητοίς για ότι γράφω γενικώς.
Έχω ξεκαθαρίσει από παλιά την θέση μου και τις απόψεις μου.

CAUTION - my posts are based on my experiences, yours may be different.
 
 

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Νομιζω υπαρχει μια συγχυση με το πως παχαινουν τα κλαδια.σαν αρκετα αρχαριος που ειμαι ρωτησα περυσι τον Enrico Savini και μου ειπε πως πρεπει να τα αφησουμε να μακραινουν για να παχυνουν,και οταν ερθουν στο επιθυμητο παχος τοτε κλαδευουμε δευτερο η'τριτο κομβο αφηνουμε να παχυνουν και μετα ξανα.και ολο αυτο ειπε το κανουμε γιατι αν κλαδεψουμε το πρωτευον κλαδι του στερουμε την δυναμη να παχυνει γρηγορα και αρκετα καθως η δυναμη παει στα δευτερευοντα.δεν ξερω εγω παντως εχω μπερδευτει.

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 18 δευτερόλεπτα:
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλορίζικο. Είναι πολύ όμορφο.
Θα έλεγα να ακολουθήσεις την συμβουλή και την εικόνα του Jean Zac γιατί όλα αυτά τα μακριά κλαδάκια παίρνουν την δύναμη του δέντρου άσκοπα και θα καθυστερήσουν την ανάπτυξη φυλλώματος εκεί που χρειάζεται.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Θα το δειτε και με φυλλα και περυσι ανθισε και εβγαλε και καρπους,πιστευω και φετος να μην μας απογοητευσει.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από marios »

Ωραίο το δέντρο σου θα το δούμε ελπίζω οταν βγάλει φύλλα σωστα; :)

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Νομιζω οτι ειναι καλυτερος τωρα και πολυ κοντα στο σχεδιο του jean.
20180127_165845.jpg
20180127_170207.jpg
20180127_165852.jpg
20180127_170207.jpg
προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Και δυο τρεις ακομα
20180127_170145.jpg
20180127_170155.jpg
20180127_170350.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Καλημερα.καλα εκανες και παρουσιαζεις ενα πολυ ομορφο μπονσαι.οι μελλοντικες μου βλεψεις ειναι αλλες αν ολα πανε καλα λαι εχει υγεια το δεντρο.σκεφτομαι πρωτα να γινει ενα ψηλο δεντρο οποτε τωρα αφηνω τα κλαδια να παχυνουν και μετα να κλαδεψω δευτερο η'τριτο κομβο και με τν παραδο των χρονων να αφησω μονο το κατω δεξια κλαδι και το υπολοιπο να γινει deadwood.ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου εννοειται πως θα την μελετησω και θα την σκεφτω!!!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Κραταιγος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πήρα το θάρρος να του  κάνω ένα κλάδεμα.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κραταιγος

Δημοσίευση από Sakis78 »

Καλημερα σε ολους σας.θελω να σας παρουσιασω εναν κραταιγο που συλλεχθηκε πριν τρια χρονια.αφου εδραιωθηκε καλα εκανα το πρωτο βασικο συρματωμα.
20180119_170136.jpg
20180119_170129.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση