Πυξαρι windswept

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Υποκλινομαι στην εμπειρια νομιζω πως εδωσες αλλη αξια στο δεντρακι
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από DimosA »

Πολλά υποσχόμενο δεντράκι ...
Είναι σχεδόν έτοιμο...

Και το vitrual του κυρίου Γιάννη τέλειο!!!

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Αλλο ενα αψογο virtual του Ζαν! Αστειρευτη η φαντασια...μπραβο!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αγαπητέ Ιωάννη στο virtual που σου παράθεσα πιο πάνω προσπάθησα να δώσω μία εκδοχή υποτιθέμενου semi cascade αλλά και να χαμογελάσεις λίγο. Πιστεύω ότι η επιλογή αυτής της θέσης του Buxus για την φωτογράφιση πού έκανες δεν είναι σωστή. Ίσως γιατί δεν έχει επιλεχθεί ακόμη ποιο θα είναι το τελικό στυλ και βέβαια να γίνει και η ανάλογη διαμόρφωση και ορθή τοποθέτηση του φυτού. Στην συγκεκριμένη εικόνα που παρουσιάζεις (πρώτη φωτό) όπως βλέπεις και εσύ οι 2 κορμοί τέμνονται ή καλύτερα ο ένας είναι πίσω από τον άλλον. Όχι ότι δεν συμβαίνει στην φύση αυτό αλλά σε μικρά δενδράκια με προοπτική να γίνουν κάποια ημέρα bonsai αυτό θεωρείται ως μειονέκτημα ή διαφορετικά ως αντιαισθητικό.  Το φυτό δεν μπορώ να το δώ στην πραγματικότητα και βασίζομαι στις παρεχόμενες φωτογραφίες. Έτσι λοιπόν θα ενεργούσα με ένα διαφορετικό τρόπο προσπαθώντας να εξαλείψω το αναφερθέν μειονέκτημα. Εφ όσον βλέπω ότι έχω ένα κλαδί μεγαλύτερο σε μήκος από το άλλο θα προσπαθούσα να τοποθετήσω το φυτό σε πλάγια θέση με το μακρύ κλαδί κάτω και το άλλο από επάνω του (περίπου). Έτσι τώρα  ο παρατηρητής πλέον δεν βλέπει  τους 2 κορμούς-κλαδιά να τέμνοντα και με μία κατάλληλη τοποθέτηση του φυλλώματος με τον καιρό θα δώσει (περίπου) την virtual εικόνα που σου επισυνάπτω.
Άκου όμως και την καρδιά σου και πράξε όπως νομίζεις.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από StathisGian »

Αν εισαι πρωτάρης και εφτιαξες αυτο, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα φτιάξεις στη συνέχεια..

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από ioannis.makris »

thanks Γιαννη πολυ ομορφο ιδιως το δευτερο
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Σας ευχαριστω. Η ριζα ηταν εξω δεν την εβγαλα εγω, γενικα το δεντρακι ηταν χαλια οταν μου δοθηκε, εχω σκοπο να την καλυψω λιγο στην μεταφυτεψη που θα κανω.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από panixoras »

πολυ ωραια προσπαθεια ,,, :gluck
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Πολύ όμορφη εικόνα, στην "προφίλ" φωτό ... και η κίνηση αρκετά δραματική. Και το backround και ο φωτισμός ενισχύουν το αποτέλεσμα και του δίνουν ένταση. Εξαιρετική προσπάθεια, μπράβο. Τώρα, οι τόσες ρίζες εκτός χώματος, μάλλον ως δόση υπερβολής το αισθάνομαι στην "ταλαιπωρία" που ήθελες να χτίσεις. Εκτός εάν θέλεις να κρατήσεις ανοιχτές τις επιλογές σου για το μέλλον, διαβλέποντας κάτι σε "over the rock" ..!!!
Από την δεύτερη φωτό συνειδητοποίησα ότι, ή λόγω γωνία λήψης της 1ης φωτογραφίας σου, ή λόγω κλίσης που έχεις δώσει στα δύο κλαδιά, συμπίπτουν το ένα με το άλλο στο ίδιο ύψος, και αδικείται το έργο κατά ένα κλαδί: δεν φαίνεται εκ πρώτης ότι υπάρχουν τέσσερα κλαδιά αλλά τρία.
Καλή συνέχεια στις πολύ όμορφες γραμμές που ήδη έχεις αναδείξει στο συγκεκριμένο φυτό! Νομίζω ότι η αισθητική σου και η ματιά σου έχουν να προσφέρουν και να προσθέσουν σε όλους μας. Και πάλι μπράβο!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από Sim62 »

Με ένα τέτοιο πολλά υποσχόμενο nebari χάλια δεν πρόκειται να γίνει στα χέρια σου είμαι σίγουρος, μάλλον κάτι πολύ όμορφο. Ήδη δείχνει πολύ ωραίο σαν εικόνα.
Γιατί όμως τόσες πολλές ρίζες έξω ?

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Πυξαρι windswept

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Εκανα μια προσπαθεια να φτιαξω ενα windswept style bonsai με ενα πυξαρι. Γενικα μου αρεσουν πολυ τα bonsai που μοιαζουν ταλαιπωριμενα απο τις καιρικες συνθηκες.  Σαν καινουργιος και με την  μικρη εμπειρια που εχω νομιζω πως ειναι καλουτσικη η προσπαθεια αν και εχει μελλον πολυ μεχρι να γινει κατι ωραιο η κατι χαλια
[img]https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=598AC40B[/img]

[img]https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=598D3028[/img]
Απάντηση